Informacje Ogólne

„Zasłużony dla rolnictwa”

 

 

Uroczyste obchody 148. rocznicy urodzin Wincentego Witosa rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym w Wierzchosławicach w intencji polskich rolników oraz Ojczyzny odprawiona przez biskupa Leszka Leszkiewicza.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. we wsi Wierzchosławice w powiecie tarnowskim. Był rolnikiem, działaczem społecznym, samorządowcem, trzykrotny premier Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym. Od samego początku związanym z ruchem ludowym, wybitny przywódca chłopów polskich, wielki patriota.


W obchodach urodzin byłego premiera Rzeczypospolitej uczestniczyli m.in. zastępca szefa kancelarii prezydenta RP
 Piotr Ćwik, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Anna Pieczarka, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wicemarszałek Józef Gawron, starostowie, burmistrzowie oraz wójtowie miast i gmin powiatu tarnowskiego. 

Następnie uczestnicy uroczystości ze sztandarami pocztowymi przeszli pod Grób Wincentego Witosa na cmentarzu parafialnym, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów.

 

Osobiście zabiegałem u Pani poseł Anny Pieczarki o złożenie wniosku do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o przyznanie odznaki honorowej „Zasłużony dla rolnictwa”. Wręczono odznaczenia dla dwudziestu pięciu zasłużonych rolników z Ziemi Tarnowskiej. W tym gronie znaleźli się również nasi mieszkańcy Gminy Ryglice Magdalena Urban i Grzegorz Urban z Kowalowej.


Obchody w Wierzchosławicach swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Podczas uroczystości w rodzinnej wsi Wincentego Witosa zostały odczytane listy okolicznościowe, które do zgromadzonych skierowali: Prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.


Wszystkim odznaczonym honorową odznaką serdecznie gratuluję.
Odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” jest szczególnym wyróżnieniem. Osoby honorowane wyróżniają się w swoim środowisku postawą społeczną, jak również wynikami produkcyjnymi osiągniętymi w gospodarstwie. Dziękuję za zaangażowanie, trud i poświęcenie, jakie wkładają Państwo w swoją pracę oraz życzę siły na każdy kolejny dzień.

 

Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn

 

 

Wróć