2023.03.01 – Zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców (ważne zmiany)

2022.11.18 – Świadectwa działań rosyjskich na terytorium Ukrainy:

utrwalanie_swiadectwa_dzialan_rosyjskich_na_terenie_ukrainy

Informacja, dotycząca możliwości złożenia wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.

 

Z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.

Wnioski – które powinny obejmować okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. – czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy –  należy złożyć w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy (do dnia 15 lipca 2022 r.)

Wnioski składa się na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem
30 kwietnia 2022 r.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000608/O/D20220608.pdf

 

Wnioski złożone po 15 lipca 2022 r. nie będą rozpatrywane.

 

Informacje dla uchodźców z Ukrainy:

https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

 

 

Informacje od Wojewody:

Wojewoda Małopolski utworzył Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy i zorganizował w każdym powiecie powiatowy magazyn pomoc (PMP). Właśnie tam przewożone będą dary dla Ukrainy – zarówno te gromadzone na poziomie gmin, jak i te zbierane przez organizacje czy po prostu zbiórki indywidualne.

 

Starostowie będą odpowiadali za zorganizowanie Powiatowych Magazynów Pomocy – odpowiednią segregację i kategoryzację produktów (według listy produktów, które powinny być przekazywane), pakowanie produktów na palety, funkcjonowanie PMP przez 24 h na dobę, przyjmowanie produktów, a także podział zebranych rzeczy na te przeznaczone dla Ukraińców przebywających na terenie Polski, jak i te, które będą przewożone na Ukrainę.

 

Za dystrybucję produktów odpowiadać będzie Państwowa Straż Pożarna. To strażacy będą organizować transport darów do składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ewentualnie do organizacji pomocowych. Również PSP będzie na bieżąco zgłaszać gromadzone produkty do bazy RARS.

 

Specjalna infolinia Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce:
12 210 20 02

 

Infolinia Urzędu Miejskiego w Ryglicach: 14 6443627

 

Dysponujesz autobusem, busem, samochodem ciężarowym i chcesz pomóc w transporcie?
Napisz na adres [email protected]

 

Chcesz udostępnić pokój, mieszkanie lub dom uchodźcom z Ukrainy?
Napisz na adres [email protected]

Pliki do pobrania