Pamięci poległym bohaterom – Apel Katyński

12 kwietnia 2024


11 kwietnia 2024 r.,  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej odbyły się obchody poświęcone upamiętnieniu zbrodni katyńskiej. Uroczysty apel zorganizowany został przed budynkiem szkoły, przy Dębach Katyńskich.
Na tę uroczystość przybyli: wiceburmistrz Ryglic P. Krzysztof Kukułka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Ryglicach P. Marek Dudowicz, historyk dr Jan Hebda, krewna rodziny porucznika Jana Czarnika P. Barbara Czarnik, sierżant Wojsk Specjalnych P. Sylwester Olszówka, aspirant sztabowy oficer prasowy KMP w Tarnowie P. Paweł Klimek, członkowie Stowarzyszenia Zalasowian, przedstawiciel Biblioteki Publicznej w Ryglicach-filia w Zalasowej, przedstawiciele Klubu Seniora oraz  Koła Gospodyń Wiejskich w Zalasowej.

W pierwszej części uroczystości  zgromadzeni przed Dębami Pamięci  wysłuchali uroczystego Apelu Poległych, który poprowadził sierżant Wojsk Specjalnych P. Sylwester Olszówka przy asyście Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Uroczystość uświetnił dodatkowo krótki montaż słowno-muzyczny, który w przejmujący sposób przedstawił tragedię Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wszystkie przybyłe delegacje uroczyście złożyły wiązanki kwiatów i znicze przy Dębach Pamięci. W późniejszej części obchodów, już na hali sportowej, historyk dr Jan Hebda opowiedział o genezie, przebiegu oraz skutkach sowieckiego mordu na polskich oficerach w 1940 roku.

Ta żywa i przejmująca lekcja historii jest dowodem na to, że historia zbrodni katyńskiej to nie tylko wspomnienia w mediach, ale też historia, którą sami poznajemy i kultywujemy.
Ten kamień z tablicą pamiątkową i dwa Dęby Pamięci, które wrastają w zalasowską ziemię to  kotwica w wartościach najważniejszych. Dzisiejsze znicze składane w tym godnym miejscu pozostaną gwarancją naszej pamięci.

 

 

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn