Informacje Ogólne

ILE KOSZTUJE NAS ZIMA NA DROGACH?

Po wyjątkowo ciepłym grudniu i styczniu, kapryśnym  lutym, marzec powitał silnym mrozem. Dosypało trochę śniegu. Wiatr potęguje uczucie chłodu i zawiewa drogi.

 Rosną wydatki związane z zimowym utrzymaniem dróg gminnych.  Rok 2017 pozwalał liczyć oszczędności po wyjątkowo łaskawej poprzedniej zimie.  I chociaż prawdziwa zima nadeszła późno, to odśnieżanie, usuwanie oblodzeń oraz zakup żużlu i soli drogowej w sezonie 2017/2018 kosztowało  gminę już ponad 90 tys. złotych.  Jednorazowy wyjazd pługów śnieżnych na drogi utrzymywane przez gminę Ryglice kosztuje ponad 10 tysięcy, a piaskarek ponad 3,5 tysiąca złotych.  Pomimo, że śniegu było mało, piaskarki uruchamiane były wyjątkowo często, bo marznące opady deszczu i deszczu ze śniegiem powodowały, że drogi stawały się śliskie. Utrzymujemy ponad 100 km dróg asfaltowych oraz kolejne kilometry dróg tłuczniowych i żwirowych.

 

Ponadto  chodniki,  parkingi i place odśnieżane są przez pracowników referatu gospodarki komunalnej UM co rodzi dodatkowe koszty. Żmudną pracę łopat usprawnia odśnieżarka wirnikowa oraz zakupiony w ubiegłym roku mały ciągnik wyposażony w pług i piaskarkę.

 

Zima nie odpuszcza. I choć prognozy na następne tygodnie są optymistyczne, śnieżna aura nie pozostawia złudzeń - to nie ostatnie wydatki tej zimy.

Wróć