Informacje Ogólne

ODBUDOWANA KAPLICZKA JANA NEPOMUCENA W RYGLICACH

Kapliczka Jana Nepomucena, stojąca przy skrzyżowaniu ulic Tarnowskiej i Podkarpackiej w Ryglicach została odbudowana. W listopadzie 2018 roku kapliczkę po raz kolejny uszkodził samochód ciężarowy. Zniszczenia były tak rozległe, że konieczna była całkowita odbudowa obiektu. Cudem ocalałą figurę św. Jana Nepomucena przeniesiono do kościoła w Ryglicach. W porozumieniu ze starostą, proboszczem ryglickiej parafii i konserwatorem zabytków ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie minimalna zmiana lokalizacji kapliczki, co uchroni zabytek przed kolejnymi zdarzeniami z udziałem przejeżdżających obok niego pojazdów. W tym miejscu dziękuję Panu Staroście Tarnowskiemu Romanowi Łucarzowi za zaangażowanie w jak najszybszą odbudowę zdewastowanej kapliczki oraz zainteresowanie inwestycją na każdym jej etapie.

Dokumentacja oraz prace budowlane związane z odbudową kosztowały 52 tys. zł. Wydatki sfinansowano ze środków wypłaconych z odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej kierowcy samochodu ciężarowego.

Kult św. Jana Nepomucena jest w Ryglicach nadal żywy. Kapliczka to jedna z bardziej  charakterystycznych budowli w miasteczku, która stoi w tym miejscu nieprzerwanie od 1831 roku, czyli już blisko dwieście lat. Mieszkańcy z niepokojem i ciekawością dopytywali o termin zakończenia prac, wierząc, że święty chroni ich posesje przed powodziami. Data montażu zabytkowej figury Jana Nepomucena nie jest jeszcze znana, ale za pewne już niebawem wyznaczy ją dziekan Franciszek Kuczek, który z wielką troską śledził losy kapliczki.  


Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn

Wróć