Informacje Ogólne

Narodowe czytanie w Lubczy

Narodowe Czytanie w Lubczy

 

 

            W sobotę 2 września 2017 roku odbywało się Narodowe Czytanie ,, Wesela ‘’ Stanisława Wyspiańskiego. Czytano w ponad 2 tysiącach miejscowości w Polsce  i na całym świecie.

 

            W Gminie Ryglice akcja ta odbyła się po raz trzeci, tym razem w Lubczy, gdzie koordynatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Ryglicach Filia w Lubczy. Honorowy patronat nad akcją sprawował Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką,                   na szczeblu lokalnym zaś – Burmistrz Ryglic – Pan Bernard Karasiewicz.                             

Patronem medialnym spotkania był Portal Internetowy Ryglice-Okolice.pl.  

Partnerami lubeckiej edycji akcji był Zespół Szkół w Lubczy, Ośrodek Kultury w Ryglicach Filia w Lubczy oraz Klub Seniora w Lubczy.

            Miejscem spotkania był budynek Zespołu Szkół w Lubczy, gdzie licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność wysłuchać wybranych fragmentów słynnego dramatu                     oraz obejrzeć inscenizację, przygotowaną przez członków grupy teatralnej, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ryglicach Filia w Lubczy – Panią Jadwigę Skowron i Pana Bogdana Rzeszutko.

            Niewątpliwym atutem tego przedsięwzięcia była piękna, stylowa scenografia, przygotowana przez Panie : Beatę Ługowską, Barbarę Wójtowicz-Machota, Agnieszkę Maziarka oraz Jadwigę Skowron.

            Na scenie, przy weselnym stole, zasiadły osoby wcielające się w postaci  dramatu, czyli: Pani Dorota Turczyn – Radczyni, Pan Seweryn Gutkowski – Dziennikarz, Pani Maria Potocka  - Klimina, Pan Andrzej Marcinek – Czepiec, Pan Stanisław Stanaszek – Żyd, Pan Marian Rzeszutko – Pan Młody, Pani Dorota Łępa – Rachel.          

                                          

Wszyscy czytający występowali w strojach z epoki, co dodatkowo podkreśliło niezwykły klimat spotkania, zaś interpretacja wybranych fragmentów tekstu w wykonaniu wyżej wymienionych osób zasługuje na ogromne uznanie.                                                                                        

Na zakończenie osoby zaangażowane w czytanie zatańczyły w takt ludowej melodii, zagranej przez Pana Janusza Siemka.

 

Zwieńczeniem całego spotkania był skromny poczęstunek.

                   

Podczas uroczystości zamknięcia akcji, Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda podsumowała: ,, Można powiedzieć, że była to wielka, bardzo różnorodna akcja promująca klasykę polskiej literatury i czytanie w ogóle, co nas ogromnie cieszy. Była to przepiękna akcja czytelnicza, która połączyła Polaków na całym świecie.’’

 

            Gminna Biblioteka Publiczna w Ryglicach Filia w Lubczy w imieniu organizatorów składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób zaangażowały się w przygotowanie lubeckiej edycji akcji Narodowe Czytanie 2017.

 

Narodowe Czytanie w roku 2018 będzie miało miejsce w miejscowości Zalasowa.

 

Mirosława Trojan

 

Wróć