Informacje Ogólne

Łamiemy schematy!

 

We wrześniu Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ryglicach nawiązała współpracę z walczącą ze stereotypami Fundacją AntySchematy2, która przeprowadzając inwentaryzację żydowskich cmentarzy, tym razem skupiła się na kirkucie w Ryglicach.

Do akcji zostali zaangażowani uczniowie klas 7 i 8 ryglickiej szkoły oraz wychowankowie z Zespołu Szkół-Ekonomiczno- Ogrodniczych w Tarnowie, którzy przez kilka dni pracowali na ryglickim cmentarzu żydowskim pod czujnym okiem Tomasza Malca, prezesa Fundacji AntySchematy2 i profesora Leszka Hońdo z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W ramach projektu "Ocalić od zapomnienia. Działania na cmentarzu żydowskim w Ryglicach" realizowanego z funduszy Narodowego Instytutut Dziedzictwa w ramach programu "Wspólnie dla dziedzictwa" uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ryglicach wzięli udział w warsztatach z symboliki i ornamentyki namacewnej. Za pomocą węgla i kartki odwzorowywali przepiękne ornamenty z macew na ryglickim cmentarzu, jednocześnie ucząc się o kulturze i zwyczajach Żydów.

Efektem końcowym prac będzie publikacja „Ocalić od zapomnienia”, na którą z niecierpliwością czekamy.

O działaniach podejmowanych w Ryglicach można przeczytać także na portalu Jewish Heritage Europe

https://jewish-heritage-europe.eu/2020/09/17/jewish-cemetery-clean-ups-round-up-3/?fbclid=IwAR0V-qOslB8oTLfXEg9TpgZNMtGA-47Raz9XVFIyQWFSSWYa5OncC7XmSLc

oraz w tarnów.naszemiasto.pl

https://tarnow.naszemiasto.pl/tarnow-ryglice-fundacja-antyschematy2-wspolnie-z-uczniami/ar/c1-7897709?fbclid=IwAR1cHw69ZlYJOPx1UD3k1arjw6Jea3oDHd3d676mSV7VitiLIK_WJaMXePc

Była to dla naszych uczniów nie tylko nieprzeciętna lekcja historii, która pozwoliła na nowo odkryć ten ważny fragment w dziejach naszej miejscowości, ale także pasjonujące zajęcia z judaistyki, które na długo pozostaną w pamięci uczestników warsztatów. Mamy nadzieję, że jest jedynie preludium do naszej dalszej współpracy.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak pasjonującym projekcie i stać się jego częścią.

Społeczność Szkoły Podstawowej
im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ryglicach

 

Jako Burmistrz Ryglic cieszę się, że nasza młodzież miała szansę na nowo przyjrzeć się zagadnieniu, które tak ściśle wiąże się z historią naszej miejscowości. Dziękuję Fundacji AntySchematy 2 za to, że stworzyła taką możliwość i poszerzyła krąg naszych działań wiążących się z kulturą żydowską.

Uważam, że publikacja, która ma się wkrótce ukazać spowoduje, że odnowiony ryglicki kirkut stanie się kolejną przystanią turystyczną nie tylko dla mieszkańców, ale także dla odwiedzających Gminę Ryglice. Projekt ten został zrealizowany w 100% ze środków zewnętrznych.

 

Burmistrz Ryglic,
Paweł Augustyn

 

 

 

Wróć