Edukacja

Erasmus w Gminie Ryglice.

Ponad tysiąc osób z sześciu krajów przez dwa lata brało udział w projekcie „Technologie informacyjne w codziennym życiu oraz nauka zdalna dla dorosłych”, w ramach programu Erasmus plus. Przyszedł czas na podsumowanie. Przez cały tydzień w naszej gminie, przedstawiciele wszystkich grup przygotowują raport końcowy z realizacji prowadzonych działań.

Do projektu przystąpiło Stowarzyszenie „Zalasowianie”. W realizowanych w jego ramach działaniach wzięło ponad stu mieszkańców tej miejscowości. Była nauka angielskiego i zajęcia z praktycznego wykorzystania technologii informatycznych, a także wyjazdy do krajów, które były uczestnikami projektu: Norwegii, Szwecji, Turcji, Rumunii, Hiszpanii i Niemiec.

- Widać praktyczne efekty projektu. Jego uczestnicy nie tylko potrafią komunikować się po angielsku, nauczyli się także korzystać z komputera i Internetu. Nie mają problemu z obsługiwaniem poczty czy konta bankowego, potrafią zaplanować podróż i kupić bilety. Przede wszystkim zaś poznali ludzi z różnych stron świata i sami odwiedzili kraje, które uczestniczyły w Erazmusie – mówi burmistrz Ryglic Bernard Karasiewicz, który jako prezes Stowarzyszenia „Zalasowianie” inicjował realizację projektu.

Do końca tygodnia w naszej gminie dwudziestoosobowa grupa reprezentująca uczestników projektu ma przygotować podsumowanie podjętych działań i wypracować wnioski dla dalszej współpracy.

Dr Wolfgang Bautz z Berlina podkreśla, że już można stwierdzić, iż projekt przyniósł jego uczestnikom wiele korzyści. Zapewnia, że nawiązaną współpracę będzie chciał kontynuować w innych działania. Rozważa przyjazd do nas na dłużej, by jako wolontariusz uczyć tu niemieckiego.
Dolores Estepa Martin z Cordoby w Hiszpanii jest zachwycona polskimi pięknymi ogrodami i domami, przyrodą.
Natomiast dla Elizabeth Elle Eikeri z Oslo udział w projekcie był szansą na poznanie różnorodności kulturowych. Podkreśla, że zwłaszcza pobyt w Polsce pozwolił jej zrozumieć skąd pochodzą i jak myślą spotykani na co dzień w Norwegii Polacy.

Wróć