Wernisaż Doroty Kisiel-Szynal

6 marca 2023

W sobotę 4 marca w Spichlerzu dworskim w Ryglicach odbył się wernisaż twórczości artystycznej Pani Doroty Kisiel-Szynal. Podczas wydarzenia swoją obecnością zaszczycił, m.in. Pan Robert Rybak- Kierownik Oddziału Terenowego KRUS w Tarnowie, Pan Wiesław Zabawa- prezes MCK. Przybyli nasi Radni na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Markiem Dudowiczem oraz Przewodniczącym Panem Tadeuszem Augustynem, Sołtysi, przedstawiciele zespołów ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich, rodzina, przyjaciele, znajomi Pani Doroty, a także liczni mieszkańcy Gminy. Całość uświetniła swoim śpiewem Pani Justyna Zbylut, wieloletnia instruktorka w CKPiT w Ryglicach.

Mieliśmy okazję wspólnie podziwiać bogactwo prac naszej utalentowanej twórczyni z Kowalowej. Doceniamy także ogrom trudu włożonego w wykonywanie tak wspaniałych dzieł. Gratuluję przygotowania przepięknej wystawy. Dziękuję za organizację kolejnego przedsięwzięcia Pani Teresie Lisak- Dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach.

Pani Dorota Kisiel-Szynal jest mieszkanką Kowalowej w Gminie Ryglice. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach ludowych, które były kultywowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. W domu, szczególnie dzięki swojej babci, odkryła talent oraz zamiłowania artystyczne i realizowała swoje pierwsze pomysły, trzymając się zawsze tradycyjnych wzorców wiejskiej kultury ludowej.

Pani Dorota wykonuje przede wszystkim pisanki wielkanocne, ale także kwiaty bibułkowe, wieńce dożynkowe i inne rękodzieła. Od kilku lat nieprzerwanie tworzy i prezentuje swoje prace na konkursach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych oraz licznych wystawach. Najcenniejsze są dla niej pisanki. W konkursach zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzi warsztaty. Od lat ściśle współpracuje z Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach.

Spośród licznych sukcesów należy wspomnieć o tym, że została wpisana do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła szlakrzemiosla.pl, a w uznaniu dla wielu osiągnięć i bogatej działalności artystycznej została w 2013 r. członkiem ogólnopolskiej organizacji Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Twórczyni otrzymała wcześniej rekomendację Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach.

Serdecznie gratuluję Pani Dorocie osiągniętych sukcesów. Dziękuję za zaangażowanie oraz chęć dzielenia się swoim talentem i czasem z innymi.

 

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn