Kultura

"Lubcoki" i "Zalasowianie" na festiwalu w Łucku

Grupa Kolędnicza "Lubcoki", działająca przy Ośrodku Kultury w Ryglicach Filia w Lubczy, jako laureat nagrody Grand Prix na przeglądzie grup kolędniczych w Lipnicy, zostali wyłonieni przez Małopolskie Centrum Kultury w Nowym Sączu, do reprezentowania Województwa Małopolskiego na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ukraińskiego w Łucku, który odbył się w dniach 14-15 stycznia br.  Grupa zaprezentowała widowisko "Herody ", a towarzyszyli im "Zalasowianie". Oprócz występów naszych grup, wyjazd stał się okazją do rozeznania możliwych pól współpracy pomiędzy samorządami terytorialnymi Gminy Ryglice i miasta Łucka.
Wycieczka na Ukrainę, była doskonałą okazją do odwiedzenia, istotnych również dla Polaków, miejsc w tym Lwowa oraz zabytków i miejsc historycznych Łucka. Nasza delegacja została bardzo serdecznie przyjęta przez Dyrektora Pałacu Kultury w Łucku, a zarazem Naczelnika Rady Kultury Miasta - Jurija Wojnarowskiego, który wraz z przewodniczką Julią Janczuk, oprowadzali naszą delegację po najważniejszych miejscach tego 200- tysięcznego miasta.
Warto dodać, że z Gminy Ryglice, na ręce przedstawicieli ukraińskich organizacji charytatywnych, przekazane zostały różnego typu artykuły żywnościowe, których zbiórką zajmował się sołtys Lubczy, Andrzej Marcinek., a których fundatorami byli: Delikatesy Centrum w Lubczy, sklep SPAR w Lubczy, Pan Ryszard Chwistek, P. Beata i Jana Markiewicz, członkowie Grupy Kolędniczej "Lubcoki", członkowie zespołu "Zalasowianie", Ośrodek Kultury w Ryglicach oraz Gmina Ryglice.   
Wkrótce opublikowany zostanie film z przebiegu festiwalu.
Ł.Gawron

przejdź do galerii

Wróć