Informacje Ogólne

Szczepienia w gminie Ryglice

Szczepienia w gminie Ryglice

Szczepienia w Gminie Ryglice


Od września 2017r. rozpoczyna się kolejny sezon szczepienia przeciwko grypie finansowany przez Samorząd Gminy Ryglice dla osób od 75 roku życia i innych grup społecznych. Za kierownikiem Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof.Brydakiem apelujemy o szczepienie przeciwko grypie, ponieważ to najlepszy sposób zapobiegania zachorowaniom i późniejszym powikłaniom. W ubiegłym roku akcja przyjęta była przez mieszkańców naszej gminy pozytywnie.

Szczepienia zalecane są przede wszystkim dla osób z grupy podwyższonego ryzyka w tym dzieci, osób starszych, osób przewlekle chorych. Powikłania pogrypowe dotknąć mogą każdego bez względu na wiek, co może grozić np. powikłaniami kardiologicznymi, neurologicznymi, częściową utrata słuchu lub głuchotą. W Polsce szczepieniom przeciwko grypie poddaje się tylko ok. 3-5 % ogółu obywateli, co stawia nas na przedostatnim miejscu w Europie. Mitem są opowieści o tym, że po zaszczepieniu się przeciwko grypie ktoś zachorował i ciężko ją przeszedł. Ja osobiście szczepię się od wielu lat i polecam to moim pacjentom- mówi lekarz rodzinny, specjalista chorób wewnętrznych Paweł Sajdak.

Podobnie do sprawy podchodzi ryglicki lekarz, specjalista od chorób wewnętrznych Pan W. Broniek: Od wielu lat w Zespole NZOZ w Ryglicach można zaszczepić się przeciwko grypie, szczerze zaleca, tą terapie wszystkim pacjentom z grup ryzyka. Jak podkreśla, zarówno badania kwalifikacyjne jak i szczepienia wykonywane będą dla mieszkańców za darmo do wyczerpania limitu.   

Analogicznie rzecz ma się z kwestią szczepień przeciwko wirusowi HPV oraz pneumokokom. W oparciu o porozumienie z Powiatem Tarnowskim szczepienie profilaktyczne przeciwko rakowi szyjki macicy wykonywane jest bezpłatnie w ośrodku zdrowia w Zalasowej. Programem objęte są dziewczęta z roczniaka 2004r. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię w dwóch dawkach w odstępie półrocznym . Dziewczęta  Ordynator na oddziale ginekologii w Tuchowie Pan Jerzy Gąciarz chwali tę inicjatywę. Szczepienia w pierwszym przypadku, jak stwierdza, zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowań na raka szyjki macicy i innych chorób wirusowych narządów rodnych.  Badania dowodzą, że jeżeli dokonuje się szczepień u dziewczyn w wieku dojrzewania i stosuje 3 pełne dawki, a następnie powtarza po 5 latach, bardzo poważnie ogranicza to ryzyko, a jednocześnie stanowi długoterminową lokatę w zdrowie naszych mieszkańców. Współfinansowanie profilaktyki jest najskuteczniejszym sposobem leczenia.    


Radna Dorota Turczyn

Wróć