Informacje Ogólne

Ponad 8 000,00 zł na „Tradycyjny Wielkanocny Stół w Spichlerzu”

 

W dniu dzisiejszym otrzymałem bardzo dobrą i miłą informację od Marszałka Województwa Małopolskiego, że projekt Gminy Ryglice został rozpatrzony pozytywnie w ramach, którego odbędzie się konkurs wśród 7 Kół Gospodyń Wiejskich na „Tradycyjny Wielkanocny Stół
w Spichlerzu”.

Stół wielkanocny powinien zawierać potrawy związane z okresem Świąt Wielkanocy
w postaci wypieków, ciast, jak i jadło tradycyjne takie jak: wędzonki, kiełbasy, jajka, żury czy chrzan. Stół trzeba przystroić w tradycyjne elementy plastyki obrzędowej, palmy, pisanki, baranki wielkanocne.

 

Koła Gospodyń Wiejskich prosimy o przygotowanie jednego przepisu na potrawę starą, zapomnianą a unikatową właściwą dla Waszego regionu.

Prezentacja stołu odbędzie się w zabytkowym Spichlerzu w Ryglicach, na którą zapraszamy dwuosobowe reprezentacje. Spotkania odbędą się w dniach 22 – 28 marca 2021 r., osobno każde Koło po uprzednim uzgodnieniu.

 

Celem upowszechniania tradycji świątecznych, jak i zachowania kultury ludowej Koła Gospodyń Wiejskich przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i bezpieczeństwa w związku z epidemią Covid-19 nagrają 3-minutową relację i przedstawią swój stół wielkanocny do oceny prac Jury.

Do udziału Jury zaprosiliśmy Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Pana Wojciecha Skrucha, który będzie oceniał wraz z komisją przygotowane przez KGW potrawy i ekspozycje wielkanocne. Dokumentacja filmowa będzie zarazem materiałem edukacyjnym dla młodego pokolenia wykorzystywanym w warsztatach.

Spotkania będą miały charakter konfrontacyjny, uwypuklające różnice tradycji regionów
a każde KGW za udział w prezentacji otrzyma rekompensatę finansową.

 

 

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn

 

Wróć