Wymagania uchwały antysmogowej dla działalności gospodarczej

11 grudnia 2024

Uchwały antysmogowe są aktem prawa miejscowego i obowiązują wszystkich na obszarze, który obejmują. Dotyczą więc zarówno prywatnych budynków, jak również budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych, zakładów przemysłowych.

Zmień paliwa stałe na ogrzewanie o zerowej lub minimalnej emisji pyłu!

Przede wszystkim wymień piec lub kocioł na węgiel i drewno na czyste lub niskoemisyjne ogrzewanie. Wybierz ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła, panele słoneczne, ogrzewanie gazowe lub kocioł na lekki olej opałowy.

Poza obszarem Krakowa możesz również zastosować kocioł na pellet, drewno lub węgiel, jeżeli spełnia wymagania ekoprojektu. Wymagania ekoprojektu zostały określone
w rozporządzeniu Komisji UE Nr 2015/1189 (dla kotłów na paliwa stałe) oraz
w rozporządzeniu Komisji UE Nr 2015/1185 (dla ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe).

Jeżeli eksploatowane urządzenie nie podlega przepisom w sprawie ekoprojektu, nadal musisz wykazać, że jego efektywność energetyczna oraz wielkość emisji nie przekracza poziomów
w nich określonych. Dotyczy to np. urządzeń nietypowych, kotłów o mocy powyżej 500 kW, na biomasę niedrzewną, do kogeneracji energii elektrycznej i ciepła). W tym celu można zlecić analizy w laboratorium posiadającym akredytację PCA lub przeprowadzić takie badania w miejscu eksploatacji instalacji.

W przypadku ogrzewaczy, możesz je doposażyć w urządzenie redukujące emisję.

Instalację spalania paliw możesz zakwalifikować jako „ogrzewacz” jeśli nie dostarcza ciepła do systemu centralnego ogrzewania, tylko bezpośrednio wydziela ciepło lub w połączeniu
z przekazywaniem ciepła do cieczy lub do systemu dystrybucji gorącego powietrza.. W takim przypadku musisz udowodnić, że sprawność cieplna instalacji wynosi co najmniej 80% lub urządzenie spełnia wymagania ekoprojektu. Możesz też doposażyć instalację
w urządzenie redukujące emisję (np. elektrofiltr) do poziomu zgodnego ze standardem ekoprojektu. Sprawność cieplna urządzenia lub informacja o spełnieniu wymagań ekoprojektu, powinna być podana w jego dokumentacji technicznej. Jeżeli brak takich danych, można zlecić odpowiednie badania.

Kogo nie dotyczą wymagania uchwał antysmogowych?

1. Instalacje, które wymagają pozwolenia na emisję lub pozwolenia zintegrowanego.

Uchwały antysmogowe nie mają zastosowania do instalacji, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia zintegrowanego albo pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Obowiązek uzyskania pozwolenia dotyczy natomiast wszystkich instalacji, za wyjątkiem wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska. W praktyce pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza lub pozwolenie zintegrowane muszą uzyskać między innymi:

  • kotły grzewcze o nominalnej mocy cieplnej powyżej 5 MW (na węgiel kamienny)  lub powyżej 10 MW (na koks lub biomasę),
  • instalacje, gdzie energia spalania wykorzystywana jest bezpośrednio w procesie  np. piec piekarniczy, piec suszarniczy – o nominalnej mocy cieplnej powyżej 1 MW.

2. Instalacje, które wymagają zgłoszenia.

Uchwały antysmogowe nie mają również zastosowania do instalacji, dla których wymagane jest zgłoszenie. Instalacje te wskazuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia.

Obowiązek zgłoszenia dotyczy między innymi następujących rodzajów instalacji:

  • energetycznych o nominalnej mocy cieplnej od 1 MW,
  • innych niż energetyczne o nominalnej mocy cieplnej od 0,5 MW,
  • do suszenia owoców, warzyw, zboża, innych płodów rolnych lub leśnych  o wydajności powyżej 30 Mg na godzinę,
  • stosowanych w gastronomii przystosowanych do obsługi powyżej 500 osób na dobę.

3. Spalanie paliw poza instalacjami.

Przepisy uchwały antysmogowej nie dotyczą spalania paliw, które nie jest związane
z eksploatacją instalacji
.

4. Wyłączenie dla wędzarni.

Uchwały antysmogowe nie mają zastosowania do wędzarni.