11 Listopada

10 listopada 2023

Jutro obchodzimy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na obchody patriotyczne, które odbędą się w Ryglicach. Rozpoczną się uroczystą Msza Św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w Kościele Parafialnym w Ryglicach o godz. 9.00. Po niej zapraszamy na dalszą część obchodów, które połączone zostały z poświęceniem samochodu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryglicach. O godz. 16.00 serdecznie zapraszamy do Spichlerza Dworskiego w Ryglicach na koncert Zespołu Familia gościnnie z chórem męskim przy parafii Św. Jakuba w Tuchowie.

Serdecznie zapraszamy!

Dokładnie 105 lat temu, 11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość! Możemy wyobrazić sobie ulgę i radość jaka towarzyszyła w tym dniu wszystkim Polakom!

Wojna nie ominęła także naszego regionu. Przypominają nam o tym cmentarze wojenne w Ryglicach, Bistuszowej, Zalasowej, Kowalowej i Lubczy. Tu także walczono o upragnioną niepodległość!!!

W czasie pierwszej wojny światowej, wojska rosyjskie wkroczyły do Ryglic w listopadzie 1914 r. i przebywały tu, aż do wielkiej ofensywy austriackiej nad Dunajcem i Gorlicami w maju 1915 r. W nocy w Wigilię Bożego Narodzenia w Ryglicach toczyła się wielka bitwa z wojskami armii austriackiej. Okopy Rosjan znajdowały się kilka kroków stąd – tuż za zachodnią ścianą rynku, a Austriaków w Uniszowej i Bistuszowej.

Widzimy więc, że I wojna światowa to dramat, którego doświadczyli nasi dziadkowie. To nie czas bez twarzy i bez adresu. To dramat także naszej gminy i naszych przodków.

Naszym obowiązkiem jest przypominanie młodemu pokoleniu o poświęceniu każdego, kto walczył o wolną, niepodległą Polskę. Bohaterom tym jesteśmy winni wieczną cześć i pamięć.

I nie chodzi tylko o puste słowa, ale o to, że tą wdzięczność i szacunek możemy wyrazić, uczestnicząc w obchodach uroczystości patriotycznych, godny śpiew hymnu Polski, wywieszanie na domach flagi Polski. Uczmy tego młodzież, dając dobry przykład. Szanujmy ojczyznę, szanujmy niepodległą Polskę. ”


Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn