Informacje Ogólne

Jak sprawdzić rachmistrza spisowego

Gminne Biuro Spisowe w Ryglicach informuje w jaki sposób można zweryfikować tożsamość rachmistrza:

  1. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/

  2. Poprzez kontakt z infolinią spisową- numer telefonu: 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

  3. Poprzez kontakt z Gminnym Biurem Spisowym- numer telefonu: 14 644 36 10, 14 644 36 30

Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:

  • Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach.

  • Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.

  • Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

  • Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, numer konta, PIN do karty oraz dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.

  • W przypadku uzasadnionych wątpliwości, co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych.

Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym.

 

 

Gminne Biuro Spisowe w Ryglicach

Wróć