Informacje Ogólne

Odsłonięcie tablicy

W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste poświęcenie i odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność żołnierzy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z placówek Ryglice i Szerzyny.

Jesienią 1945 roku rozpoczęto budowanie lokalnych struktur Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Ryglicką placówką o kryptonimie "Regina" dowodził Kazimierz Zieliński "Zbroja". Wiosną 1946 r. nastąpiło połączenie placówki w Ryglicach z placówką w Szerzynach, a całość otrzymała kryptonim "Zbiornica 11", a jej dowódcą został Józef Mitoraj "Sowiński". Rozpoczęto aktywną działalność przeciwko komunistycznemu aparatowi represji.

24 maja 1946 r. przeprowadzona została najgłośniejsza akcja zbrojna w naszej okolicy. Żołnierze Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z placówek Ryglice i Szerzyny przeprowadzili udaną akcję zbrojną w Ryglicach wymierzoną w komunistyczny aparat represji. Zajęto posterunek Milicji i Urzędu Gminy w Ryglicach, w którym na tle biało-czerwonej flagi zawiesili orła w koronie z wyrwanym sercem.

Organizatorami dzisiejszego wydarzenia byli Gmina Ryglice, Instytut Pamięci Narodowej, Powiat Tarnowski, Gmina Szerzyny, Stowarzyszenie ProPatria.

Udział w wydarzeniu wzięli Anna Pieczarka Posłanka na Sejm RP, Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń, Naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Oddział w Krakowie Maciej Korkuć, Komendant WKU w Tarnowie Andrzej Korytko, Komendant Komisariatu Policji w Tuchowie Tomasz Stachurski.

Powinniśmy pamiętać o tych czasach, kiedy żołnierze i patrioci do końca walczyli z wprowadzaniem komunizmu w Polsce za co przepłacili swoim życiem i zdrowiem.

 

Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn

przejdź do galerii

Wróć