Uchwała antysmogowa dla małopolski

11 grudnia 2024

Szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie i życie jest niezaprzeczalny! Jest to problem epokowy, cywilizacyjny, z którym powinniśmy się zmierzyć.

W województwie małopolskim obowiązuje uchwała Nr LIX/842/22 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 26 września 2022 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Przepisami zobowiązującymi Burmistrza do kontroli palenisk pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów jest uchwała nr LXXV/1102/23 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 20 listopada 2023 r. w sprawie zmiany uchwały
Nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 r. w sprawie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Nakaz przeprowadzania kontroli źródeł ciepła na paliwa stałe wprowadzony został przez Sejmik województwa małopolskiego.

Masz w domu kocioł na drewno lub węgiel? Planujesz wymianę starego pieca? Pamiętaj!

Od 1 maja 2024 roku nie możesz używać kotłów pozaklasowych i kotłów poniżej klasy 3 na węgiel
i drewno.

Jeśli masz kocioł klasy 3. lub 4. możesz go używać tylko do 31 grudnia 2026 roku. Wymień go odpowiednio wcześnie na nowoczesne, ekologiczne urządzenie. Nadal chcesz korzystać z drewna lub węgla? Pamiętaj, że nowe urządzenie musi spełniać wymagania Ekoprojektu i posiadać automatyczny podajnik paliwa (wyjątkiem są kotły zgazowujące paliwo).

Wymieniłeś swój stary piec? Budujesz nowy dom? Pamiętaj, aby złożyć deklarację o źródłach ogrzewania budynków!

Jeśli jesteś właścicielem lub zarządcą budynku (mieszkalnego lub niemieszkalnego) i wymieniłeś stary piec, masz ustawowy obowiązek złożenia deklaracji.

Kiedy złożyć deklarację?

Jeśli Twoje nowe urządzenie zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku, masz 14 dni na złożenie deklaracji od daty jego uruchomienia.

Jak to zrobić?

Online: Wejdź na www.zone.gunb.gov.pl i wykorzystaj profil zaufany, e-dowód lub podpis kwalifikowany.

Papierowo: Wypełnij formularz i złóż go osobiście w urzędzie miasta/gminy lub prześlij pocztą na adres swojego urzędu.

Informujemy, iż w dniu 28 listopada 2024 r. o godzinie 14.15 decyzją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie został wstrzymany nabór wniosków
w ramach programu priorytetowego Czyste Powietrze. Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie opublikowana na stronach internetowych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze zadebiutuje na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.

W Urzędzie Miejskim w Ryglicach działa punkt Obsługi Mieszkańców w ramach projektu Wdrożenie Programu ochrony powietrza w Gminie Ryglice, w którym Ekodoradca udziela informacji, prowadzi działania doradcze i informacyjno-edukacyjnych w zakresie OZE, efektywności energetycznej, źródeł ogrzewania, dostępnych pomocy dofinansowania, uchwały antysmogowej. Punkt konsultacyjny mieści się w Urzędzie Miejskim w Ryglicach, ul. Rynek 9, 33-160 Ryglice, (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu), pod nr tel.:14 644 36 16.