Informacje Ogólne

ENOTURYSTYKA GMINY RYGLICE

Enoturystyka czyli turystyka winiarska lub inaczej enologiczna to forma turystyki, polegająca na odwiedzaniu regionów związanych z uprawą winorośli oraz miejsc produkcji wina, a także uczestniczenie w imprezach i festynach związanych z tym trunkiem.

Ostatnie lata pokazują, że ta forma turystyki jest coraz popularniejsza na terenie gminy Ryglice. Świadczą o tym chociażby wydarzenia organizowane przez nasze lokalne winnice, które z roku na rok cieszą się ogromnym zainteresowaniem gości z terenu województwa małopolskiego oraz całego kraju.  Na terenie naszej gminy działają Winnica Kowalówka w Kowalowej i Winnica Piwnice Antoniego w Woli Lubeckiej. W ubiegłym tygodniu Antoni Marcinek zorganizował niezwykle udane Winobranie - imprezę enologiczną, na której pojawili się goście z wielu zakątków naszego kraju, którzy degustowali wina z Piwnic Antoniego,  niejednokrotnie docenionych i nagrodzonych na ogólnopolskich targach i konkursach winiarskich.

Ogromnie cieszy mnie, że enoturystyka tak prężnie rozwija się na terenie gminy Ryglice. To doskonała forma promocji naszej gminy. Wydarzeniom organizowanym przez winnice towarzyszą bowiem degustacje tradycyjnych potraw przygotowywanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Ryglice, smakowanie ekologicznych produktów z gospodarstw rolnych oraz występy artystyczne naszych zespołów ludowych. Goście zachwycają się winami, kulinariami, ludowością i położeniem naszego regionu. Chętnie wracają tutaj z towarzystwie rodziny i przyjaciół, którym opowiedzieli o czekającej na nich ciszy, czystym środowisku i pysznych smakach z natury.

Mam nadzieję, że w przyszłości słoneczne stoki pagórków gminy Ryglice zapełnią się kolejnymi krzewami winorośli. Winiarstwo to ważny dział naszej lokalnej gospodarki, który wspiera także Tarnowska Organizacja Turystyczna ze swoim projektem nowej marki turystycznej Pogórza ENOTarnowskie.

Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn

 

Zdjęcia pochodzą z profili facebook Winnicy Kowalówka i Winnicy Piwnice Antoniego

 

Wróć