Sukces grupy śpiewaczej z Lubczy

18 lipca 2023

Męska grupa śpiewacza „Lubcoki” z Lubczy zajęła wysokie trzecie miejsce podczas Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 57. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej. Dwie tradycyjne, ludowe piosenki na scenie zaprezentowali: Paweł Kumięga, Zbigniew Kumięga i Jan Piaskowy. Opiekunem grupy jest Janusz Siemek z Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach. Sama grupa działa od 2017 r.

Zdobyte miejsce w konkursie jest tym bardziej cenne, że podczas „Sabałowych Bajań” wystąpiło aż 179 wykonawców, w tym 45 grup śpiewaczych z 10 województw. Uczestnictwo w wydarzeniu grupy z Lubczy było wynikiem eliminacji w małopolskim konkursie „Krakowski Wianek”, gdzie do Bukowiny Tatrzańskiej nominowano tylko trzy podmioty wykonawcze.

Jak podsumowała „Sabałowe Bajania” komisja oceniająca, festiwal w Bukowinie Tatrzańskiej jest w Polsce ważnym miejscem konfrontacji, wyznaczania kierunków oraz sposobów ochrony tradycyjnej kultury wsi. Z jednej strony nawiązuje do jej źródeł, z drugiej zaś kładzie nacisk na technikę wykonawczą i jak najdoskonalszą stronę artystyczną. Repertuar sięga do dawnych warstw folkloru. Soliści oraz grupy śpiewacze zaprezentowali tradycyjne pieśni zgodnie z założeniami festiwalu.

Artystom z naszej gminy serdecznie dziękuje za udział w konkursie oraz gratuluję zajęcia wysokiego 3 miejsca. Jest to największe ogólnopolskie osiągnięcie, które uzyskali twórcy ludowi z Gminy Ryglice.

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn