Informacje Urzędu Gminy

W podziekowaniu za plony ziemi

Dziś świętujemy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny znane również jako święto Matki Boskiej Siewnej. W kościele święcone jest ziarno przeznaczone na jesienny siew.

 

A tak niedawno w parafiach w święto Matki Boskiej Zielnej dziękowaliśmy za szczęśliwy czas żniw i obfite zbiory. Tradycyjne dożynki obchodzone były również na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Obszerną fotorelację z dożynek gminnych, które w tym roku odbyły się w Lubczy przedstawił Ośrodek Kultury.

 

 

http://www.kulturaryglice.pl/index.php/imprezy/doynki-gminne/894-starostowie-protokol-i-fotorelacja-dozynki-gminy-ryglice-lubcza-2017

 

 

Dożynki Powiatu Tarnowskiego odbyły się w tym roku w gościnnym Gromniku. Pod nieobecność przebywającego na urlopie wypoczynkowym pana burmistrza Bernarda Karasiewicza miałam przyjemność w nich uczestniczyć.

Naszą gminę reprezentowała grupa wieńcowa z Uniszowej, która zdobyła II miejsce w kategorii wieńca tradycyjnego. Gratuję paniom Uniszowiankom wraz z panem sołtysem Adrzejem Królem. W prezentacji wieńca uczestniczył zespół w Kuźni u Kowala przedstawiając obrzęd dożynkowy, który bardzo podobał się licznie zebranej publiczności.

Podczas dożynek powiatowych rozstrzygnięty został konkurs na "Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego 2016", w którym wyróżnienie otrzymał wieloletni sołtys Woli Lubeckiej pan Jerzy Kumięga. Wyróżnienie otrzymała również pani Maria Żywiec, długoletnia pracownica urzędu miejskiego w Ryglicach, a obecnie sołtys Szynwałdu. Serdecznie gratulujemy wyróżnień.

 

Na dożynkach zostały także wręczone odznaczenia Ministra Rolnictwa "Zasłużony dla rolnictwa". Z naszej gminy odznaczenia otrzymały mieszkanki Lubczy panie Józefa Augustyn, Ewa Maduzia i Maria Stojak.  Serdecznie gratulujemy. Poniżej fotorelacja zapożyczona z portalu Ryglice-okolice

 

http://ryglice-okolice.pl/wiadomosci/item/7649-dozynki-powiatu-tarnowskiego-w-gromniku

 

Równocześnie w nieodległej Bobowej odbywały się dożynki Województwa Małopolskiego. Do Bobowej pojechał wieniec z Ryglic, który był najlepszy w gminie w kategorii wieńca nowoczesnego. Ryglice reprezentowały panie radne Krystyna Bochenek i Dorota Turczyn oraz dyr. OK Teresa Lisak. Fotorelacja dostępna na stronie Urzędu Marszałkowskiego pod linkiem:

 

 

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/rolnictwo/bobowa-mieszkancy-malopolski-dziekowali-za-tegoroczne-plony

 

 

Z okazji dzisiejszego święta Rolnikom życzę, aby dziś święcone, niedawno zebrane ziarno, gdy w najbliższym czasie znów zostanie posiane wzeszło i za rok przyniosło obfite plony. Niech Matka Boska Siewna czuwa nad Wami.

 

 

Anna Gieracka

Zastępca Burmistrza Ryglic

 

 

Wróć