Informacje Ogólne

XIII Festiwal Pogórzański

 

Już po raz 13, na ryglickim rynku spotkali się artyści ludowi Pogórza, którzy podczas Festiwalu Kultury Pogórzańskiej rywalizowali o Złotą Podkowę - główne trofeum wydarzenia. Komisja konkursowa obejrzała występy 16 grup, prezentujących folklor ziem pogórzańskich, począwszy od Pogórza Przemyskiego, przez Karpackie, aż do Pogórza Wielickiego, które oceniano w kategoriach: zespół regionalny, kapela ludowa i grupa śpiewacza. Decyzją jury, Złota Podkowa Pogórza trafiła w ręce Kapeli Ludowej Trzcinicoki z Trzcinicy.

 

Na licznie zgromadzoną publiczność czekał także występ gwiazdy wieczoru -  cygańskiej poetki i pieśniarki - Teresy Mirgi i jej zespołu Kałe Bała. Romskie klimaty rozkołysały wszystkich obecnych gości, wśród których nie zabrakło Pana Wojciecha Skrucha - radnego województwa małopolskiego.

 

 W trakcie wydarzenia każdy mógł podziwiać stoiska przygotowane przez lokalnych rzemieślników. Swoje wyroby prezentowali: Koło Artystyczne z Zalasowej, Dorota Kisiel (twórczość całoroczna), Jadwiga Nocek (twórczość całoroczna), Ryszard Wiśniowski (kowalstwo artystyczne), Mosoń Barbara (miody), Fudyma Janusz (wyroby z wosku), Barbara Kumięga (wiklina papierowa), Bożena Kozioł (doniczki betonowe), Krystyna Piątek (twórczość całoroczna), Barbara Początko (koronki), Edyta Kantor (haft komputerowy), Alina Kumięga (obrazy ze skóry), Pyzia Robert (malarstwo).

 

Nie zabrakło również degustacji tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Ryglice: z Jonin, Kowalowej, Lubczy, Woli Lubeckiej, Zalasowej oraz Koło Pań Rygliczanki. Amatorzylokalnych trunków, mogli skosztować także doskonałego wina z winnicy Kowalówka.

 

Wyczekiwaną przez wszystkich chwilą było ogłoszenie wyników konkursu na Najpiękniejszy Ogród Jesienny Gminy Ryglice 2019. Spośród 44 ogrodów wyłoniono 7, które na komisji konkursowej wywarły największe wrażenie. Nagrodę główną i tytuł OGRÓD OGRODÓW przyznano ogrodowi Pani Klaudyny Stępień z Zalasowej. Przyznane zostały także dwa równorzędne:

 

I miejsca: dla Ewy i Daniela Ważydrągów z Bistuszowej  oraz Danuty Filip z Ryglic

II miejsca: dla Jana Marcinka Jan z Lubczy oraz Jakuba Laboka z Kowalowej

III miejsca: dla Katarzyny Moździerz z  Uniszowej oraz Renaty i Marka Olesiów z Jonin

 

Wręczając okolicznościowe dyplomy i nagrody podziękowałem wszystkim uczestnikom konkursu za ich ciężką pracę na rzecz upiększania naszej malowniczej gminy.

 

Podczas Festiwalu nastąpiło uroczyste otwarcie Projektu NIEPODLEGŁA - ZIEMIA RYGLICKA, w ramach którego przygotowano program patriotyczny w wykonaniu zespołów ludowych działających przy Ośrodku Kultury w Ryglicach. Na scenie wystąpiła m.in. Młodzieżowa Kapela "Z pod  Dęba" z Zalasowej, która podczas ubiegłorocznego Festiwalu zajęła zaszczytne I miejsce. Z kolei najmłodsi uczestnicy zabawy mogli skorzystać z bezpłatnych dmuchańców i animacji niepodległościowych.

 

Na przybyłych gości czekały także stoiska informacyjno-edukacyjne przygotowane w związku z realizowanymi przez gminę Ryglice projektami ekologicznymi. Ekodoradca gminy udzielała informacji o możliwości pozyskania dofinansowania na wymianę starych pieców na nowoczesne i ekologiczne kotły grzewcze, zaś pracownicy wydziału gospodarki komunalnej i drogownictwa propagowali segregację odpadów komunalnych i realizowany przez Urząd projekt budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Ryglicach.

 

Nie zabrakło także elementów promocji zdrowego trybu życia. Koło Pań Rygliczanki przygotowało stoisko, na którym wykonywano badania profilaktyczne ciśnienia krwi i cukru dla rolników i ich rodzin oraz prowadzono warsztaty i pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zadanie zrealizowane zostało przy dofinansowaniu Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Z kolei Gminny Ośrodek pomocy Społecznej w Ryglicach przygotował stoisko profilaktyczne, ze specjalnymi goglami, które w nieiwazyjny sposób pokazują, jak dopalacze wpływają na zdolność widzenia.

 

Wraz z wszystkimi organizatorami wydarzenia, dziękuję mieszkańcom i osobom odwiedzającym naszą gminę za tak liczne przybycie na Festiwal. Wszystkim artystom gratuluję wspaniałych występów na scenie, zaś do wystawców kieruję także słowa podziękowania. Dzięki Państwa zaangażowaniu nasze wydarzenie zyskało niezwykle barwny i interesujący charakter.

 

 Już dziś zapraszam na przyszłoroczną edycję Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach.

 

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn

 

 

PROTOKÓŁ

 

Komisji Konkursowej XIII Festiwalu Kultury Pogórzańskiej „O Złotą Podkowę Pogórza” sporządzony
w dniu 8 września 2019 roku.

 

Komisja w składzie:

    1. Beata Rompała – folklorysta
    2. Wiesława Hazuka – choreograf
    3. Danuta Cetera – etnograf
    4. Andrzej Radzik – muzyk

 

Po obejrzeniu i wysłuchaniu 16 prezentacji konkursowych postanowiła przyznać:

Nagrodę główną ZŁOTĄ PODKOWĘ POGÓRZA i nagrodę finansową w wysokości 1500 zł za bardzo dobry repertuar, wykonawstwo i skład instrumentalny otrzymuje Kapela ludowa TRZCINICOKI
z Trzcinicy.

 

W kategorii ZESPOŁÓW REGIONALNYCH

I miejsce -  nie przyznano

2 równorzędne II miejsca i nagrodę finansową w wysokości po 1100 zł każda

otrzymuje zespół regionalny ZALASOWIANIE z Zalasowej

oraz zespół folklorystyczny BESKIDY z Dominikowic

 

W kategorii DOROSŁYCH KAPEL LUDOWYCH

I miejsce i nagrodę finansowa w wysokości 700 zł

otrzymuje kapela ludowa ZALASOWIANIE z Zalasowej

 

II miejsce i nagrodę finansową w wysokości 600 zł

otrzymuje MUZYKA SPOD BUCYNY z Łękawki

 

III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł

otrzymuje kapela ludowa SIEMIECHOWIANIE z Siemiechowa

 

W kategorii MŁODZIEŻOWA KAPELA LUDOWA

Wyróżnienie i nagrodę finansową w wysokości 400 zł

otrzymuje kapela ludowa PODKÓWKI z Kowalowej

 

 

W kategorii DOROSŁYCH GRUP ŚPIEWACZYCH

I miejsce i nagrodę finansową w wysokości 400 zł otrzymuje kobieca grupa śpiewacza TURZANKI z Turzy

II miejsce i nagrodę finansową w wysokości 300 zł otrzymuje męska grupa śpiewacza KOBYLANIE z Kobylanki

III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 250 zł otrzymuje kobieca grupa śpiewacza SENIOR z Dębicy

 

W kategorii MŁODZIEŻOWE GRUPY ŚPIEWACZE

I miejsce i nagrodę finansową w wysokości 300 zł

otrzymuje dziewczęca grupa śpiewacza SIEMIECHOWIANKI z Siemiechowa

II miejsce i nagrodę finansową w wysokości 250 zł

otrzymuje dziewczęca grupa śpiewacza W KUŹNI U KOWALA z Kowalowej

 

Pozostałe niewymienione grupy otrzymują nagrody za udział w wysokości 200 zł każda tj.

Kapela ludowa – SPOD KOKOCZA z Lubczy

Grupy śpiewacze – Mieszana grupa śpiewacza BESKIDY z Dominikowic,

mieszana grupa śpiewacza LUBCZANIE z Lubczy,

męska grupa śpiewacza STRYKI ze Strzyżowa.

 

 

przejdź do galerii

Wróć