Informacje Ogólne

GMINA RYGLICE ŚWIĘTOWAŁA 99 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

                W dniu 11 listopada 2017r. na terenie gminy Ryglice odbyły się uroczystości upamiętniające 99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

                Obchody zainaugurowała Msza Święta w Kościele Parafialnym w Ryglicach, po której w orszaku niepodległościowym, prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Zalasowej, przemaszerowano na ryglicki rynek. Wspólnie odśpiewany hymn narodowy rozpoczął gminne uroczystości, które obejmowały występ artystyczny i apel poległych przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach oraz składanie wieńców kwiatów pod tablicą upamiętniającą mieszkańców gminy zamordowanych w latach 1939-1945. Okolicznościowe wiązanki złożyli reprezentanci lokalnych władz, radnych Rady Miejskiej w Ryglicach, gminnych jednostek OSP oraz delegacje szkół z terenu gminy Ryglice. Radosny charakter święta dał się odczuć podczas wspólnego  biesiadowania przy dźwiękach pieśni patriotycznych i gorącej wojskowej grochówce, której jak co roku skosztować mógł każdy uczestnik uroczystości.

 

                Zgodnie z planem, jeszcze przed południem oficjalne obchody dnia 11 listopada ruszyły w Zalasowej, gdzie na hali sportowej odbył się Turniej Niepodległościowy piłki siatkowej o Puchar Burmistrza Ryglic. O godzinie 14:00, w Kościele Parafialnym w Zalasowej odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której mieszkańcy gminy zgromadzili się w budynku "Pałacu pod Dębami", gdzie mogli podziwiać występy artystyczne o charakterze patriotycznym uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej, Zespołu Ludowego "Mali Zalasowianie" oraz lokalnych twórców.  

 

                Już tradycją stało się, iż w listopadowy wieczór odbywa się Jesienna Zaduma Patriotyczna, przygotowywana przez Szkołę Podstawową i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach. Tegoroczna - VII Zaduma - wyreżyserowana została w taki sposób aby losy narodu polskiego przedstawić na tle polskich pieśni hymnicznych, ze szczególnym uwzględnieniem 220 letniej  historii "Mazurka Dąbrowskiego". Spotkanie zakończono wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

 

Marta Kozioł

 

autorzy zdjęć: Krzysztof Galas oraz Piotr Krzywoń

 

                 

 

 

przejdź do galerii

Wróć