Informacje Ogólne

Święty Walenty - Tradycje Lubeckie Sercem Gotowane

W Lubczy znajdującej się na terenie Gminy Ryglice na stałe wpisało się w krajobraz kulturowy cykliczne wydarzenie pn. "Święty Walenty - tradycje lubeckie". W tym roku będzie to jubileuszowa, piętnasta edycja. Impreza nawiązuje do lokalnego święta religijnego i starego zwyczaju. Każdego roku, 14 lutego w Lubczy ma miejsce odpust ku czci św. Walentego. Jego kult trwa tu przynajmniej od XVII wieku.

Czwartek 14 lutego
W tym roku, 14 lutego, w dzień św. Walentego będą sprawowane Msze św. odpustowe oraz odbędzie się koncert organowy w kościele parafialnym w Lubczy. Później zaplanowana jest degustacja zupy z lubczykiem w budynku „Perła Lubczy”.


Sobota 16 lutego
Dalsze uroczystości rozpoczną się 16 lutego o godz. 11. Do Lubczy przybędą przedstawiciele z różnych zakątków Polski. Ważnym punktem tego dnia będzie podpisanie porozumienia o dalszej współpracy polegającej m.in. na wymianie kulturowej pomiędzy pięcioma gminami, poznawaniu tradycji, integracji społecznej.
Istotną częścią czasie wydarzenia będzie Ogólnopolski konkurs na najlepszą potrawę "Sercem gotowane", do którego przystąpią zaproszone delegacje z czterech województw oraz przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Ryglice: z Zalasowej i Lubczy.


W czasie imprezy przybyli goście i wszyscy uczestnicy będą mieli wyjątkową możliwość poznania wielu smaków oraz zapoznania się z folklorem z różnych, odległych stron Polski. Podczas wydarzenia nie zabraknie muzyki ludowej. Zaprezentują się: Kapela „Siennica” z Krasnegostawu, Kapela Kaszubska z Somonina, Kapela Stowarzyszenia Berżnicko Zelwiańskiego z Sejn, Kapela „Jodłowianie”, Kapela „Zalasowianie”, Zespół „Lubczanie”.


Wydarzeniu w Lubczy patronuje Roman Łucarz Starosta Tarnowski. „Święty Walenty - Tradycje Lubeckie - Sercem Gotowane” ma także wsparcie i patronat wielu instytucji państwowych, samorządowych i mediów.
Organizatorem imprezy jest Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Ryglicach i Pawłem Augustynem Burmistrzem Ryglic, Ochotniczą Strażą Pożarną w Lubczy.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2208659942786968/

Zespoły ludowe:
Krasnystaw, woj. lubelskie (lubelszczyzna)
Sejny, woj. podlaskie (suwalszczyzna)
Somonino, woj. pomorskie (region kaszubski)
Jodłowa, woj. podkarpackie (region rzeszowski)
Ryglice, woj. małopolskie (region krakowski)
Zalasowianie, Lubczanie


Wróć