Radek Marcinek Wicemistrzem Polski

22 lipca 2022

Wielkim sukcesem może poszczycić się Radosław Marcinek. Dwunastolatek z Lubczy wywalczył srebrny medal na arenie ogólnopolskiej.

W Mistrzostwach Polski w Speedcubingu 2022, które odbyły się 8-10 lipca w Gdańsku, w konkurencji 3x3x3, czyli klasycznej kostce Rubika, Radek Marcinek wywalczył tytuł wicemistrza. Zadanie wykonał w rewelacyjnej średniej czasu: 7,46 sek. Sukces jest tym bardziej cenny, że mistrzostwa mają charakter open, a więc dotyczą wszystkich kategorii wiekowych.

Radek nie dość, że ma zaledwie 12 lat, to w dodatku przygodę z kostką rozpoczął dopiero półtora roku temu. Jak opowiada, „wszystkiego nauczył się z pomocą tutorialów na YouTube”. Oczywiście do tego musimy dodać pasję, poświęcenie czasu i wyjątkowy talent. Oprócz medalu zdobytego w Gdańsku młody mieszkaniec Gminy Ryglice ma za sobą także inne sukcesy: po roku trenowania zdobyte wicemistrzostwo Polski w kategorii do lat 12, uzyskanie dziewiątej lokaty w międzynarodowych zawodach w Jaśle, wygraną w „Mam Talent” w Szkole Podstawowej w Lubczy.

W ogólnoświatowym rankingu World Cube Association dotyczącego układania logicznych łamigłówek mechanicznych Radosław zajmuje bardzo wysokie, 12 miejsce w Polsce, a także niezłe pozycje rankingowe w skali Europy i świata. Eksperci podkreślają, że pobił nawet jeden z rekordów świata i jest debiutantem roku w skali kraju. Oprócz układania kostki 3x3x3 bardzo dobre rezultaty Radek osiąga również w kostce 2x2x2, kostce 3x3x3 jedną ręką, pyraminx i skewb.

Życzymy dalszego rozwijania pasji i sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej.

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn