130-lecie OSP Zalasowa

17 lipca 2023

W dniu wczorajszym odbyła się uroczystość 130-lecia OSP Zalasowej była to wyjątkowa uroczystość w której wzięli udział goście zaproszeni przez strażaków ochotników m.in. Poseł RP Pani Urszula Augustyn, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej Pan Krzysztof Gładysz, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pan Kazimierz Koprowski, Nadleśniczy Lasów Państwowych Pan Grzegorz Wojtanowski oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Pan Wojciech Skruch.

Rok 1893 to czas szerzącego się chaosu i bezprawia na obszarze Galicji będącej pod zaborem austriackim. Czas licznych podpaleń i rabunków. To właśnie te wydarzenia skłoniły ówczesnego proboszcza Zalasowej i Wójta gminy Ryglice do opracowania koncepcji założenia OSP Zalasowa. Zalążek pomysłu ratowania mienia gospodarzy szybko przerodził się w siłę działania. Jak zawsze zalasowianie pokazali jedność i chęć niesienia pomocy innym, która napędza zalasowską OSP do dziś.

Ochotniczy zryw, wsparcie społeczności i lokalnych władz doprowadziły do utworzenia prężnie działającej organizacji, która zgromadziła wokół siebie odważnych, ofiarnych i zaangażowanych ludzi, którzy nie tylko często ryzykowali własnym życiem dla ochrony mienia i życia mieszkańców Zalasowej, ale także siłami swoich rąk wznosili zabudowania służące potrzebom jednostki i mieszkańców. Z czasem remiza stała się symbolem bezpieczeństwa Zalasowej oraz centrum życia kulturalnego miejscowości.  Remiza do dziś pełni role społeczno-kulturalne oraz wychowawcze. W jednostce OSP funkcjonuje drużyna młodzieżowa, która została zaprzysiężona w dniu wczorajszym. Jednostka OSP Zalasowa jest najdłużej istniejącą jednostką pożarniczą w Gminie Ryglice.

Burmistrz jako włodarz Gminy Ryglice podziękował wszystkim tym druhom którzy od 130-tu lat działali oraz działają w jednostce OSP Zalasowa. Życząc kolejnych co najmniej 130 lat działalności.

 

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn