Informacje Ogólne

Julita Pieniądz laureatką V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego

            Julita Pieniądz z klasy VIIa Szkoły Podstawowej w Ryglicach została laureatką V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.

 

            W tym roku dyktando napisało ponad 10 tysięcy uczniów z 490 szkół Małopolski, w tym 5482 uczniów szkół podstawowych. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano 70 uczniów, z których wyłoniono 24 laureatów. Julita była, co warto podkreślić, jedyną reprezentantką naszego regionu.

 

            17 listopada  w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala, podczas której  laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.

 

            Tegoroczna edycja Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego odbyła się w ramach projektu „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”. Konkurs otrzymał Patronat Honorowy Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronat Honorowy Barbary Nowak – Małopolskiego Kuratora Oświaty. Dyktando zorganizowała Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów.

 

            To wyjątkowa kompania promująca poprawną polszczyznę i uczenie się historii. Uczestników konkursu obowiązywała znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce w 1989 roku. W pisanych tekstach pojawiły się więc postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

 

            Wszyscy jesteśmy dumni z sukcesu naszej uczennicy.

 

Krystyna Marcinek

nauczyciel języka polskiego

Wróć