Informacje Ogólne

VII Lubecki Festiwal Nauki w Zespole Szkół w Lubczy

 

Pracownia Młodego Alchemika, spotkania z robotami Photon i Mbot, eksperyment z alilo, eksperyment z hologramem piramidowym 3D, eksperyment stroboskopowy, złudzenia optyczne oraz naukowy escape room – to tylko niektóre z doświadczeń przygotowanych przez nauczycieli Zespołu Szkół w Lubczy na VII Lubecki Festiwal Nauki, który odbył się 20 lutego 2020 r. w naszej Szkole. Odbiorcami wydarzenia byli uczniowie Zespołu Szkół w Lubczy oraz Szkoły Podstawowej z Ryglic, Zalasowej, Woli Lubeckiej oraz z Jonin.

 

Wydarzenie rozpoczęły pokazy gimnastyczne oraz przemówienia zaproszonych gości, po czym wykład inauguracyjny pt.: „Matematyka królową nauk” wygłosił gość specjalny - Robert Szczypiński - członek Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve z Bielska - Białej. Partnerami wydarzenia byli także MCDN w Tarnowie – Pani Anita Stinia
- konsultant Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Pan Tomasz Gawlik
- przedstawiciel Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

 

Tegoroczna edycja festiwalu, przebiegająca pod hasłem „Wynalazcy, Odkrywcy, Przemysłowcy – Historia Polskich Innowacji”, miała na celu przybliżenie osiągnięć polskich naukowców i dostrzeżenie ich obecności w codziennym życiu. Szkoła w tym dniu została podzielona na różne strefy edukacyjne, w których uczniowie, współpracując w małych grupach, mieli szansę „okiem naukowca” spojrzeć na przykład na ludzki organizm, tlen, którym oddychamy lub tworzyć obrazy jedną z najnowocześniejszych metod w dziedzinie malarstwa – metodą pouring’u.

 

Wyjątkowym sposobem zdobywania wiedzy były zajęcia programowania prowadzone przez uczniów i nauczycieli klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Zalasowej w sali doświadczeń – „Kodowanie z robotami”, gdzie uczniowie zaprezentowali różne możliwości klocków Lego Wedo 2.0 np. czujnik ruchu, czujnik przechyłu oraz pokazali w jaki sposób można wykorzystać klocki do stworzenia zabawy zespołowej.

 

Ciekawym przystankiem w tej naukowej podróży była sala „Żywe obrazy” gdzie zadanie uczniów polegało na rekonstrukcji obrazu z danej epoki przy wykorzystaniu dostępnych rekwizytów. Pomagały w tym nowoczesne technologie: tablety oraz kody QR.

 

Wydarzenie zostało sfinansowane i zrealizowane w ramach projektu Explore the World - Inspire Yourself w programie Erasmus+ 2018-2020.

 

 

Osobiście brałem udział w VII Lubeckim Festiwalu Nauki w Zespole Szkół w Lubczy, zachęcając młodzież do rozwijania swoich talentów , przede wszystkim w kierunku innowacji.

Gratuluję nauczycielom przygotowania pokazów tematycznych w każdej z klas.

 

 

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn

Wróć