Kultura

Złota Podkowa Pogórza z Ryglic, w rękach "Trzcinicoków".

Kapela Ludowa "Trzcinicoki" z Trzcinicy koło Jasła, zdobyła Złotą Podkowę Pogórza - nagrodę główną za zajęcie I miejsca w konkursie dla zespołów i kapeli ludowych, który odbywa się w ramach cyklicznego Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach. Jury konkursowe doceniło wierność w prezentowaniu kultury Pogórzan, poczynając od strojów ludowych, poprzez odpowiedni dobór repertuaru, na samym wykonaniu utworów, kończąc. Drugie miejsce zdobyła Kapela Ludowa "Siemiechowianie" z Siemiechowa, a trzecie- Kapela Ludowa "Gwoździec" działająca przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. W kategorii grup śpiewaczych, dwa równorzędne I miejsca zdobyły: Grupa Śpiewacza " Z za lasu" z Zalasowej oraz Męska Grupa Śpiewacza Porębianie z Poręby Spytkowskiej. Dwa równorzędne II miejsca, zdobyły: Grupa Śpiewacza "Siemiechowianie" z Siemiechowa oraz Grupa Śpiewacza "Gwoździec" z Gwoźdźca. II miejsce zajęła Grupa Śpiewacza "Senior" z Dębicy. W kategorii zespołów regionalnych, I miejsce zdobył Zespół Folklorystyczny "Gwoździec" z Gwoźdźca, a w kategorii zespołów pieśni i tańca II miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca Porębianie z Poręby Spytkowskiej, a II miejsce przypadło Zespołowi Pieśni i Tańca "Gwoździec" z Gwoźdźca (w tej kategorii nie przyznano I miejsca).
Impreza z roku na rok przyciąga coraz więcej osób, stając się jednym z najważniejszych konkursów w Polsce, prezentujących dorobek artystyczny zespołów i kapeli ludowych. W tym roku, w konkursie, wystąpiły aż 22 zespoły ludowe, a ponadto pozakonkursowy występ, zaprezentowała grupa dziecięca "Mali Łęczanie" z Łęk Dukielskich. Wśród gości festiwalu, zaproszonych przez Burmistrza Ryglic, Bernarda Karasiewicza, pojawili się również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in. poseł na sejm RP Pani Urszula Augustyn oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys.
W bogatym programie imprezy nie zabrakło dodatkowych atrakcji, takich jak pokaz strongmanów czy występ zespołu Factors, z wokalistką zespołu, rygliczanką, Justyną Pieniądz. Na licznych stoiskach, wokół sceny, można było nabyć upominki i ozdoby wykonane ręcznie przez lokalnych artystów ludowych oraz skosztować przysmaków i specjałów kuchni pogórzańskiej przygotowanych przez Koło Pań "Rygliczanki". 
Gratulujemy zdobywcy Złotej Podkowy Pogórza oraz wszystkim laureatom konkursu oraz dziękujemy pozostałym zespołom za udział w imprezie i wszystkich zapraszamy do Ryglic za rok, na X jubileuszowy festiwal.

przejdź do galerii

Wróć