„Święty Walenty – Tradycje Lubeckie” – tradycja i kultura w Lubczy

12 lutego 2024

W niedzielę, 11 lutego, odbyła się kolejna edycja wydarzenia pn. „Święty Walenty – Tradycje Lubeckie”, które zgromadziło licznych mieszkańców i gości, w tym m.in. Przewodniczącego Sejmiku Małopolskiego, Pana Wojciecha Skrucha.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odpustowa ku czci św. Walentego w kościele parafialnym w Lubczy. Później, na placu przed „Perłą Lubczy”, odbyła się degustacja Lubeckiej zupy z lubczykiem przygotowana przez KGW w Lubczy i przy akompaniamencie Kapeli Spod Kokocza. Następnie na scenie w „Perle Lubczy” miały miejsce występy artystyczne, w tym uczniów Zespołu Szkół w Lubczy i Zespołu Euforia ze Szkoły Podstawowej w Woli Lubeckiej, a także kapel ludowych: Z pod Dęba, Kapeli Spod Kokocza, Jodłowian, Zalasowian oraz W Kuźni u Kowala.

Szczególnym punktem programu były stoiska z potrawami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z Jonin, Kowalowej, Lubczy, Woli Lubeckiej, Ryglic, Zalasowej oraz Swoszowej, a także stoisko Winnicy Kowalówka i wystawy twórców ludowych – Pań: Doroty Gancarz, Agaty Marcinek, Marii Mateli. Wieczorem strażacy zorganizowali grill, a dodatkową atrakcję stanowiły przejażdżki bryczką i na koniach oraz biesiada przy dźwiękach zespołu Pretekst Band.

Wydarzenie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tego ważnego dla podtrzymywania lokalnych tradycji święta, na czele z Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach, dziękuję Kołom Gospodyń Wiejskich, radnym, szkołom, strażakom, sołtysom oraz radnym sołeckim za wkład w realizację wydarzenia. Tego typu inicjatywy są ważne dla promocji tradycji i kultury lokalnej. „Święty Walenty – Tradycje Lubeckie” nie tylko uświetniło rozpoczynające się u nas ferie zimowe, ale również wzmocniło więzi społeczne, prezentując bogactwo kulturowe Lubczy i Gminy Ryglice.

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn