Dożynki wiejskie 2022

16 sierpnia 2022

W niedzielę 14.08.2022 r. oraz poniedziałek 15.08.2022 r. w miejscowościach Gminy Ryglice odbyły się wiejskie dożynki. Barwne korowody wieńcowe, grupy dożynkowe ubrane w piękne stroje, fantastyczne wieńce, zaprzęgi konne i ciągnikowe oraz kapele ludowe można było podziwiać na drogach, a przede wszystkim w kościołach parafialnych w Ryglicach, Lubczy, Zalasowej, Kowalowej oraz w kaplicy w Woli Lubeckiej. W miejscowości Zalasowa dożynki połączone były wraz z obchodami 660-lecia Zalasowej. Do Lubczy natomiast gościnnie wraz z kapelą ludową przybyło Koło Gospodyń Wiejskich z Dzwonowej, którym towarzyszył osobiście Wójt Pan Jan Janiga. Z kolei w Kowalowej KGW „Kowalowianki” przy współpracy z CKPiT w Ryglicach zorganizowało l edycję konkursu „Moc Bukietów”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, bukiety były przepiękne.

Po obrzędach dożynkowych grupy dożynkowe spotkały się, wspólnie biesiadując i bawiąc się przy dźwiękach lokalnych zespołów.

Jeszcze raz chcę bardzo serdecznie podziękować za pięknie uwite wieńce wszystkim grupom dożynkowym. Jednocześnie informuję, że na Dożynki Województwa Małopolskiego w Gminie Zielonki komisja konkursowa na czele z Panią Dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach Teresą Lisak wytypowała wieniec tradycyjny, który wykonała Pani Marta Piątek ze Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Nasze Dzieci”, którego Prezesem jest Pani Renata Kawa.

Wszystkim należą się brawa za trud włożony w przygotowanie do święta plonów oraz huczne świętowanie.

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn