Informacje Ogólne

Erasmus+ UCZNIOWIE Z LUBCZY TYM RAZEM W RZYMIE.

Watykan, Kaplica Sykstyńska, Forum Romanum, Koloseum… Klimat „wiecznego miasta”, włoska kuchnia i serdeczna gościnność to wszystko, czego mogliśmy doświadczyć podczas spotkania międzynarodowego w ramach programu ERASMUS+. Celem projektu jest wszechstronny rozwój uczniów oraz motywowanie ich do nauki z wykorzystaniem innowacyjnych metod.

 

W dniach 18 – 24 listopada 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół w Lubczy – uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w Rzymie wraz z partnerami z Norwegii, Grecji oraz Włoch w ramach projektu „Explore the World – Inspire Yourself”.  Piętnastoosobowy zespół (12 uczniów i 3 nauczycieli) odkrywał sekrety RZYMU oraz uczestniczył  w ciekawych i innowacyjnych zajęciach przygotowanych przez gospodarzy – nauczycieli i uczniów ze szkoły Luigi Settembrini.

 

Każdy dzień dostarczał nowych wrażeń. Do niezapomnianej przygody zaliczyć należy zwiedzanie urzekającego swym pięknem parku Villa Torlonia i poznawanie jego historii metodą questu. Współpracując w międzynarodowych grupach, uczniowie odkrywali tajniki architektoniczne i historyczne tego miejsca.

 

Ważnym wydarzeniem było spotkanie i wywiad ze złotymi medalistami olimpijskimi w wioślarstwie, którzy trenują na terenie najważniejszego włoskiego klubu wioślarskiego ANIENE. Przysłowiową wisienką na torcie był z pewnością wywiad oraz specjalny autograf dla uczniów Zespołu Szkól w Lubczy jaki udało nam się uzyskać.

 

Obowiązkowym punktem programu w Rzymie było zwiedzanie starożytnego miasta. Takie zabytki jak Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Fontanna di Trevi czy spacer Aleją via dei Fori Imperiali, prowadzącą do słynnego Ołtarza Ojczyzny i Placu Weneckiego  - zdecydowanie zmieniają nasz odbiór tych miejsc – widzianych do tej pory tylko  na kartach książek lub w telewizji.

 

Zwiedziliśmy także WATYKAN, który ze swoim muzeum, KAPLICĄ SYKSTYŃSKĄ oraz Bazyliką Św. Piotra,  na zawsze pozostanie  w naszej pamięci. Wycieczkę po mieście zakończyła chwila modlitwy przy grobie naszego Rodaka- Św. Jana Pawła II – dla wielu z nas najbardziej poruszający moment wyprawy.

 

Spotkanie w Rzymie niezaprzeczalnie należało do owocnych i  niezapomnianych. Uczestnicy wymiany dzięki przebywaniu w domach rodzin goszczących mieli niepowtarzalną szansę poszerzyć swoją wiedzę na temat  tradycji i kuchni naszych partnerów. Ciepłe przyjęcie przez rodziny goszczące zbudowało dobrą atmosferę wymiany i pozwoliło na zbudowanie wyjątkowych relacji wśród młodzieży.  Kolejne spotkanie wszystkich Partnerów odbędzie się  w Lubczy w maju 2019 r. Już dziś zaczynamy przygotowania, aby  odwiedzający nas młodzi ludzie z różnych stron Europy mogli poznać i zachwycić się naszym krajem.

 

Fot. SP Lubcza

przejdź do galerii

Wróć