Informacje Ogólne

Dzień Czystego Powietrza w gminie Ryglice

Ekodoradca zaprasza mieszkańców gminy Ryglice do uczestnictwa w Dniu Czystego Powietrza organizowanym we wtorek 14 listopada 2017 roku. W budynku Urzędu Miejskiego w Ryglicach, pokój nr 9 uruchomiony zostanie punkt informacyjny, w którym każdy zainteresowana osoba będzie mogła zapoznać się z działaniami prowadzącymi do poprawy czystości powietrza w tym: z uchwałą antysmogową, wymianą kotłów, instalacjach  fotowoltaicznych, kolektorach słonecznych, a także o możliwościach otrzymania dofinansowania na ich zakup.

 

Aby umożliwić każdemu z Państwa dotarcie i skorzystanie z doradztwa zapraszamy w dniu CZYSTEGO POWIETRZA do Urzędu Miejskiego w Ryglicach, pokój nr 9 do godziny 19-tej.

 

Warto wiedzieć:

Zgodnie z raportem WHO (z 2014 r.), każdego roku zanieczyszczone powietrze w Europie kosztuje podatników 1,6 bln dolarów, kalkulowanych jako zewnętrzne koszty zdrowotne. W Polsce koszty te wynoszą 101,8 mld dolarów. Każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza w konsekwencji przewlekłych chorób układu oddechowego, naczyniowo sercowego czy neurologicznego, ataków serca, zawałów czy udarów umiera przedwcześnie 430 tys. Europejczyków - w tym 45 tys. Polaków.

 

W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja czyli przede wszystkim: spaliny samochodowe i dym z kominów domów jednorodzinnych. Używane w większości kotły pozaklasowe, nie spełniają żadnych norm emisji. Na dodatek spala się w nich słabej jakości węgiel, muł i odpady, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca! 

 

Wróć