Informacje Ogólne

35 lat „W KUŹNI u KOWALA”

 

35 lat „W KUŹNI u KOWALA”

Historia Zespołu Ludowego „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej sięga roku 1986. Wtedy to, dwie osoby: akordeonista Pan Andrzej Nalepka i Pan Stanisław Bożek z gitarą wraz z kobietami z Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalowej, prowadzonego przez Panią Krystynę Nalepka, przygotowali parę piosenek ludowych i wystąpili na dożynkach gminnych w Ryglicach.

W roku bieżącym mija 35 lat działalności tegoż zespołu, którego trwanie i rozwój zawdzięczamy w dużej mierze niekwestionowanemu liderowi i kierownikowi zespołu Panu Andrzejowi Nalepce, który poświęcił swój czas przez te wszystkie lata tworzeniu, rozwojowi i promowaniu kultury muzycznej naszej gminy, regionu, a w szczególności rozsławieniu imienia wsi Kowalowa. Zespół jak sama nazwa mówi, to grupa ludzi, którzy go tworzą. Ludzie jednak przychodzą i odchodzą. Przez te wszystkie lata przez szeregi zespołu i kapeli przewinęła się niezliczona ilość osób, jedni zagościli tu na dłużej inni epizodycznie. Nie sposób więc ich tutaj wszystkich wymienić. Jednak podziękować trzeba wszystkim, gdyż każda osoba miała swój wkład w proces kształtowania i rozwoju. W ciągu 35 lat działalności Zespół Ludowy „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej wziął udział w licznych imprezach kulturalnych i konkursach lokalnych i ponadlokalnych, w których osiągał liczne sukcesy i nagradzane lokaty, jak i wyróżnienia. Za sprawą Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach wydane zostały płyty z utworami zespołu oraz foldery okolicznościowe promujące zespół i jego działalność. Opracowany i wydany został również śpiewnik, w którym zebrane zostały pieśni i przyśpiewki z naszego terenu, a wykonywane przez zespół.

Szczególne ukłony jednak pragnę skierować do Pana Andrzeja Nalepki, który od samego początku tworzy zespół, zabiegając o to, by jego działalność nie została przerwana. Nadmienię tutaj, że jest to 35 lat działalności charytatywnej, niezliczona ilość godzin spędzonych na próbach. Również jednym z najdłużej działających członków zespołu jest Pan Stanisław Siemek z Lubczy.

Moi drodzy zwracam się do Was z olbrzymim szacunkiem i uznaniem. Działajcie nadal, bo właśnie dzięki takim ludziom kultura ludowa nigdy nie zaginie, a wręcz przeciwnie, ma szanse rozwoju. Z radością patrzymy na to, że w szeregach zespołu jest obecnie tak wiele młodych ludzi, którzy czerpiąc z doświadczenia starszych, poniosą tradycję w przyszłość.

Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Gminy Ryglice na jubileusz 35- lecia Zespołu Ludowego „W Kuźni u Kowala”, który odbędzie się 4 lipca 2021 r. w Kowalowej. Niech nasza obecność będzie wyrazem uznania i podziękowania za tak wieloletnią pracę na rzecz społeczności.

 

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn

 

 

Wróć