Informacje Ogólne

Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy.

 

Na terenie gminy Ryglice mamy obecnie kilkanaście osób zakażonych Covid-19. Mamy również osoby oczekujące na badania i wyniki testów.

Mając na uwadze trudną sytuację epidemiczną apeluję do mieszkańców gminy o zachowanie restrykcji i obowiązujących obostrzeń. Minimalizujcie ilość wyjść po zakupy. Pozostańcie w domach.

Jeżeli w Waszym domu przebywa osoba z podejrzeniem Covid-19, a oczekuje na badania, wszyscy domownicy do czasu uzyskania wyników powinni poddać się samoizolacji.

W ramach przeciwdziałania epidemii na terenie całej gminy w najbliższą sobotę zostaną zdezynfekowane przez OSP powierzchnie użyteczności publicznej (przystanki, ławki wejścia do budynków użyteczności publicznej).

To od nas samych zależy jak szybko i też jak drastycznie epidemia rozwinie się na naszym terenie.

Lista nowych restrykcji:

- Nauka zdalna w szkołach podstawowych od klasy czwartej do ósmej, młodsze dzieci nadal uczą się stacjonarnie.

- W godzinach od 8 do 16 nieletni do 16 roku życia mogą się przemieszczać tylko pod opieką dorosłego.

- Ograniczenie działalności lokali gastronomicznych (restauracje, kawiarnie, puby) - będą zamknięte dla klientów, ale będą mogły prowadzić działalność na wynos i z dowozem.

- Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupie powyżej pięciu osób (nie dotyczy rodzin mieszkających razem i spotkań służbowych).

- Seniorzy powyżej 70. roku życia nie powinni się przemieszać i wychodzić z domu - z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we Mszy Św. lub obrzędów religijnych.

- Zawieszenie działalności sanatoriów (z możliwością dokończenia obecnych turnusów rozpoczętych przed 26 października).

Ponadto w całym kraju będą obowiązywały obostrzenia wprowadzone już wcześniej w czerwonej strefie:

- Liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - pięć osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - jedna osoba na 15 m kw.

- Zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i konsolacji. 

- Współzawodnictwo sportowe, zajęcia i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.

- W szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach nauka odbywa się w pełni zdalnie.

- Działalność aquaparków i basenów poza hotelami jest całkowicie zawieszona.

- Zawieszona jest działalność wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz parków rekreacyjnych.

- Nie mogą działać siłownie ani kluby fitness.

- Kina muszą udostępnić widzom co drugie miejsce na widowni, z tym, że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc. Widzowie zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa.

- W kościołach obowiązuje limit jedna osoba na 7 m2. Wierni mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. 

- Ograniczenia dotyczą także transportu publicznego. Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej dla danego pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Pasażerowie mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

- W salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

 

Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn

 

 

Wróć