Informacje Ogólne

Spichlerz chętnie odwiedzany przez turystów

Ponad 2,5 tys. osób odwiedziło Spichlerz Dworski w Ryglicach w ciągu ostatniego roku. Były to najczęściej grupy zorganizowane, wycieczki autokarowe oraz piesze. Do Spichlerza przyjeżdżały m.in. dzieci ze szkół podstawowych na lekcje historii,  członkowie PTTK-ów, grupy zorganizowane z przewodnikami z Krakowa.


W ciągu ostatniego roku funkcjonowania Spichlerza w Ryglicach w zabytkowych pomieszczeniach zorganizowano szereg koncertów, warsztatów oraz spotkań z mieszkańcami. Mieszkańcy mogli też podziwiać wiele ciekawych wystaw m.in. wystawę ikon,  wystawę rękodzieła artystycznego czy tradycyjną wystawę pisanek wielkanocnych. Spichlerz także był chętnie odwiedzany przez uczestników innych imprez organizowanych w Ryglicach takich jak np. Pogórzański Festiwal Kultury czy Parada Orkiestr Dętych o Puchar Burmistrza Ryglic. Z uwagi na dobre właściwości akustyczne spichlerz w Ryglicach pełnił funkcję… studia nagraniowego. Kapela ludowa i grupa śpiewacza zarejestrowała tam swoje utwory. To nie wszystko. Spichlerz w Ryglicach posłuży także jako plan filmowy. W październiku 2013 roku właśnie w tej scenerii kręcone były zdjęcia do filmu biograficznego  "Błogosławiony Ks. Roman Sitko – kapłan życia bliźniego”.


Przypomnijmy, uroczyste otwarcie Spichlerza Dworskiego w Ryglicach po modernizacji odbyło się 16 marca 2013 roku. Przez ostatni rok ryglicki spichlerz stał się produktem turystycznym. Zabytkowy budynek stał się rozpoznawany w regionie. A dzięki staraniom Urzędu Miejskiego w Ryglicach został wpisany na Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce, który w ubiegłym roku nagrodzony został Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. W ciągu ostatniego roku spichlerz zdobył szereg nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i regionalnych m.in.: I miejsce w plebiscycie Modernizacja Roku 2012 w kategorii "zabytki", Nagrodę pisma branżowego ROM-DOM – wyróżnienie Plebiscyt Modernizacja Roku 2012, I miejsce w V edycji konkursu „Przyjazna wieś” na poziomie województwa, Marka Pogórzańska - w uznaniu za pracę i działalność na rzecz promocji i rozwoju obszaru. Spichlerz w Ryglicach datowany na rok 1757 jest najstarszym tego typu obiektem w Małopolsce.

Zachęcamy do rezerwacji terminów zwiedzania Spichlerza:
osobiście w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Ryglicach p. 4 lub telefonicznie pod nr telefonu 14 644 36 35 lub 14 644 36 25.


Więcej Informacji na stronie: Spichlerz z 1757 roku

Wróć