Informacje Ogólne

Obchody uroczystości 11 Listopada

W dniu 11 listopada, w Ryglicach odbyły się uroczystości upamiętniające 103 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Poczty sztandarowe OSP i szkół wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą wyruszyła z rynku na Mszę Świętą do Kościoła Parafialnego w Ryglicach. Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana była przez Księdza Prałata Franciszka Kuczka.

Orszak niepodległościowy prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Zalasowej przemaszerował na plac obok kościoła, w miejsce dawnej świątyni. Nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odśpiewano Hymn Polski. Pamiątkowe wiązanki złożyli przedstawiciele samorządu, Zastępca Burmistrza Pan Krzysztof Kukułka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ryglicach Pan Marek Dudowicz, Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu Pan Tadeusz Augustyn oraz przedstawiciele oświaty i Dyrektorzy Szkół Gminy Ryglice.

Kolejnym etapem obchodów był przemarsz pod tablicę upamiętniającą działalność żołnierzy zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", gdzie przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty i odegrano pieśni żołnierskie . Świętu Niepodległości towarzyszyła podniosła i radosna atmosfera.

Dziękuję Ks. Prałatowi Franciszkowi Kuczkowi za wszelką pomoc w organizacji obchodów rocznicowych oraz odprawioną Mszę Świętą za odzyskanie wolności.

Dziękuję Dyrektorom Szkół z Gminy Ryglice, uczniom, Drużynie Harcerskiej „Młody Las” i wszystkim pocztom sztandarowym OSP oraz szkołom działającym na terenie gminy Ryglice za uświetnienie swoją obecnością obchodów tej pięknej rocznicy. Dziękuję Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Zalasowej za piękną oprawę muzyczną. W sposób szczególny dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy uczestniczyli w obchodach, jak również tym osobom, które pozostały w domach i na swój sposób świętowali odzyskanie niepodległości przez nasz kraj.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości są świadectwem umiłowania Ojczyzny. Dbajmy o Nią, by przyszłe pokolenia mogły żyć w Polsce uczciwej, sprawiedliwej i niezależnej. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu, bo nic nie jest tak ważne dla narodu, jak posiadanie własnego państwa, suwerenne sprawowanie rządów i poczucie, że w jego granicach jest się bezpiecznym. W walce o odzyskanie niepodległości ginęli mieszkańcy naszej gminy, o których musimy pamiętać. Obchody Święta 11 Listopada są wyrazem pamięci o przodkach, którzy przelewali swoją krew za wolność kraju. Ważne jest, abyśmy pamięć o tym poświęceniu przekazywali współczesnemu pokoleniu.

Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn

przejdź do galerii

Wróć