Narodowe czytanie 2022 w Bistuszowej

27 września 2022

W dniu dzisiejszym brałem udział w Narodowym Czytaniu „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza w Bistuszowej, przygotowanym przez Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ryglicach Panią Beatę Jagodzińską oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bistuszowej Panią Dorotę Plutę. Udział w czytaniu brali uczniowie, jak również mieszkańcy Gminy Ryglice.

Narodowe Czytanie to wydarzenie zapoczątkowane przez Prezydenta RP. W tym roku Prezydent Andrzej Duda wybrał „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, uzasadniając, że romantyzm jest „istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu’’.

Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego ogłoszony w 2022 roku z okazji dwusetnej rocznicy wydania zbioru.

Serdecznie dziękuję Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ryglicach Pani Beacie Jagodzińskiej oraz Dyrektor SP w Bistuszowej Pani Dorocie Plucie za przygotowanie wydarzenia popularyzującego czytelnictwo i znajomość polskich arcydzieł literackich. Dziękuję również osobom biorącym udział w czytaniu, dzięki którym mieliśmy okazję do przypomnienia piękna naszego literackiego języka oraz czas na refleksję.

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn