Informacje Ogólne

Gmina Skrzyszów i Ryglice razem w nowym okresie programowania 2021-2027

 

Gminy Skrzyszów i Ryglice postanowiły połączyć swoje działania i stworzyć wspólną, bogatą ofertę turystyczną. Atutem obydwu gmin są znakomite warunki do aktywnego spędzania czasu oraz prowadzenia różnych from turystyki. Jest to niezwykle ważne dla mieszkańców, którzy oczekują bogatej formy rekreacji i wypoczynku. Pierwszym etapem współpracy gmin będzie połączenie chodnika Szynwałd – Zalasowa. Ułatwi to przemieszczanie się zarówno rowerzystów, jak i spacerowiczów. Docelowo połączone zostaną wszystkie szlaki turystyczne. Powstaną trasy rowerowe, dla biegaczy, nordic walking, ale również coś dla grzybiarzy. Jeśli sytuacja na to pozwoli, odbędzie się grzybobranie na terenie gminy Skrzyszów i Pasma Brzanki.

Podjęto również starania, aby umożliwić mieszkańcom połączenia autobusowe z Ryglic i gminy Skrzyszów do Krakowa. Autobus będzie kursował między Gorlicami a Krakowem, przejeżdżając m.in. przez Zalasową, Ryglice, Szynwałd, Skrzyszów. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, kursy te zostaną uruchomione od 1 maja br. Dla osób, które pracują na co dzień w Krakowie, a także studentów dojeżdżających na krakowskie uczelnie, będzie to dużym ułatwieniem. Ponadto zyskamy dodatkowe połączenie z Tarnowem. Planowane są również weekendowe kursy niniejszej linii.

Położenie gmin z dala od zakładów przemysłowych, czyste powietrze, lasy i dużo zieleni sprawiają, że miejsca te są atrakcyjne turystycznie. W centrum Świniogóry utworzona zostanie tablica oraz powstanie folder, gdzie oznaczone zostaną miejsca docelowe, które można będzie zwiedzać. Jednym z nich będzie Góra Kokocz - doskonały punkt widokowy, gdzie powstanie wieża widokowa. Możliwe będą m.in. nocne obserwacje gwiazd. Znajdą się tu również restauracje, gdzie można będzie zorganizować różne imprezy okolicznościowe, w tym np. wesela.

Dodatkowym atutem ww. gmin są również kończące się inwestycje w sieć światłowodową. Jest to sieć o bardzo dużej przepustowości, którą realizuje firma Zicom. Dzięki temu, mieszkańcy zyskują dostęp do najwyższych technologii.

 

Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn

 

 

 

Wróć