Młodzież z ZSP w Ryglicach na międzynarodowym spotkaniu w Budapeszcie
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach to szkoła z tradycjami i tradycją już powoli stają się międzynarodowe spotkania młodzieży w ramach programu Erasmus+., które szkoła realizuje od 2016 roku.
W dniach 16-22.02.2025 r. cztery uczennice i dwóch opiekunów wzięło udział w spotkaniu w ramach projektu „Eco-Friendly Awareness: our Reduce Reuse and Recycle Revolution” (Świadomość ekologiczna – Rewolucja No Waste) w sektorze Edukacja szkolna, Akcja 2 Partnerstwa w zakresie współpracy (KA210 – Partnerstwa na małą skalę) z programu Erasmus+.
Międzynarodowe spotkanie, to zawsze nowe doświadczenie, a jednocześnie wspaniała przygoda. Równocześnie jest to wyzwanie dla uczniów, ponieważ muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości co doskonale wpisuje się w cele ogólne projektu takie jak rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, interpersonalnych i interkulturowych, stworzenie kontekstu uczenia się od rówieśników jak również rozwijanie kreatywności.
Tematem przewodnim naszego spotkania w Budapeszcie była zrównoważona redukcja w kwestii marnowania żywności i wody oraz program rozwoju umiejętności cyfrowych. Podczas spotkania oprócz pracy warsztatowej związanej z tematem projektu nie zabrakło aspektu kulturowego. Uczniowie poznali najważniejsze miejsca Budapesztu, a wśród nich: Budynek parlamentu, Bazylikę św. Stefana, pomnik z Butami na brzegu Dunaju poświęcony Pamięci Ofiar Holocaustu, Basztę Rybacką zlokalizowaną na placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym, tuż obok niej Kościół św. Macieja, Zamek Królewski, który wraz z całym Wzgórzem Zamkowym zapisany jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najbardziej znaczących obiektów Węgier, targ w Budapeszcie, Plac Bohaterów, Zamek Vajdahunyad, który zawiera części budynków z różnych okresów, prezentuje różne style architektoniczne: romański, gotycki, renesansowy i barokowy, Muzeum Etnograficzne gdzie znajduje się ponad 250 tysięcy eksponatów z Kotliny Karpackiej i ze wszystkich zakątków świata. Zwiedziliśmy też Muzeum kotów, gdzie eksponowane są prace z różnych epok dotyczące kotów – głównie kartki pocztowe, znaczki oraz obrazy. Zobaczyliśmy również interaktywną wystawę Vincenta Van Gogha.
Duże wrażenie zrobił na nich rejs po Dunaju, gdzie mogli podziwiać piękny Budapeszt wieczorną porą.
Kontekst kulturowy to również kuchnia tak więc nie sposób nie wspomnieć, że młodzież z technikum żywienia i usług gastronomicznych delektowała się tradycyjnymi węgierskimi langoszami oraz kurtoszkołaczami.
Uczniowie z nowymi doświadczeniami i bagażem pełnym nie tylko węgierskiej papryki, ale i wspomnień wróciła. Aktualnie przygotowują się do goszczenia wszystkich partnerów w maju w ZSP w Ryglicach, co będzie okazją do promowania naszego uroczego choć niewielkiego miasteczka.
Zapraszamy do zobaczenia krótkich filmów z naszego wyjazdu