Sukces XV Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach!

19 września 2023

W niedzielne popołudnie 17 września 2023 r. w Ryglicach odbył się Jubileuszowy XV Festiwal Kultury Pogórzańskiej. Przy pięknej pogodzie do Ryglic przybyło wielu mieszkańców, a także liczni goście z regionu. Wśród nich znaleźli się m.in. Pan Wojciech Skruch – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Do konkursu „O Złotą Podkowę Pogórza”, przystąpiło aż 17 grup śpiewaczych i kapel ludowych. Występy oceniały ekspertki od folkloru i muzyki ludowej: Jadwiga Adamczyk oraz Beata Rompała z MCK „Sokół” w Nowym Sączu oraz Maria Cetera z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Nagrodę główną – Złotą Podkowę Pogórza – zdobyła Kapela Zastawnych z Brzostku. Najwyższe miejsca wywalczyły ponadto: Kapela Trzcinicoki z Trzcinicy oraz Grupa śpiewacza Zza Lasu z Zalasowej. Świetnie spisały się także zespoły działające przy Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach: Zalasowianie, W Kuźni u Kowala, Młodzieżowa Kapela Z pod Dęba oraz grupy śpiewacze: Lubcoki, Lubcanki i W Kuźni u Kowala. Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie https://www.kulturaryglice.pl.

Ważnym punktem programu było wręczenie Srebrnej Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego – Krzyża Małopolski Pani Teresie Lisak, która przez lata kierowała Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach. Odznaczenie przyznano za szczególne zasługi włożone w ochronę dziedzictwa kulturowego gminy i regionu.

Późnym popołudniem ogłoszono wyniki konkursu „Najpiękniejszy ogród wodny w Gminie Ryglice”. I miejsce wraz z tytułem „Ogród Ogrodów” trafił w ręce Dariusza Olesia z Kowalowej. Dwa równorzędne II miejsca przyznano Danucie Filip z Ryglic oraz Janowi Pyzia z Woli Lubeckiej.

Komisja konkursowa doceniła także Beatę i Bernarda Burza z Zalasowej oraz Jana Marcinka z Lubczy, którzy zajęci dwa równorzędne III miejsca.

W trakcie festiwalu odbyła się pogórzańska biesiada taneczna, podczas której uczestnicy mogli skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Joninach oraz Stowarzyszenie Koło Pań „Rygliczanki” z Ryglic. Dla najmłodszych przygotowano zjeżdżalnie, popcorn, watę cukrową oraz malowanie twarzy. Festiwalowi towarzyszyły wystawy twórczości ludowej, stoisko profilaktyczne, stoisko promocyjne, prezentacja produktów z rodzimych winnic „Piwnice Antoniego” i „Kowalówka”. Wielkim powodzeniem cieszyły się także kiełbaski pieczone na ognisku oraz dzik z rożna. Szczególne podziękowania składam na ręce przedstawicieli Koła Łowieckiego „HEJNAŁ” w Tarnowie za przekazanie tuszy z dzika. O wyjątkowy smak dziczyzny zadbał Zakład Masarski AMIGOS z Burzyna oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Joninach

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego. Dziękuję partnerom wydarzenia: Zespołowi Szkół w Lubczy za przygotowanie poczęstunku dla uczestników konkursu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryglicach.

Za organizację festiwalu odpowiadało Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy oraz Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach. Współorganizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Dziękuję Pani Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Ryglicach wraz z pracownikami za realizację przedsięwzięcia oraz prowadzenie imprezy wraz z radnym Pawłem Kumięgą, oraz

wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego wyjątkowego wydarzenia serdecznie dziękuję i gratuluję.

Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn