Pytania do Burmistrza i Radnych

Poniżej można zadawać pytania oraz zgłaszać problemy dotyczące poszczególnych miejscowości.
Jeżeli zapytanie jest kierowane wyłącznie do Burmistrza lub konkretnego radnego,
proszę uwzględnić to w treści pytania.

 

Prześlij pytanie do Burmistrza i Radnych
Jaka jest suma 2 i 6?

Przesłane pytania:

  

122. Pytanie dotyczące chodnika w Zalasowej

Pytanie:

Witam ,chciałam zapytać kiedy dokończony będzie chodnik   na Ul. Tarnowskiej  od strony  Szynwałdu ?  W miejscach  w których  chodnika  brak  przechodzień  spychany jest  już nawet  nie na  pobocze   ale  całkowicie  w  trawę.Dzieci  które  wracają  do   domu ZE  SZKOŁY  są  narażone  na  BARDZO WYSOKIE NIEBEZPIECZEŃSTWO  ze  strony  nie tylko  osobówek   ale  co  gorsze   ze strony  SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH !!!!!! Natomiast prędkość  tak jednych  jak  i drugich  przekracza    dopuszczalne  normy..  PYTAM  więc  CZY   MUSI DOJŚĆ  DO  TRAGEDII  żeby  chodnik   powstał  do  końca .?!  J dlaczego  nigdzie  nie widać Policji  która  powinna kontrolować   prędkość  kierowców???  Ja  jako rodzić  jestem  pełna  obawy  o drogę  powrotną  Podkreślam  ZE  SZKOŁY  moich  dzieci.  Czekam  na szczerą  odpowiedz  i  zapraszam  na  spacer  ul. Tarnowską.

Odpowiedź:

W odpowiedzi na pytanie do Burmistrza i Radnych z dnia 12.09.2018r. Burmistrz Ryglic uprzejmie informuje, że z uwagi na wysokie koszty inwestycji polegającej na budowie chodnika przy ulicy Tarnowskiej w miejscowości Zalasowa, inwestycja wykonywana jest etapami. Pierwszy etap, od ul. Kościelnej do ul. Tuwima, został wykonany w 2017r., etap drugi, od ul. Tuwima do ul. Ogrodowej, wykonany został w 2018r. , kolejny trzeci etap chodnika od ul. Ogrodowej do granicy z Szynwałdem planowany jest do realizacji w 2019r. Ukończenie tej inwestycji niewątpliwie poprawi bezpieczeństwo na przedmiotowej drodze.

 

Jednocześnie Burmistrz Ryglic informuje, że wszelkie niebezpeczne miejsca stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego można nanieść na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, co będzie skutkowało reakcją Policji na zgłoszone zagrożenie.

poniżej link do strony internetowej, na której można oznaczyć miejsca stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego:

http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html

 

121. Prośba o kontakt w sprawie biznes planu

Pytanie:

Witam burmistrza prosze o kontak mam niezly biznes plan doswiedczenie w zawodzie 15 lat i jest obecnie na najwyzszym stanowisku pracowalem po roznych budowach i prowadzilem duze projekty zagraniczne itp i chcialbym wczesniej zorganizowac festen haslem "Intergracja i wspolpraca rezem mozemy zbudowac przyszlosc" Znam duzo nowych pomyslów i dobre podejscie i chce otworzyc centralny warsztat i przejac uczniow z szkoly monter izolacji przemysłowych mam duzo pola i mam juz maszyn nakupionych druga hale ma udostepnic Sławomir Nalepka on tam w nie dlugim czasie wstapi do Pana pozdrawiam Łukasz Klisiewicz Ps. tutaj wysle wstepny link https://www.facebook.com/events/263485134390980/

 

Odpowiedź:

Zapraszam do kontaktu osobiście.

120. Pytanie o termomodernizację budynków

Pytanie: Mam pytanie kiedy będzie uruchomiony program termomodernizacji budynków w naszej gminie z funduszy unijnych?

Odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że jeśli sprawa dotyczy prywatnych budynków mieszkalnych, to w tym momencie do dyspozycji mamy przede wszystkim program JAWOR - dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Krakowie. Mieszkańcy małopolski mogą ubiegać się o pożyczkę częściowo umarzalną (20%).

Szczegóły pod linkiem:

https://www.wfos.krakow.pl/oferta/programy/jawor/

 

Ostatnio ukazały się też informacje o centralnym programie dotyczącym termomodernizacji domów. Jednak rok 2018 to pilotaż programu i o dofinansowanie mogą starać się miasta i gminy o największym w Polsce zanieczyszczeniu powietrza. Być może w latach następnych będzie możliwość ubiegania się o dotację również dla mieszkańców gminy Ryglice.

 

Na stronach NFOŚiGW pojawiła się informacja o naborach wniosków w roku 2018. W ramach ochrony atmosfery i poprawy jakości powietrza planowany jest nabór do programu „Termomodernizacja budynków mieszkalnych indywidualnych”. Nabór wniosków ma się rozpocząć w IV kwartale 2018 roku, a zakończyć w I kwartale roku 2019 w trybie ciągłym.

 

119. Pytanie w sprawie oświetlenia w Kowalowej

Pytanie: Panie Burmistrzu, zwracam się już po raz n-ty z pytaniem o oświetlenie w Kowalowej w kierunku Jodłowej. Od wielu lat na zebraniach wiejskich ten temat jest poruszany, ale niestety co roku okazuje się, że w budżecie Gminy nie przewidziano tej inwestycji. Dlatego pytam - doczekamy się go kiedyś, jest w ogóle w planach? Czy po prostu lepiej dać sobie spokój?

Odpowiedź. Wykonanie oświetlenia w miejscowości Kowalowa w kierunku Jodłowej rozważone zostanie podczas planowania budżetu w przyszłych latach.

 

118. Pytanie dot. chodnika oraz szkód wyrządzonych przez bobry

Pytanie:

Panie Burmistrzu piękny ryglicki rynek okalają wokół nowe chodniki, dlaczego główny chodnik, przy którym znajdują się sklepy , bank, przystanek i jest najbardziej uczęszczany przez mieszkańców w drodze do kościoła jest tak w fatalnym stanie/ składa się ze zlepku kilku rodzajów kostki, kamienia, betonu/. Może trzeba przejść się tym chodnikiem, a nie przejeżdżać koło niego.
Pytanie drugie , czy będą podjęte działania związane ze niszczeniami jakie dokonują wciąż bobry wzdłuż rzeczki Zalasówka / zniszczona infrastruktura, spięczona woda przez kila tam itd / od stawów w kierunku Tarnowa na odcinku ok 1km.

 

Odpowiedź:

Dziękujemy za pytanie skierowane do Burmistrza Ryglic dotyczące stanu chodnika przy ul. Rynek w miejscowości Ryglice. Informujemy, że w najbliższym czasie podjęte zostaną działania, aby przedmiotowy chodnik nabrał estetycznego wyglądu i mógł się wkomponować w całość miejscowego rynku.

Zgłoszenia szkód wyrządzonych przez bobry dokonuje się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (Tarnów, ul. al. Solidarności 5-9). Skutki prawne objęcia ochroną bobrów określa rozdział 10 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (tekst jednolity: Dz. U. z 2018r. poz 142)

117. Ulice w Lubczy?

Pytanie:
Czy w miejscowości Lubcza zostaną wprowadzone ulice?

 

Odpowiedź:
W Lubczy ulice zostaną wprowadzone jeśli taka będzie wola większości mieszkańców tej miejscowości. Wprowadzenie ulic wiąże się z kosztami dla gminy oraz uciążliwościami administracyjnymi dla mieszkańców, tak więc realizacja tego pomysłu wymaga by wyraźna większość Lubczan była zwolennikami wprowadzenia ulic (kilka lat temu zorganizowano referendum z którego wynikło, że spora część mieszkańców Lubczy jest wciąż przeciwna temu przedsięwzięciu).

116. Pytanie o harmonogram wywozu śmieci

Pytanie:

Kiedy harmonogram wywozu śmieci na 2018 rok?

 

Odpowiedź:

W załączeniu harmonogram wywozu odpadów na 2018 rok - pierwsze półrocze.

 

115. Pytanie o "single tracki"

Pytanie:

Witam co dalej z tematem z pytania 087 o "single tracki" ? Konsultację odbyły się prawie rok temu i nic nie wiadomo a takie ścieżki mogły by zachęcić turystów do odwiedzania Ryglic i okolic.

 

Odpowiedź:

Jesienią 2016r. Burmistrz Ryglic uczestniczył w spotkaniu z panem Janem Kosiorowskim, Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, który nie wyraził zgody na planowanie jakichkolwiek ścieżek rowerowych w lasach państwowych. jedynym rozwiązaniem, jakie pan dyrektor sugerował, to poruszanie się po drogach gminnych i leśnych na ogólnie przyjętych warunkach.

 

 

114. Pytanie o wykaszanie poboczy

Pytanie:

Witam. Chciałem zapytać dlaczego Panowie wykaszający pobocza dróg w Kowalowej mijają znak informujący, że kończy się Kowalowa, koszą fosę domowi znajdującemu się już w Gminie Jodłowa, i koszą dalej, mimo iż wcześniej jest znak informujący, że są już w Jodłowej? Ta sytuacja zdarza się już od kilku lat dlatego chciałem poinformować, że raczej nie powinno tak być, mijając znak że kończy się Kowalowa są już w zupełnie innej gminie, a tam już powinien kosić ktoś inny. Pozdrawiam!

Odpowiedź:

Z Pańskiego pytania wynika, iż chodzi Panu o drogę powiatową nr 1385 K Jasło-Ryglice-Tuchów przebiegającą przez Kowalową do Jodłowej i dalej do Jasła. W związku z powyższym informuję, iż jednostką odpowiedzialną za obkaszanie poboczy dróg powiatowych jest Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie, mający swoją siedzibę w Zgłobicach, ul. Zgłobicka 8. tel (014)674-12-30, tel (014) 678-70-50, fax(014) 674-12-31.

W załączeniu link z wykazem dróg powiatowych obsługiwanych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie z siedzibą w Zgłobicach: http://www.pzdtarnow.com/wykaz-drog.html.

 

 

113. Pytanie o aktualizację planu zagospodarowania przestrzennego w Uniszowej

Pytanie:

Pisaliśmy wiele pism o odrolnienie działek w Uniszowej ostatnie pismo 4 miesiace temu niestety bez odpowiedzi . Jakiś czas temu poinformowano nas tez w UG ze plan zagospodarowania przestrzennego  zmienia się gdy stanowisko  obejmuje nowy Burmistrz-niestety chyba  ktoś wprowadził nas w błąd.W związku z tym  moje pytanie czy w ogóle Gmina bierze pod uwagę w najbliższym czasie  zmiany planu zagospodarowania  przestrzennego Uniszowej? Czy jest to tak odległy termin ze możemy odpuścić? Proszę o konkretne informacje  a nie odpowiedz  ze nie ma takiej uchwały bo potrzebujemy  wiedzieć  kiedy będzie  taka uchwała i czy w ogóle będzie. Dziękuję  za góry za wyczerpujące informacje.

 

Odpowiedź:

    W odpowiedzi na zapytanie z dnia 14.06.2017r. (data wpływu 16.06.2017r.)  Burmistrz Ryglic informuję, że na dzień 21.06.2017 r.  Rada Miejska w Ryglicach nie zaplanowała podjęcia uchwały o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ryglice dla wsi Uniszowa, zatwierdzonego Uchwałą Nr XXXVII/186/06 z dnia 26 kwietnia 2006r. Jeżeli w obecnej kadencji Rada Miejska podejmie taką uchwałę zgodnie z obowiązującymi przepisami organ uchwałodawczy czyli Rada Miejska w Ryglicach za pośrednictwem organu wykonawczego czyli Burmistrza Ryglic poinformuje o tym wszystkich mieszkańców Uniszowej ( zgodnie z wymogami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).
Ponadto Burmistrz informuje, że Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Ryglice co jest pierwszym krokiem w kierunku zmiany Planu Zagospodarowania dla Uniszowej i uchwalenia Planu dla kolejnych miejscowości gminy Ryglice. 

 

112. Pytanie o remont odcinka drogi w Lubczy

Pytanie: Dzień dobry. Czy będzie wykonany jakikolwiek remont odcinka drogi gminnej w Lubczy od szkoły podstawowej przez tkz." Dębcok" w kierunku drogi prowadzącej do Jodłowej?

 

Odpowiedź: Burmistrz Ryglic informuje, że droga na tzw. "Dębcok" w miejscowości Lubcza została, po ostatnich ulewnych deszczach, wpisana na listę dróg oczekujących na budowę ze środków na usuwanie skutków powodzi i nawalnych deszczy. Odbudowa drogi będzie możliwa w chwili, gdy gmina otrzyma ewentualne dofinansowanie na ten cel.

111. Pytanie o poprawienie oznakowania

Pytanie:

Witam, Czy istnieje możliwość poprawienia oznakowania poziomego przejścia dla pieszych na ulicy Tarnowskiej (na Rynku)? Dla jadących od strony Tuchowa w Kierunku Tarnowa w przypadku gdy stoi na skrzyżowaniu (na ul. Tarnowskiej) jakiś większy pojazd niewidoczne jest oznakowanie pionowe. Dochodzi wówczas do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Przejście dla pieszych w tym miejscu jest bardzo niebezpieczne. Pomimo znaku STOP dla jadących od strony kościoła praktycznie nikt się nie zatrzymuje.

 

Odpowiedź:

Burmistrz Ryglic informuje, że przedmiotowe przejścia dla pieszych umiejscowione jest na drodze powiatowej, w związku z tym prace polegające na odnowieniu oznakowania poziomego przedmiotowego przejścia prowadzone będą przez Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie w trzecim kwartale bieżącego roku.

 

110. Pytania o asfalt w Kowalowej.

Pytanie: Czy jest planowane zrobienie nowego asfaltu w Kowalowej w kierunku granicy z Jodłową?

 

Odpowiedź: przedmiotowa droga w miejscowości Kowalowa w kierunku granicy z Jodłową nie jest drogą gminną. W związku z tym Burmistrz Ryglic nie posiada informacji dotyczących ww. drogi.

109. Pytanie o fosy przy ulicy Mickiewicza

Pytanie:
Witam drugi raz pytam czy fosy należą do gminy czy do właściciela działki? chodzi mi o droge mickiewicza w Ryglicach

 

Odpowiedź:
Burmistrz Ryglic informuje, że odpowiedź na Pana pytanie zostła umieszczona na stronie Gminy Ryglice w zakładce Pytania do Burmistrza i Radnych, pozycja 107.

108. Pytanie o ul. Leśną w Zalasowej

Pytanie:
Proszę o zajęcie stanowiska ws.ul. Leśnej w Zalasowej.
Kilka lat temu mieszkańcy ul. leśnej w Zalasowej zwrócili się o poprawę nawierzchni drogi. Gmina położyła warstwę nowego asfaltu ale jedynie przez las, pozostałą (większą) część drogi pozostawiając w stanie...opłakanym.... Jest to ulica, na której mieszka dużo starszych osób i w okresie zimowym brak jest możliwości minięcia się z drugim samochodem (zbyt wąsko).
Proszę o naprawę części drogi od strony zagospodarowań oraz  jej poszerzenie (szczególnie w części w lesie - bo brak tam jest poboczy). Może udałoby się przewidzieć te prace na najbliższy rok budżetowy 2018?

Odpowiedź:

Burmistrz Ryglic informuje, że remont przedmiotowej drogi tj. ul. Leśna w miejscowości Zalasowa wykonywany będzie w miarę posiadania odpowiednich środków finansowych. Natomiast, ze względu na wąski pas drogowy nie ma możliwoiści wykonania poszerzeń na ww. drodze.

107. Pytanie o fosy przy ulicy Mickiewicza

Pytanie: Witam mam pytanie do kogo należą fosy na całej ulicy Mickiewicza? czy to są fosy gminne czy prywatne? bo jest problem z działkami i fosy sa wliczane przez deodete do działki prosze o szybką odpowiedz

 

Odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informujemy, że granica pasa drogowaego jest tożsama z granicą działki drogowej. Wynika z tego, że rowy przydrożne są we władaniu Gminy Ryglice na odcinkach, gdzie zlokalizowane sa na działce drogowej, natomiast nleżą do właścicieli prywatnych na odcinkach, gdzie zlokalizowane są na działkach należących do osób prywatnych.
W celu ustalenia czy dany odcinek rowu przydrożnego na ul. Mickiewicza w Ryglicach leży na działce drogowej czy prywatnej, prosimy o przybycie do Urzędu Miejskiego w Ryglicach (pokój nr 8). Dokładną lokalizację granicy wskazać może jednak tylko geodeta.

 

 

106. Pytanie w sprawie drogi gminnej

Pytanie: Pytanie w sprawie drogi gminnej znajdującej się w centrum Lubczy(pomiedzy dzialkami 1010 i 1024 ,niestety nie posiadam nr. ww.drogi) Czy są planowane dalsze prace związane z tą drogą w związku z jej katastrofalnym stanem (brak przejazdu)?

 

Odpowiedź: 

Aktualnie nie są planowane żadne prace związane z tą drogą.

105. Pytanie o planowane inwestycje w Kowalowej

Pytanie:

Jakie są planowane inwestycje na rok 2017 w Kowalowej?

 

Odpowiedź:

W budżecie bieżącego roku zostały zabezpieczone środki na wykonanie projektu dalszej części chodnika wzdłuż drogi powiatowej w kierunku Jonin.

W ramach bieżącego utrzymania dróg w Kowalowej zostaną wykonane rowy przydrożne, ubytki w drogach asfaltowych zostaną uzupełnione masa bitumiczną, a drogi tłuczniowe uzupełnione kruszywem.

Kolejne inwestycje, a zwłaszcza planowana budowa parkingu koło szkoły, uzależnione sa od rozstrzygnięcia sądu apelacyjnego w sprawie zapłaty wykonawcy "Orlika" Kwota sporna wynosi ponad 200 tys. zł, którą gmina będzie musiała zapłacić w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia sądowego.

 

104. Pytanie dotyczące odpowiedzi na pytania

Pytanie:

Dlaczego odpowiadaja Panstwo tylko na te pytania ktore sa dla Was wygodne?

 

Odpowiedź:

Urząd Miejski w Ryglicach umieszcza odpowiedzi na wszystkie pytania kierowane do Burmistrza i Radnych, ponieważ nie ma pytań niewygodnych. Jeżeli na jakieś pytanie nie została udzielona odpowiedź, prosimy o ponowne zadanie pytania.

103. Pytanie o oświetlenie uliczne w Lubczy

Pytanie:

Czy gmina Ryglice wystąpiła do właściciela linii zasilającej przebiegającej wzdłuż drogi powiatowej nr 1386K (odcinek od działki nr 1960 do działki nr 1597 w msc. Lubcza) z wnioskiem o założenie na słupach opraw oświetleniowych w celu oświetlenia ww odcinka drogi. Dodam iż na etapie zbierania podpisów o zgodę na wstawienie słupów było zapewniane iż ten odcinek drogi także zostanie oświetlony. Proszę o odpowiedź.

 

Odpowiedź:

Gmina Ryglice wystąpiła i uzyskała warunki przyłączenia oświetlenia ulicznego wzdłuż działek nr 1960, 1603, 1600, 1599, 1598, 1597. Planowane jest wykonanie tego oświetlenia, pomimo tego, że to nie przedstawiciele Gminy zbierali podpisy i obiecywali wykonanie oświetlenia. Słupy nie są własnością Gminy i Gmina nie była inwestorem tej linii energetycznej. Niemniej jednak zamierzamy wykonać to oświetlenie w miarę posiadanych środków finansowych.

 

102. Pytanie o plan zagospodarowania przestrzennego Uniszowej

Pytanie

Witam.Kiedy nastąpi zmiana planu zagospodarowania  w Uniszowej? I kiedy można ewentualnie  składać wnioski?

Odpowiedź

W odpowiedzi na pytanie z dnia 18.01.2017r. w sprawie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Ryglice we wsi Uniszowa, obecnie nie ma uchwały Rady Miejskiej w Ryglicach, na podstawie której możliwe byłoby wszczęcie procesu dokonywania zmian w obecnie obowiązującym planie.
Z poważaniem
Seweryn Gutkowski

101. Pytanie o oświetlenie w Kowalowej

Pytanie:

Czy budżet na rok 2017 przewiduje WRESZCIE oświetlenie do końca Kowalowej? Tyle już lat jest poruszany ten temat, na zebraniach itd, a nadal, jak mniemam nic w tej sprawie się nie ruszyło?!

 

Odpowiedź:

W budżecie Gminy Ryglice, zatwierdzonym do realizacji na 2017r. nie zostało przewidziane wykonanie dokumentacji na wykonanie oświetlenia ulicznego w m. Kowalowa.

100. Pytanie o harmonogram wywozu śmieci

Pytanie:
Dlaczego rozpiska wywozu śmieci jest tak skomplikowana? Nie można zrozumiec kiedy beda odbierane smieci!!!! Czemu np. w domach, które znajduja sie przy drodze glownej i obok siebie wywoz jest w inne dni????

 

Odpowiedź:
Burmistrz Ryglic informuje, iż harmonogram wywozu odpadów z terenu Gminy Ryglice został opracowany przez firmę TRANS - FORMERS KARPATIA Sp. z o.o., ul. Krakowska 46, 33-100 Tarnów, która w drodze przetargu została wyłoniona do realizacji usługi: Odbieranie, transport i zagospodarowanie stałych odpadów komunalnych niesegregowanych i segregowanych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Ryglice oraz Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Ryglicach. Harmonogram ten został utworzony w formie kalendarza na okres styczeń-czerwiec 2017r. z zaznaczonymi datami, kiedy będzie miał miejsce odbiór odpadów z danej nieruchomości. Zaznaczenia te mają swoje odzwierciedlenie w legendzie umieszczonej na harmonogramie, która wyjaśnia jaki rodzaj odpadu należy w danym dniu wystawić do odbioru. Ponadto nieruchomości wskazane są na harmonogramach z nazwy (numeru) lub na zasadzie wyłączenia jakiś nieruchomości (tj. wszystkie nieruchomości oprócz: ….). Sposób przygotowania harmonogramu nie budził dotychczas wątpliwości Burmistrza Ryglic co do jego czytelności dla mieszkańców Gminy.

Podziału nieruchomości przypisanych do danego harmonogramu dokonała firma TRANS - FORMERS KARPATIA Sp. z o.o. W razie konieczności zmiany harmonogramów w tym zakresie, zmiany takie zostaną dokonane niezwłocznie wraz z poinformowaniem o tym bezpośrednio zainteresowanych mieszkańców Gminy. Ewentualne zmiany harmonogramu będą także umieszczane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Ryglicach.

099. Pytanie o plan zagospodarowania przestrzennego

Pytanie: Witam.Kiedy ruszy sprawa korekty planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie i w jalim terminie można składać wnioski

Odpowiedź: W odpowiedzi na pismo z dnia 11.07.2017r. Burmistrz Ryglic uprzejmie informuje, że Gmina Ryglice nie prowadzi prac w zakresie opracowania planu zagospodarowania przestrzennego na swoim terenie. W 2016r. Rada Miejska w Ryglicach przyjęła uchwałę o przystąpieniu do przygotowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W ramach tej procedury przygotowany został cykl konsultacji społecznych, które rozpoczynają się w bieżącym miesiącu, o czym informować będziemy wkrótce na stronie internetowej Gminy Ryglice.    

Z poważaniem
Seweryn Gutkowski

 

 

098. Pytanie o usprawnienie komunikacji i rozkłady jazdy

Pytanie:
Czy są prowadzone dalsze postępowania odnośnie usprawnienia komunikacji na terenie Gminy oraz  ogólnie transportu pasażerskiego. Czy rozpatrywane  są możliwości  korzystania z usług innych przewoźników w tym  na trasach dalekobieżnych.np. znany już w powiecie Voyager.
Najważniejszy  element pytania kto  odpowiada za rzetelność informacji na przystankach autobusowych  ,jeżeli nie Gmina to czy nie ma administracyjnej  możliwości  dopilnowania  i bieżącej  aktualizacji  rozkładów.


Odpowiedź:

    Zamieszczanie oraz bieżąca aktualizacja rozkładów jazdy na przystankach autobusowych należy do firm wykonujących przewozy osób. Gmina nie posiada możliwości w tym zakresie, ponieważ przewoźnicy wykonujący przewozy osób na linii, która nie obejmuje swym zasięgiem przystanku autobusowego zlokalizowanego na ul. Rynek w Ryglicach, nie mają obowiązku uzgadniania zasad korzystania z przystanków, a kolejno przedkładania rozkładów jazdy w Urzędzie Miejskim w Ryglicach.
W celu ulepszenia informacji, dotyczących godzin odjazdów autobusów poszczególnych firm przewozowych zatrzymujących się na przystanku przy drodze gminnej w Rynku w Ryglicach, na stronie internetowej Gminy Ryglice zostaną zaktualizowane rozkłady jazdy z tego przystanku.
Urząd Miejski posiada kompleksową informację nt. odjazdów autobusów jedynie z przystanku zlokalizowanego na Rynku w Ryglicach, gdyż przedsiębiorcy mają obowiązek uzgodnienia zasad korzystania w ww. przystanku w tut. urzędzie.
    Natomiast w celu poprawy komunikacji na terenie Gminy Ryglice, od wrześnie bieżącego roku świadczone są usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego tj.
- Linia nr 1: Lubcza – Wola Lubecka – Zalasowa – Ryglice i z powrotem,
- Linia nr 2: Lubcza – Kowalowa – Joniny – Ryglice i z powrotem.

097. Pytanie ...

Pytanie: ...

Odpowiedź:
Ze względu na ochronę danych osobowych Urząd Miejski w Ryglicach nie jest uprawniony do zamieszczenia na stronie internetowej pytania z dnia 30 listopada 2016r. godz. 20:45 oraz odpowiedzi na nie. Sprawa jest w toku wyjaśniania a osobę zainteresowaną prosimy o osobisty kontakt z Burmistrzem Ryglic.

096. Pytanie o realizację Budżetu Obywatelskiego

Pytanie:

Witam. Dlaczego do tej pory nie zrealizowano projektu budżetu Obywatelskiego 2016, który zdobył największą liczbe głosów poparcia?

 

Odpowiedź:

W poprzednim roku wniosek pod nazwą: "Piękny i nowocześnie wyposażony park rekreacyjno - dydaktyczny wokół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ryglicach" uzyskał największą liczbę głosów i został  zaakceptowany uchwałą budżetową do realizacji w 2016r.

Ze względu na fakt, iż zawierał on elementy budowlane całość wymagała opracowań projektowych. Aby sporządzić projekt budowlany wymagane jest przeprowadzenie zamówienia publicznego na projektowanie. Stosowne czynności z zachowaniem terminów ustawowych miały miejsce w ciągu roku. Po wyłonieniu wykonawcy przystąpiono do opracowania projektu, który ostatecznie we wrześniu br. uzyskał akceptację Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Na podstawie przygotowanego i zaakceptowanego proektu Urząd Miejski w Ryglicach rozpoczął przygotowania do kolejnego zamówienia publicznego, którego przedmiotem są roboty budowlane i dostawy przewidzianego we wniosku sprzętu. Otwarcie ofert nastąpi 30.10.2016, a w konsekwencji wybór wykonawcy robót.

Realizacja robót o charakterze inwestycyjnym, tak jak w przypadku gdzie wymagane są projekty budowlane oraz stosowanie długotrwałych procedur, gdzie zamówień publicznych, zajmuje zwykle około dwóch lat. Dochowano najwyższej staranności, aby park mógł być wykonany w ciągu 12 miesięcy i na tym etapie realizacji wiele wskazuje na to, że tak będzie.

Ryglice 25.10.2016

Z poważaniem
Seweryn Gutkowski

 

095. Pytanie na temat wyjazdów na basen

Pytanie: Witam. Dlaczego w szkole podstawowej w Ryglicach nie ma organizowanych wyjazdów dzieci na basen.Tylko proszę nie pisać że nie ma pieniędzy ,to wiem

Odpowiedź: W budżecie obywatelskim na 2017r. są dwa wnioski dotyczące nauki pływania dla dzieci z naszej gminy. Jeżeli zyskają akceptację społeczną poprzez oddanie głosu przez internet w wyborze zadania i uzyskają większość, to Pański wniosek będzie realizowany.
Dlatego zachęcam do propagowania tej akcji budżetowej.

094. Pytanie o chodnik wzdłuż cmentarza

Pytanie:
Witam . Kiedy doczekamy się chodnika wzdłóż cmentarza w Ryglicach i dla czego mimo parkingu przy cmentarzu brak znaku zakazu zatrzymywania się przy drodze ,jak zwykle czekamy na tragedię.

 

Odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana zapytania Burmistrz Ryglic uprzejmie informuje, że realizacja zadania polegającego na wykonaniu chodnika wzdłuż cmentarza w Ryglicach zostanie wzięta pod uwagę przy konstruowaniu budżetu na rok 2017. Jednocześnie należy podkreślić, że chodnik będzie wykonywany etapowo z uwagi na fakt, że ze względów technologicznych musi być on wykonywany jednocześnie z murem oporowym i ogrodzeniem cmentarza.

Ponadto Burmistrz Ryglic informuje, że zostało wystosowane pismo z prośbą o zmianę organizacji ruchu i umiejscowienie znaku zakazu zatrzymania przy drodze powiatowej nr 1357K nr dz.ewid.976) - ul. 11 listopada w Ryglicach. Adresatem ww. pisma jest Powiatowy Zarząd Dróg z siedzibą w Zgłobicach  - jako instytucja władająca dz.ewid. nr 976 i kompetentna do podjęcia działań we wspomnianym zakresie.

 

093. Pytanie o prace przy przedszkolu

Pytanie:

Witam.Kto odebrał prace przy przedszkolu w Ryglicach,przecież wykończenie skarpy wzdłóż ogrodzenia to kpina.Panowie chyba pierwszy raz to robili,tzw.fale dunaju.Uważam że sprawą trzeba zainteresować media.Pozdrawiam.

 

Odpowiedź:

Prace przy przedszkolu w Ryglicach nie zostały jeszcze odebrane.

092. Pytanie o chodnik na ul. Tuchowskiej

Pytanie:

Zwracam się zapytaniem, kiedy pojawi się kontynuacja chodnika na ul. Tuchowskiej w Ryglicach. Natężenie na tej drodze z dnia na dzień jest większe. Pozdrawiam

 

Odpowiedź:

W odpowiedzi na Pani zapytanie uprzejmie informuję, że 14.12.2015r. została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego pod nazwą "Budowa chodnika wraz z odwodnieniem lub ścieżki rowerowej przy drodze powiatowej nr 1385K relacji Jasło-Ryglice-Tuchów w miejscowości Ryglice na dz. nr 555, 889/2, 890/1, 890/2, 891/1, 891/3, 891/6, 892/1, 892/2, 893/1, 893/3, 894/1, 896, 898, 899, 899/3, 899/6, 901, 902/1, 904/2, 910, 911, 912, 913, 924, 925/1, 929, 932, 933, 935/1 położonych na terneie miasta Ryglice, gmina Ryglice.
Kolejnym etapem będzie sporządzenie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę.

091. Pytanie o atrakcje turystyczne

Pytanie:

Prosze o informacje jakie atrakcje turystyczne przygotowane są na wakacje. Organizuję kalendarz rodzinnych wyjazdów i nie chciałbym niczego ominąć.

 

Odpowiedź:

W najbliższym czasie planowanych jest kilka imprez, w tym
1. Regatta Pogórzański Cross (bieg, który rozpocznie się w Uniszowej, a którego organizatorem jest "Kępasport" - 7 sierpnia)
2) Otwarte Wrota Pogórza w dniu 5-7 sierpnia 2016
3) Dożynki Gminne - 21 sierpnia 2016 w Kowalowej
4) Fantazja Kolorów w Zalasowej - 28 sierpnia
Szczegółowy harmonogram imprez gminnych umieszczony jest na stronie internetowej www.ryglice.pl

090. Pytanie na temat godzin funkcjonowania urzędu

Pytanie:

prosze mi powiedyie dlacyego uryd miasta jest cyznnz tzlko do godyinz 15.30. Dlacyego nie ma wzynacyonzch dwch dni w ktrzch mona bzobz yaatwi cođ po godyinie 16.00. Pryecie ludyie pracuj i ebz yaatwi cođ w urydyie musya bra wolne. Proszę o informację.

Odpowiedź:

UM czynny jest pon-pt. od 8.00 - 16.00. Ponadto w poniedziałki Burmistrz Ryglic przymuje strony do godz 17.00.
W przeszłości podejmowane były próby funkcjonowania urzędu do godzin późniejszych (9.00-17.00), jednak jak wykazała praktyka, po godz 16.00 ilość stron była bliska zeru. Przypominam, że większość wniosków w sprawach urzędowych można złożyć drogą elektroniczną.

089. Pytanie na temat rozwoju gminy Ryglice

Pytanie:

Panie Burmistrzu, czy sa czynione jakiekolwiek działania mające na celu rozwój gospodarczy oraz ekonomiczny naszej Gminy? Jak Pan widzi naszą Gminę za 20 lat (jaki będzie dominował przemysł, jak będzie wyglądała struktura ludności itd. )? Czy posiada Pan plan rozwoju na kolejne lata?

Odpowiedź:

Położenie Gminy Ryglice bardzo utrudnia ściągnięcie dużych inwestorów przemysłowycyh, produkcyjnych.
Nie znajdujemy się na żadnym strategicznym czy istotnym dla gospodarki szlaku komunikacyjnym, a dodatkowo ukształtowanie terenu oraz ograniczony do 10 t

maksymalny tonaż jakim mogą być obciążone pojazdy na powiatowych drogach prowadzących przez gminę uniemożliwia ściągnięcie wielkiego przemysłu czy produkcji.

Jednak to co wydaje się być przeszkodą, może okazać się wielkim atutem dla turysty, który szuka spokojnych malowniczych okolic, pagórków i niepowtarzalnego

klimatu wsi polskiej. Właśnie turystyka jest tą gałęzią, która posiada na naszym terenie największy potencjał rozwojowy, daleko podejmujemy różnorakie

działania, które, jak myślimy, przyniosą w perspektywie kilku lat wymierne efekty w postaci zwiększonego ruchu turystycznego (tworzenie map turystycznych,

wytyczanie ścieżek rowerowych, wspieranie i promowanie rajdów rowerowych i biegowych)
Ponadto aktywnie i wytrwale poszukujemy inwestorów, którzy byliby skłonni zainwestować w budowę domów spokojnej starości (nawet w kooperacji publiczno-

prywatnej), ponieważ ten rodzaj usług również może być z powodzeniem realizowany w gminie Ryglice.
Ponadto zabiegamy o dostęp do internetowej sieci szerokopasmowej na terenie całej gminy aby w przyszłości przy digitalizacji miejsc pracy, gmina Ryglice nie

była wykluczona z tego rodzaju możliwości.
Również przystępujemy do tworzenia nowego Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego, a po jego uchwaleniu do Planu Zagospodarowania

Przestrzennego. Posiadamy również wieloletni plan inwestycyjny, w którym m.in. planujemy wydatkowanie środków unijnych z perspektywy budżetowej 2014-2020r.

(Kanalizacje, dodociągi, kultura, miejsca wypoczynku)

088. Pytanie dotyczące koszy na śmieci i latarń

Pytanie :

Prosze o informację, gdzie można pisać w takich sprawach jak nie opróżniane kosze na śmieci oraz szwankujące latarnie?

Odpowiedź:

Wszelkie sprawy związane z gospodarką komunalną (a opróżnianie koszty i niedziałające latarnie należą do tej kategorii funkcjonowania gminy) należy zgłaszać do Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Ryglicach: pokój nr 19 (parter UM Ryglice) lub telefonicznie 146443645

087. Pytanie na temat ścieżek rowerowych

Pytanie:

Szanowni Państwo, proszę mi powiedzieć jakie są plany na budowę i rozwój ścieżek rowerowych w naszej gminie.

Czy planujecie lub rozważacie zorganizować wypożyczalnię rowerów dla mieszkańców. Nasza grupa rowerowa bardzo interesuje się tym tematem i mamy duże doświadczenie, jeśli chcielibyście skorzystać z naszej opinii to jesteśmy do dyspozycji.

Z poważanie m Olga Pachalska, Wolna Grupa Rowerowa

 

Odpowiedź:

Szanowna Pani Olgo,
Gmina Ryglice jest mocno zainteresowana rozwijaniem sportów rowerowych na swoim terenie. Jesteśmy w trakcie wyłaniania wykonawcy w ramach konkursu architektonicznego na budowę "single-tracków" w Paśmie Brzanki - ok. 6km tras o podłożu naturalnym, wyprofilowanych zakrętach itd. Po konceocji architektonicznej, planujemy opracowanie dokumentacji technicznej wraz z pozwoleniem na budowę oraz, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem - wykonanie tras w przyszłym roku.

Ponadto planujemy wybudowanie w Ryglicach altany (w dogodnym miejscu; koszt ok. 350 tyś zł.) która pełniłaby również funkcję punktu obsługi rowerzystów. Planowany termin inwestycji - przyszły rok.

086. Pytanie o działalność gospodarczą

Pytanie:

Witam, chciałabym założyć działalność gospodarczą. Gdzie moge uzyskać tzm. "pierwszą pomoc" oraz chciałam zapytać czy są jakieś środki unijne dla ludzi którzy zaczyjanją.
Czy urząd miasta jakoś w tym pomaga?

Odpowiedz:

Dzień dobry.

Odpowiadając na Pani pismo informuję, że wszelkie informacje dot. wpisu do ceidg (założenia działalności gospodarczej) może Pani uzyskać w pokoju nr 14 Urzędu Miejskiego w Ryglicach, bądź pod nr tel 14 6443 627.
W sprawie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej należy skontaktować się z Urzędem Pracy w Tarnowie przy ul.Bema - obok Burku tel: 14 688 23 60, bądź Fundacją Hetmana Jana Tarnowskiego Tarnów ul. Krakowska 13/12 tel: 14 6562800, bądź Instytut Turystyki w Krakowie tel:  12 423 66 90.
Istnieją jeszcze inne ale trzeba szukać na str. internetowej. Niedawno Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, ale nie mam informacji czy na dzień dzisiejszy zajmuje się dotacjami. Musi Pani poszukać na str. internetowych. 

085. Pytanie o zbiornik w Joninach

Pytanie:

Chciałbym zapytać odnośnie zbiornika w Joninach.
Dlaczego w ogóle powstał pomysł tzw. zbiornika suchego? Czy nikt nie myśli o tym, że za każdą ulewą wszystkie śmiecie będą osadzać się w tym zbiorniku. Jak to będzie wyglądało? jak to będzie pachniało? czy pomyślał ktoś o mieszkańcach tych terenów. Zamiast żeby wartości ich nieruchomości rosły to będą teraz spadać na łeb na szyję. Jakoś Skrzyszów sobie z takimi problemami poradził i obecnie mają piękny obiekt....
I naprawdę info na stronie, że trzech ekspertów zmieniają 15 letnie działania samorządu w nic...To naprawdę żenujące...
niestety najgorsze jest dla mnie to, że mieliśmy podobno rewitalizować naszą gminę....miały być nowe miejsca pracy, nowe biznesy i rozwój turystyki...a nadal jesteśmy...chyba w czarnej  d...e....
Czy nie ma możliwości zmiany tej decyzji.?
Zbiornik mokry będzie służył nie tylko zabezpieczeniu antypowodziowemu ale również, powinien zadziałać pobudzająco na naszą mini...gospodarkę... Tego chyba nasza gmina potrzebuje...
Pozdrawiam

 

Odpowiedz:

Zbiornik w Joninach to inwestycja, której inwestorem jest Województwo Małopolskie. Wszystko wskazuje na to, że inwestor, po ostatnich, zleconych analizach technicznych, zrezygnował z budowy tego zbiornika w pierwotnym kształcie (jako zbiornik mokry). Nasze stanowisko jako Gminy Ryglice, od lat pozostawało jednoznaczne, tj wskazujące na konieczność takiej inwestycji

084. Pytanie dot. ul. Tuchowskiej w Zalasowej

Pytanie: mam pytanie odnośnie drogi na ulicy Tuchowskiej w Zalasowej, jest tam zabezpieczony rów dwoma palikami  w miejscu w którym załamuje się asfalt przy domu Pana Jana Kosowskiego ale problem polega na tym, że gdy jadą dwa samochody nie są w stanie się wyminąć nie ukrywamy że jest to dość duże utrudnienie zważywszy że   ruch jest bardzo  wzmożony a dzieci i piesi często uczęszczają tą drogą

 

Odpowiedz: W odpowiedzi na powyższe pytanie uprzejmie informujemy, że ul. Tuchowska na wspomnianym odcinku przebiega w granicach działki nr 1908/4 położonej w Zalasowej.

Władającym tej działki jak i instytucją kompetentną do podjęcia działań we wspomnianym zakresie jest Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie z Siedzibą w Zgłobicach (adres: ul. Zgłobicka 8, 33-113 Zgłobice)

Jednocześnie informujemy, że powyższe zapytanie zostało skierowane do Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie Siedziba w Zgłobicach.

 

Aktualizacja 15 lipca 2016r.:

Poniżej przedstawiamy treść odpowiedzi Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie:

"W odpowiedzi na pismo nr D.72.34.1.81.2016 Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie informuje, że uszkodzony przepust w miejscowości Zalasowa w ciągu drogi powiatowej nr 1381K na wysokości posesji Pana Jana Kosowskiego został wyremontowany. Ubytek w poboczu drogi powiatowej został usunięty"

083. Pytanie o utwardzenie parkingu w Zalasowej

Pytanie: Pytanie do burmistrza! Obok dużego boiska przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym znajduje się miejsce na 15 minutowy postój samochodem ( jak wskazuje znak). My rodzice czekamy na nim na swoje dzieci. Niestety miejsce to błotny teren gdzie koła samochodu oraz obuwie przy wysiadaniu i wsiadaniu do samochodu w porze jesiennej i obecnie w porze deszczowej  oblepione są błotem. Czy można by było zadbać o to miejsce ? a teraz te zasadzone kwiaty wyglądają tragicznie !

 

Odpowiedź: Wyjaśnienie dotyczące zapytania zostało przekazane drogą meilową na adres pytającego. W ślad za tym podajemy odpowiedź z dnia 25.05.2016 do publicznej wiadomości:

 

082. Zapytanie odnośnie regulacji koryta rzeki

Pytanie: Dzień Dobry ! Zapytanie odnośnie regulacji koryta rzeki Szwedka ul. Podkarpacka
Chciałbym sie dowiedzień czy będzie możliwość regulacji odcinka rzeki który dołanczam w załączniku. Chodzi tutaj dokładnie o odcinek rzeki pomiędzy mostem na drodze powiatowej a kolejnym następnym mostem na korycie szwedki w stronę Ryglic. Jak wiemy powódź w roku 2010 wyrządziła dużo szkud oraz częściowo zmieniła wygląd koryta w punkcie nr 1 (w załączniku) szerokość koryta wynosi około 30 m natopias podczas pory suchej i z intensywnymi opadami gdy wysokość wody w rzece wynosi 1/3 wys. koryta woda wytwarza sobie nową linię koryta  robiąc przy tym zakręty pod kątem 90 stopni oraz zabiera mieszkańcą znaczną część ich pola. Narysowana żółtym kolorem zmiania (pkt 1 ) mieści się w obecnym korycie wystarczy niewielką koparką przesypać ziemię z jednej strony na drugą i wtedy koryto wyśrodkuje się i zlikwidują się zakręty które niszczą pola mieszkańców.
Zmiana dotycąca w pkt nr 2 miałaby na celu przekopanie odcinka łąki na wprost aby rzeka nie robiła tak wielkiego zakrętu gdzie obecnie podmywa drogę która dojeżdrzają mieszkańcy jeszcze z 2-3 powodzie i obecnej drogi nie bedzie wcale. Dzięki tej zmianie (pkt 2) w przyszłości gmina nie musiałaby ponieść kosztów związanych z naprawą i umocnieniem tej drogi. Czy owa propozycja będzie możliwa do zrealizowania ???
Załącznik: http://imgur.com/1oimSVe

Odpowiedz: W odpowiedzi na Pana pytanie skierowane do Burmistrza Ryglic i Radnych informuję, że rzeka Szwedka przebiega w granicach działki nr 538 w m. Ryglice. Władającym tej działki, jak też i instytucją kompetentną w zakresie utrzymania brzegów rzeki Szwedka jest Małopolski Zarząd Melioraciji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. Gmina Ryglice nie ma prawnych podstaw do dokonywania zmian na działce będącej we władaniu innej instytucji.

Jednocześnie informuję, że wielokrotne apele i starania Burmistrza I Rady o regulację brzegów rzeki Szwedka na odcinku od ródeł w kowalowej do ujścia w Tuchowie, zostały rozpatrzone pozytywnie i w planach Programu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Województwa Małopolskiego uwzględniono nasze postulaty. Regulacja rzeki Szwedka jest przewidywana po roku 2020.

 

081. Pytanie dot drogi gminnej w Lubczy

Pytanie: Dzień dobry. Chciałam zapytać o plany Gminy odnośnie odcinka drogi gminnej w Lubczy od szkoły przez tkz. "Dębcok" do drogi prowadzącej w kierunku Jodłowej. Nawierzchnia jest już bardzo zniszczona, są duże przełomy, dziury i nie sposób przejechać by nie zawadzić podwoziem. Ciężko jest też przejść bo ruch na tej drodze jest spory a nie ma nawet wąskiego pobocza. Kiedy pada deszcz trzeba uciekać na podjazdy by nie być zachlapanym wodą z dołków w nawierzni.  Nie ma też żadnego oświetlenia a przejście nocną porą jest naprawdę niebezpieczne, nogi można połamać. Codziennie przemieszcza się tu masa ludzi w tym dzieci do szkoły, ludzie do kościoła, sklepów, do pracy. Jest to ważny łącznik i skrót w  stronę Dzwonowej i Jodłowej. Szczególnie narażone są tu dzieci chodzące do szkoły które nagminnie przed nadjeżdżającym samochodami uciekają na podjazdy, śliskie i błotniste pobocza, przewracają się. To prawie centrum wsi a od ponad 20 lat nie robiono tu prawie nic jedynie kilka skromnych uzupełnień asfaltem powstałych w drodze dziur. Wiadomo, że jest w Gminie wiele dróg które też wymagają remontów i potrzebne są na to pieniądze. Pewnie trzeba też uregulować stan prawny z właścicielami działek przy tej drodze, ale kiedyś w końcu to trzeba zrobić. Kiedy?

Odpowiedz: W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu w okolicach szkoły, kościoła i cmentarza projektujemy i zamierzamy wybudować drogę z nawierzchnią asfaltową na działkach 1694/2, 1703 (od Czarnej Wsi do cmentarza), co w znacznym stopniu odciąży ruch na wspomnianym przez Panią odcinku drogi.

Jednocześnie na odcinku drogi gminnej w Lubczy od szkoły przez trz. "Dębcok" do drogi prowadzącej w kierunku Jodłowej w czerwcu br. zostaną wykonane remonty cząstkowe z masy bitumicznej.

080. Pytanie o zatoki autobusowe.

Pytanie: Witam!

Pytanie o zatoki autobusowe i nową nawierzchnie asfaltową  Ryglice ul. Podkarpacka

Chciałbym się zapytać kiedy zostaną wybudowane zatoki autobusowe na odcinku drogi Joniny-Ryglice Mam na myśli ulicę Podkarpacką oraz przystanki Ryglice-Joininy Granica i  Brzezinki, gdzie zatrzymujące się autobusy sprawiają zagrożenie w ruchu. Pragnę dodać gdyż na odcinku Kowalowa-Zalasowa niemal że na każdym przystanku jest zatoka nie wspomnę już o Zalasowej która posiada ją na każdym prystanku...

Kolejne pytanie dotyczny modernizacji nawierzchni asfalowej od Boiska sportowego w Joninach do Brzezinek nawierzchnia jest tak fatalna i posiada wyboje które również zagrażaja podczas jazdy z wyrzszą prędkością. Brakuje także latarni drogowych na tym samym odcinku. Tutaj też pozwole sobie dodać, że jest to jedyny najgorszy odcinek na drodzę Kowalowa-Zalasowa...

Odpowiedz:

W odpowiedzi na Pana pytania uprzejmie informujemy, że wspomniane przez Pana drogi (ul. Podkarpacka w Ryglicach i droga od boiska sportowego w Joninach do Brzezinek) przebiegają w granicach działek nr. 606 i 838 w Ryglicach oraz 181 w Joninach.

Władającym tych działek jak i instytucją kompetentną do podjęcia działań we wspomnianym zakresie jest Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie, Siedziba w Zgłobicach (adres: ul. Zgłobicka 8, 33-113 Zgłobice).

Jednocześnie informujemy, że powyższe zapytanie zostało skierowane do Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie, Siedziba w Zgłobicach.

 

Aktualizacja 11.07.2016: Odpowiedz Powiatowego Zarządu Dróg - czytaj

 

079. Pytanie o dostawę kamienia w Kowalowej

Pytanie: Witam serdecznie .
mam pytanie czy będzie rozwożony kamień na drogę gminna w Kowalowej  chodzi mi o  ten odcinek drogi gminnej w kierunku posesji nr 15 ponieważ ciężko jest dojeżdżając  do domu zrobił się bardzo błotnisty przejazd kamień co był wcześniej praktycznie go ziemia pochłonęła ,a po ostatnich opadach o mało nie zsunęło mi się auto z drogi i nie spadłem ze skarpy .jeżeli będzie rozwożony kamień na drogi prosił bym żeby nie pominąć i tej drogi. za co serdecznie dziękuje .

Odp.

Państwa zapytanie zostało przekazane Pani Sołtys miejscowości Kowalowa, która będzie dysponowała kruszywem zakupionym przez Gminę Ryglice w ramach funduszu sołeckiego.

W sprawie przydziału kamienia proszę się kontaktować z Panią Sołtys - Magdaleną Pyc.

078. Pytanie o odmulanie rowów w Lubczy

Pyt:

Witam, kiedy będą odmulane rowy koło dróg  bo po zimie są zaniedbane i woda nie odpływa szczególnie w górnych rejonach Lubczy.

Odp:

W dniu 22.04.2016r. zostało ogłoszone zapytanie o ofertę cenową na zadanie pn.: "Udrażnianie i konserwacja rowów w ciągu dróg gminnych na terenie Gminy Ryglice oraz odtwarzanie zasypanych rowów".

Po wyłonieniu wykonawcy przytąpimy do udrażniania i konserwacji oraz odtwarzania rowów.

077. Pytanie o doradztwo rolnicze

Pyt: Czy jest zastępca pani Bąk, która pomagała wypełnić wniosek na dotacje unijne. Dawniej pomagała w Mopsie a teraz znajduje się w tym pokoju fundusz alimentacyjny. Jeśli jest to proszę napisać gdzie. Dziękuję ;-) i pozdrawiam;-)

Odp: Pracownik ODR przyjmuje w każdy piątek w godzinach od 8.15 do 14.15 w pokoju nr 1 na parterze Urzędu Miejskiego w Ryglicach. Dodatkowo w tym samym pokoju prowadzone są również dyżury w poniedziałki i czwartki w godzinach od 8.15 do 13.30.

076. Pytanie o termin realizacji projektu

Pyt: Szanowni Państwo! Proszę podać dokładny termin realizacji projektu zagospodarowania terenu przy szkołach w Ryglicach w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie bardzo prosimy o szybką realizację, bo głosów oddaliśmy najwięcej, a także dlatego, że wiosna tuż, tuż a dzieci nie mają ani jednej huśtawki, zabawki, ławeczki.

Odp: W miesiącu marcu zostanie wszczęta procedura wyłonienia wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania pn. "Piękny i nowocześnie wyposażony park rekreacyjno dydaktyczny wokół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ryglicach". Przewidywany termin realizacji robót budowlanych to najwcześniej przełom lipca i sierpnia 2016r.

 

 

075. Pytanie o światła w Zalasowej

Pyt: Witam Panie Burmistrzu mam pytanie co jest z tymi światłami w zalasowej na skrzyżowaniu, one mają foto komórkę czy nie? Bo jak jest czerwone a nic nie jedzie z przeciwka to i tak czeba swoje odstac a kamerki widzę są założone

Odp: Gmina Ryglice nie jest właścicielem świateł. W dniu 09.03.2016r. skierowaliśmy do Powiatowego Zarządu Dróg pismo z prośbą o udzielenie odpowiedzi. Po jej otrzymaniu zostanie ona opublikowana.

 

mgr. Anna Gieracka - Zastępca Burmistrza

Uaktualnienie:

Publikujemy odpowiedz Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie otrzymaną 29.03.2016: - Treść odpowiedzi

074. Pytanie o koszt spotkania w Krynicy.

Pyt: Panie Burmistrzu proszę podać koszt Pańskiego spotkania w Krynicy?

Odp: Koszt dwudniowej konferencji samorządowej w Krynicy wyniósł 270.00 zł.

073. Pytanie o oświetlenie w Kowalowej.

Pyt: Kiedy zostanie wykonane oświetlenie w Kowalowej w stronę granicy z Jodłową?

Odp: Aktualnie nie jest możliwe podanie dokładnego terminu wykonania oświetlenia drogowego w Kowalowej w stronę granicy z Jodłową z uwagi na brak środków na sfinansowanie przedmiotowej inwestycji. Gmina, jednak ma na uwadze potrzebę wykonania oświetlenia na w/w odcinku drogi powiatowej i w sytuacji, gdy możliwe będzie dysponowanie odpowiednimi środkami finansowymi, inwestycja zostanie zaprojektowana i wykonana.

072. Pytanie o zmianę rozkładów jazdy

Pytanie: witam proszę o informacje kto wydaje pozwolenia w urzędzie gminy na przejazd drogami gminnymi i zmianę rozkładów jazdy lokalnych przewoźników.Właśnie jesteśmy po zmianach i cóż mimo licznych obietnic (przedwyborczych zwłaszcza!! ) rozkład zmienił się tyle ,że 5 minut przed odjazdem firmy Mądel jedzie bus .Wieczorem ostatni kurs  nadal został 19.30 z Tarnowa a potem już tylko 23,25 albo piechotą z Zalasowej .Czy nikt nadal  nie zwrócił na to uwagi wydając zgodę na nowy rozkład jazy?Czy ci co pracuję do 20 lub do 21 w Tarnowie mają się ustawić po zasiłek ,bo wreszcie nie wytrzymają i będą zmuszeni zrezygnować z pracy?

Odp: Urząd Miejski uzgodnienia zasady korzystania z przystanków, wzdłuż pasa drogowego dróg gminnych na terenie Gminy Ryglice, zgodnie z Uchwałą Nr XXV/170/12 Rady Miejskiej w Ryglicach z dnia 30 sierpnia 2012 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych zlokalizowanych na terenie Gminy Ryglice, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Ryglice oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Jedynym przystankiem przy drodze gminnej jest przystanek w Rynku w Ryglicach  (nr 01 Ryglice-Rynek). Korzystanie z dróg publicznych w tym gminnych nie wymaga osobnego pozwolenia. W sprawach zmiany rozkładów jazdy Burmistrz kilka razy spotkał się z przewoznikami, krórzy byliby skłonni dostosowac rozkład jazdy do przedstawionych potrzeb mieszkańców pod warunkiem dopłąt do kursów od 25 tys. do 60 tys zł rocznie. Kursy te mogłyby być uruchomione tylko i wyłącznie w granicach administracyjnych Gminy Ryglice. Gmina nie ma wpływu, nie może ingerować i nie wydaje zgody na rozkłady jazdy prywatnych przewozników i nie może narzucać kursów, które z punktu widzenia przewoznika (przedsiębiorcy) są nierentowne.

W dalszym ciągu trwają rozmowy w sprawie uruchomienia połączenia Ryglice-Kowalowa-Lubcza-Wola Lubecka-Zalasowa-Ryglice z przesiadką do Tuchowa - Szpital, Przychodnia o godz. 8:30 w Ryglicach do Szkoły Ponadgimnazjalnej lub Zalaowa-Wola Lubecka-Lubcza-Kowalowa-Joniny-Ryglice, godz. 8:30, kierunek Tuchów i Szkołą Ponadgimnazjalna i w godzinach południowych 13:30 Ryglice-Lubcza-Zalasowa.

Zmianę rozkładów jazdy zatwierdza Prezydent Miasta Tarnowa.

071. Pytanie o oprawy oświetleniowe.

Pytanie: Kiedy zostaną wykonane oprawy oświetleniowe na nowo postawionych słupach w miejscowości Lubcza (Budaki)?

Odp: Autor pytania nie sprecyzował, których "nowych" słupów pytanie dotyczy. W domyśle prawdopodobnym jest, że pytanie dotyczy słupów linii zasilania elektroenergetycznego pompowni kanalizacyjnej zlokalizowanej na działce nr 1973/4, w pobliżu budynku nr 412, stanowiącej własność S.K. Dorzecze Białej Sp. z o. o.. Przedmiotowa linia zasilająca przebiega wzdłuż drogi powiatowej nr 1386K (odcinek od działki nr 1960 do działk i nr 1597 w msc. Lubcza). Przedmiotowa linia zasilająca (słupy, kable) w całości stanowi własność Tauron S.A., który ją zaprojektował i wykonał. Gmina nie uzgadniała takiego rozwiązania z właścicielem podmiotowej linii energetycznej. Obecnie gmina Ryglice wystąpi do właściciela sieci o możliwość wykorzystania jej również na cele oświetlenia w.w. odcinka drogi powiatowej.

070. Pytanie o wykonanie drogi obok szkoły w Woli Lubeckiej.

Pytanie: Czy w budżecie na bieżący rok zostało uwzględnione wykonanie naprawy drogi biegnącej obok szkoły w miejscowości Wola Lubecka?

Odpowiedz: W budżecie na rok bieżący nie zostało uwzględnione wykonanie tego zadania, ponieważ przebieg przedmiotowej drogi w pewnych częściach leży na działkach gruntowych, dla których władającym są osoby fizyczne. Naprawa zostanie uwzględniona w budżecie i wykonana jeżeli wszyscy właściciele gruntów sąsiednich wyrażą zgody na przekazanie części działek pod drogę na rzecz gminy Ryglice.

069. Pytanie w sprawie zatrudniania rodziny w szkole.

Pytanie: Jak to jest odnośnie zatrudniania rodziny w szkole? Czy dyrektor szkoły w Zalasowej może zatrudniać żonę, jak wcześniej zrezygnował z tego powodu, bo nie wolno mieć takich zależności służbowych? Czy w gminie wolno wszystko wybranym osobom, zatrudniać najbliższą rodzinę wbrew przepisom?

Odpowiedz: Obecny dyrektor Szkoły w Zalasowej złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora w dniu 31.08.2011 r. w czasach, kiedy Burmistrzem Ryglic była Pani Teresa Połoska.
Od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Zalasowej, a od 1 września 2012 r. nauczyciela historii.

W dniu 18 maja 2015 r. ówczesna Pani dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Zalasowej wypowiedziała dotychczasowe warunki pracy żonie nauczyciela historii i jednocześnie zaproponowała jej stanowisko woznej oddziałowej w Przedszkolu w Zalasowej, na co wyraziła zgodę.

W dniu 16 kwietnia 2015 r. odbył się konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Zalasowej, w wyniku którego powołany został na to stanowisko Pan Leszek Sutkowski, który z dniem 1 września 2015 r. przejął wszystkich pracowników Zespołu.

Odnośnie naruszenia regulacji zawartej w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych dotyczącej podległości służbowej pracowników niepedagogicznych szkoły, to w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie - wyrok z dnia 13 marca 2012 r. I OSK 2408/11 nie jest to takie naruszenie prawa, które powodowałoby destabilizację normalnego funkcjonowania szkoły i nie pozwalało na wykonywanie przez dyrektora swoich obowiązków.

 

068. Pytanie dotyczące odśnieżarek.

Pytanie:
Proszę o informacje dlaczego mimo opadów marznącego deszczu 26.11 oraz dużych opadów śniegu 28.11 nie widać było na naszych drogach odśnieżarek?

Odpowiedz:Dnia 26.11.2015 r. między godz. 14.00-15.00 została udzielona wykonawcy dyspozycja do posypania dróg gminnych na terenie gminy Ryglice.

W nocy z 28.11.2015r. na 29.11.2015r. zlecono wszystkim wykonawcom odśnieżanie dróg gminnych asfaltowych bitumicznych na terenie gminy Ryglice

 

067. Pytanie o przerwane lekcje w Ryglicach.

Pytanie: Panie Burmistrzu. Proszę o wyjaśnienie dlaczego w dniu 25.11.2015 w szkołach w Ryglicach zostały przerwane lekcje a dzieci uczestniczyły (robiły frekwencję) na uroczystościach odpustowych. Na udział dziecka w Zabawie Andrzejkowej potrzebny jest podpis rodzica tutaj nikt nikogo nie pyta o zdanie. Mamy rozdział Państwa od kościoła. Proszę to uszanować. Mam nadzieję, że pracownicy szkoły będą to mieli potrącone z pensji. W końcu szukamy oszczędności.

Odpowiedz: W załączniku przesyłamy wyjaśnienia dyrektorów Szkoły Podstawowej w Ryglicach i Publicznego Gimnazjum w Ryglicach na pytanie Burmistrza i Radnych z dnia 25 listopada 2015r.

(czytaj wyjaśnienie)

 

066. Pytanie o plac targowy w Ryglicach

Pytanie:

Witam, plac targowy był wyłączony z użytku bo miał być poprawiany bo były jakieś niezgodności, a widziałem ostatnio że na placu już można sprzedawać (handlować) a nie widziałem żeby było tam co kolwiek poprawiane ... Jak to jest?

Odpowiedz:

Wyłączenie placu targowego było związane z koniecznością uzyskania dwóch decyzji o pozwolenie na użytkowanie, dwóch decyzji o pozwolenię na budowę, opracowaniem projektu budowlanego zamiennego i ponownym uzyskaniem prawomocnej decyzji o pozwolenie na użytkowanie dla placu targowego i parkingu.

W międzyczasie opracowano projekt budowlany obiektu placu z parkingiem.

Zamknięcie placu związane było z koniecznością przeprowadzenia całej procedury związanej z uzyskaniem ponownej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Gdyby nie dotrzymano procedur Gmina Ryglice została by pozbawiona dofinansowania w kwocie 694 875 zł.

 

065. Pytanie na temat ogrzewania w ZSP w Zalasowej

Pytanie:

Witam, mam pytanie kiedy zostanie uruchomione ogrzewanie w zespole szkół w Zalasowej? Ogrzewanie powinno działać już od 1,5 miesiąca, tymczasem kaloryfery zimne i nie wiadomo kiedy zaczną grzać. Terminy uruchomienia ogrzewania były zmieniane już kilkukrotnie. To jest skandal żeby dzieci uczyły się w zimnych klasach w 21 wieku! Nie rozumiem jaki jest tego powód, jeżeli to niezbędny remont, to faktycznie "nowy" stary dyrektor, szybko się zreflektował że jest konieczny. Przecież wakacje są chyba po to, by takie niedomagania usprawnić, ale to wszędzie się czyni, tylko nie w Zalasowej. Proszę zająć się wreszcie tą sprawą! Ekipa powinna pracowac tam 24h na dobę. Jak Wam nie wstyd!.

Odpowiedz:

Remont ogrzewania w Zespole Szkół w Zalasowej zaplanowany został przez poprzedniego Dyrektora Szkoły, Panią Krystynę Łępa-Olszówka, która pełniła tę funkcję do 31.08.2015r.

Pozwolenie na remont zostało wydane w dniu 26.06.2015 a prawomocne stało się w dniu 16.07.2015r. przy czym należało w przetargu wyłonić wykonawcę.

Ogrzewanie jako kompletna instalacja uruchomione zostało w dniu 11 listopada 2015 zgodnie z terminem umowy na wykonanie robót budowlanych.

W trakcie remontu pomieszczenia ogrzewane były lokalnymi urządzeniami grzewczymi.

 

064. Pytanie o chodnik na Tarnowskiej od Szynwałdu

Pytanie:

Kiedy będzie budowany chodznik na drodze Tarnowskiej - od Szynwałdu? Ponieważ jak wiadomo jest to droga o Bardzo dużym natężeniu ruchu i dzieci  niestety są narażone na bardzo duże niebezpieczeństwo zarówno w drodze do jak i ze szkoły. Dziękuję z góry za odpowiedz. Pozdrawiam.

Odpowiedz:

Chodnik od Szynwałdu w kierunku Zalasowej będzie realizowany po przygotowaniu wszystkich dokumentów formalno-prawnych oraz uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę. Obecnie została wszczęta procedura uzyskania Decyzji: "Ustalenia Lokalizacji Inwestycji Celu Publicznego" (ULICP), która jest pierwszym krokiem w kierunku zaprojektowania chodnika i uzyskania pozwolenia na budowę.

063. Pytanie o oświetlenie odcinka drogi - Lubcza (Budaki)

Pytanie:

Pytanie dotyczy planowanego wykonania oświetlenia odcinka drogi w miejscowości Lubcza (Budaki). Kiedy zostanie to wykonane, w jakich odstępach od siebie będą słupy i w jakiej odległości od drogi?

Odpowiedz:

Obecnie przedmiotowe oświetlenie jest na etapie prac przedprojektowych. Uzyskano decyzję lokalizacyjną oraz mapy do celów projektowych dla etapu I (odcinek od działki ewidencyjnej nr 1493/2 do działki ewidencyjnej nr 1576 w miejscowości Lubcza) - długości ok 430 metrów oraz etap II (odcinek od działki ewid 1582 do działki ewid. nr 1592/2 w miejscowości Lubcza) - długość ok. 220 metrów.

Oświetlenie zlokalizowane będzie wzdłuż w/w działek tj po lewej stronie drogi powiatowej nr 1383K jadąc w kierunku Lubczy. Przebieg linii oświetlenia odpowiadać będzie odległości istniejących słupów energetycznych zlokalizowanych bezpośrednio przy jezdni drogi powiatowej nr 1383K na w/w działkach w ramach etapu I planuje się zabudowę 3 opraw oświetleniowych z czego 2 na istniejących słupach i 1 oprawa na słupie projektowanym.  W ramach etapu II planowana jest zabudowa 8 opraw oświetlenia z czego 6 szt. na istniejących  słupach i 2 na słupach projektowanych.

Finalizacja etapu projektowania i wykonanie inwestycji uzeleżniona jest od pozyskania przez Gminę środków na ten cel.

 

062. Pytanie dotyczące ścieków.

Pytanie: Witam. Mam pytanie dotyczące podpisania umowy o ścieki. Ja już            podpisałem na ilości osób korzystających a chciałbym założyć jednak licznik aby płacić za metry zużyte. Czy Można to zmienić?

Jaka jest cena tych liczników? Dziękuję i pozdrawiam.

 

Odpowiedź:

Można zmienić zgodnie z warunkami zawartej umowy na odbiór ścieków. Należy wówczas zainstalować wodomierze (atestowane) na wszystkich własnych źródłach wody jak np. hydrofor podający wodę ze studni, wodociąg grawitacyjny indywidualny itp. Opomiarowanie własnych źródeł wody odbywa się staraniem i kosztem własnym Usługobiorcy ( właściciela podłączonej do kanalizacji nieruchomości).

            W celu zabudowania wodomierzy zainstalowanych na własnych źródłach wody należy wystąpić pisemnie do Urzędu Miejskiego w Ryglicach podając adres właściciela nieruchomości, telefon kontaktowy,  numer ewidencyjny działki i adres oraz rodzaj nieruchomości. Należy wskazać również ilość i średnicę wodomierzy oraz rodzaj źródła wody na jakim go zainstalowano. Koszt zabudowania wodomierza to dla standardowego wodomierza ¾ - 65 zł netto / szt. i obciąża właściciela nieruchomości.

            Po sprawdzeniu instalacji ( prawidłowości opomiarowania) przez nadzorcę sieci wodociągowej i zaplombowaniu wodomierzy można zmienić umowę na warunkach w niej zawartych (np. poprzez zawarcie nowej umowy lub anektowanie istniejącej).

            Zmiany sposobu rozliczenia mogą odbywać się z końcem okresu rozliczeniowego przewidzianego umową.

 

061. Pytanie na temat badań geologicznych w Zalasowej.

Pytanie: Pytania do Urzędu Gminy w Ryglicach

Witam, mam kilka pytań w temacie przewidzianych badań geologicznych we wsi Zalasowa.

Kto zlecił takie badania, kto je będzie wykonywał i w jakim przewidywanym terminie?

Jaki jest cel tych badań, skoro około 10 lat temu były one wykonywane?

Zalasowa jak wiemy, leży na terenach gdzie znajdują się osuwiska, jedne aktywne inne nie. Pytanie, czy nie ma, lub są obawy, że praca wibratorów może uaktywnić osuwiska? Czy zostało przeprowadzone jakieś studium lub rozpoznanie w tej sprawie?

Jeżeli powstaną z tego powodu straty materialne dla mieszkańców, kto będzie szacował takie straty i kto wypłaci odszkodowanie?

Na terenie, jakich działek (numery…) są przewidziane prace geologiczne?

Oczekuję wyczerpującej odpowiedzi na zadane pytania, w przeciwnym razie będą zadawane ponownie aż do jej uzyskania.

Odpowiedz:

W dniu 17.06.215r. Burmistrz Ryglic wystąpił do firmy GEOSAT Kraków Sp zoo o udzielenie odpowiedzi na w/w pytania. W dniu 25.06.2015r. do tutejszego Urzędu wpłynęło pismo PGNIG w załączeniu skan pisma z dnia 25.06.2015r. Znak: OGiE/DR/DGG/0000131/2015

Załącznik

 

 

060. Czy planowane jest odnowienie centrum wsi Kowalowa?

Pytanie:

Czy planowane jest odnowienie centrum wsi Kowalowa?

Odpowiedz:

Cykliczne inwestowanie w wygląd zewnętrzny Kowalowej doprowadził do wykonania elewacji na budynku szkoły i remizy, wykonano parking przy kościele i chodnik przy drodze powiatowej.

Nowowybudowany "Orlik" wymaga wykonania dodatkowego parkingu obok szkoły i przedłużenia drogi w kierunku cmentarza tak, aby umożliwić swobodę ruchu dla pojazdów przywożących i odwożących uczniów. Dlatego nasze działania będą skoncentrowane na tym przedsięwzięciu.

 

059. Pytanie w sprawie przedszkola w Zalasowej

Pytanie:

Mam pytanie w sprawie przedszkola w Zalasowej. Dlaczego przedszkolaki muszą "wyprowadzić" się z Pałacu, gdzie przez tyle lat z powodzeniem funkcjonował oddział maluchów? Podobno grupy z Pałacu potrzebują więcej miejsca. Czy naprawdę wystarczające jest to co mają? Przecież tam jest mnóstwo miejsca. Czy naprawdę ta jedna sala, którą zajmowały maluchy jest tak niezbędna dla tych ludzi? Przecież i tak nie wszyscy spotykają się w tym samym czasie. A Pałac jest naprawdę duży i obszerny i funkcjonalny. Dlatego naprawdę nie rozumiem tych bezsensownych argumentów.

Odpowiedz:

Zespół Szkolno-Przedszkolny dysponuje wolną przestrzenią dydaktyczną w budynku macierzystym, dlatego pojawiła się możliwość przeniesienia jednego z oddziałów przedszkola do tego budynku. Niestety Zalasowa nie posiada nowych wolnych terenów pod budowę oddzielnego budynku przedszkola. Rozważane są możliwości inwestowania przez podmioty gospodarcze lub osoby fizyczne, które byłyby zainteresowane uruchomieniem tej formy działalności.

Przyszły inwestor jako podmiot prowadzący działalność oświatową mógłby skorzystać z należnej subwencji przekazywanej przez gminę.

 

058. Pytanie o właściciela Pałacu pod Dębami

Pytanie:

Chciałbym się dowiedzieć kto jest teraz właścicielem Pałacu pod Dębami.

Odpowiedz:

Burmistrz Ryglic informuje, że właścicielem "Pałacu pod Dębami" w Zalasowej niezmiennie pozostaje Gmina Ryglice.

057. Pytanie o wykaszanie rowów

Pytanie:

Dlaczego rowy wzdłuż dróg gminnych nie są wykaszane?? Drogi powiatowe są w bardzo dobrym, stanie co z gminnymi? Ograniczenie widoczności przez trawy i krzewy jest bardzo duże, wręcz uniemożliwiające jazdę w niektórych wypadkach!

Odpowiedz:

W dniu 27.05.2015r. zostało podpisane zlecenie na zadanie polegające na koszeniu poboczy przy użyciu sprzętu mechanicznego wzdłuż dróg gminnych na terenie Gminy Ryglice, zgodnie z listą dróg przekazaną wykonawcy zlecenia. Termin realizacji zlecenia: sukcesywnie do 17.06.2015r.

056. Pytanie o remont drogi biegnącej obok szkoły w Woli Lubeckiej
Pytanie:
Czy w budżecie na następny rok zostanie uwzględniony remont drogi biegnącej obok szkoły w Woli Lubeckiej.

Odpowiedz:
Planowany jest remont tej drogi.
Decyzja, czy zostanie uwzględniony w budżecie na następny rok uzależniona jest od możliwości finansowych gminy i uchwały Rady Miejskiej zatwierdzającej budżet.
Decyzja, czy remont będzie wykonywany uzależniona jest również od zgody właścicieli sąsiednich działek na nieodpłatne przekazanie ich wydzielonych części wzdłuż drogi na własność gminy.
Dokumentacja geodezyjna została wykonana.
 
Anna Gieracka.
 
055. Kto został dyrektorem szkoły w Zalasowej?
Pytanie:
1. Kto został dyrektorem Szkoły w Zalasowej?
2. Jakie osoby startowały w konkursie?
 
Odpowiedz:

1. Kandydatem na dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Zalasowej został Pan Leszek Sutkowski
2. Na ogłoszony konkurs nikt poza Panem Leszkiem Sutkowskim nie złożył oferty

 

054. Dlaczego plac targowy jest oświetlony nocą?
Pytanie: Witam pytanie dlaczego jest oświetlony nocą plac targowy skoro nawet w dzień jest zamknięty? Czy gmina płaci za małe rachunki za oświetlenie?
 
Odpowiedz:
Plac targowy pozostaje oświetlony nocą, ponieważ zostałwyposażony w monitoring, który przy braku oświetlenia byłby bezużyteczny.
Na placu zamontowane jest oswietlenie energooszczędne, generujące niewielkie koszty.
Monitoring i oświetlenie mają na celu zapobieganie ewentualnej dewastacji placu targowego.
 
053. Czy planowana jest budowa chodnika w Zalasowej?
Pytanie: Mam pytanie do p.Burmistrza i radnych też.Czy jest w planach na tą kadencję wykonanie chodnika w Zalasowej od świateł w stronę Tuchowa?czy też musi dojść do kolejnych wypadków żeby wreszcie coś zostało zrobione w tym kierunku?
Mieszkanka Podlesia.
 
Odpowiedz: Gmina posiada aktualne dokumentacje projektowe na wykonanie:
- chodników w Ryglicach ul. Tarnowska w Rygliceach 11 listopada, w Lubczy i w Bistuszowej wzdłuż dróg powiatowych, oraz na wykonanie:
- chodników w Ryglicach - ul. batalionu Barbara i ul. łokietka - drogi gminne. Obecnie zrealizowany jest częściowo chodnik w Ryglicach ul. Tarnowska w Lubczy i w Bistuszowej, które należałoby zakończyć w pierwszej kolejności.
Już rozpoczęto procedurę pozyskiwania decyzji Ustalenia Lokalizacji Inwestycji Celu Publicznego na budowę chodnika w Zalasowej od ul. Kościelnej do granicy z Szynwałdem.
Chodniki w Zalasowej przy ul. Tuchowskiej będzie planowany w zależności od dostępności środków finansowych, oraz po ustaleniu priorytetów i kolejności realizacji poszczególnych inwestycji dotyczących "budowy chodników wzdłuż dróg powiatowych". Budowę tego chodnika będziemy traktować jako priorytetową.
 
052. Dlaczego został ogłoszony konkurs na dyrektora szkoły w Zalasowej?

Pytanie: Dlaczego został ogłoszony konkurs na dyrektora szkoły w Zalasowej?

Odpowiedz: Konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej został ogłoszony, ponieważ obecna Pani Dyrektor Zespołu złożyła w dniu 18 lutego 2015r. rezygnację z zajmowanego stanowiska. 

Zgodnie z art. 36a ustawy z dnia 7 września 1991 r. - o systemie oświaty (Dz. U. 2004.256.2572 ze zmianami) - "kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki wyłania się w drodze konkursu...."Do czasu powierzenia stanowiska dyrektora, który zostanie wyłoniony w drodze konkursu, szkołą będzie kierował dotychczasowy dyrektor.

051. Pytanie o możliwość zapisu do OKW.

Pytanie: Dzień dobry. W związku ze zbliżającymi się majowymi wyborami prezydenckimi chciałem zapytać o możliwość zapisu do obwodowej komisji wyborczej. A mianowicie:
- od kiedy należy zgłaszać chęć uczestnictwa w w/w komisji,
- jaki formularz się wypełnia

Odpowiedz: W odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi istnieje możliwość zgłaszania swojej osoby do prac w obwodowych komisjach wyborczych działających na terenie gminy Ryglice. Zgłoszenia takie dokonuje się do pełnomocników komitetów wyborczych, które zarejestrowały kandydatów w wyborach na Prezydenta R.P. Zwyczajowo są to siedziby partii lub biura poselskie. Nie posiadamy informacji o dokładnych ich adresach, niemniej przynajmniej największe ugrupowania polityczne mają swoje przedstawicielstwa w Tarnowie i tam należy szukać ich komitetów wyborczych, gdzie dokonuje się wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem.

050. Pytanie o rezerwację godzin pracy USC?

Pytanie: Chciałam zapytać czy jest możliwość "rezerwacji" daty i godziny w USC na odległość.

Na chwilę obecną nie jestem w stanie przyjechać w tygodniu w godzinach urzędowania pon.-pt. do godz 9:0 (sobota-nieczynne).

Odpowiedz: Urząd Miejski w Ryglicach jest czynny od poniedziałku do piątku w godz 8.00-16.00. Klienci USC są przyjmowani na bieżąco.

Nadmienia się, że od 01.03.2015r. wiele spraw związanych z USC można załatwić w wybranym przez siebie USC. Np. złożyć wnniosek o wydanie odpisu stanu cywilnego.

049. Pytanie o usprawnienie transportu publicznego
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: pytanie o usprawnienie transportu publicznego
-- w odpowiedzi  potwierdziło się tylko to że dalej po 22 zostaje na spacer z Zalasowej , bo wielkie miasto Ryglice jest odcięte od świata.Nie wszyscy pracują od 8 do 16 i wtedy nie ma problemu bo właściwie co godzinę jest jakiś przewoźnik a potem ??
 
Odpowiedź: Gmina nie ma podstaw prawnych aby ingerować w godziny dojazdów, które przewoźnik sam sobie ustala, jak również nie można go "zmusić" do utrzymywania przez niego nierentownych kursów, natomiast jeżeli chodzi o dojazdy po 22, to ostatni autobus wyjeżdżający z Tarnowa, to autobus wyjeżdżający z Zakładów Azotowych i przyjeżdżający do Ryglic o godz. 00.02.

 

048. Pytanie o przejazd busów do Zalasowej i rozkłady jazdy
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko: Maria  Urbańczyk
 
Pytanie: Została pobudzona dyskusja odnośnie przewozu osób i jest pytanie czy nie było by możliwości ,żeby 2 razy dziennie  bus podjechał w Zalasowej pod kościół, chodzi o dojazd do gabinetu rehabilitacji, i drugi problem - wiszące na przystankach nie aktualne - mylące bardzo pasażerów rozkłady jazdy ,jeżeli to nie jest zakres Gminy to jakby można uruchomić odpowiedzialne służby  i chociaż skreślić od lat nieaktualne  rozkłady ,

Odpowiedź:
Ad1. Busy obsługujące transport publiczny jeżdżą po uzgodnionych trasach przez właścicieli linii uzgodnionych w Starostwie Powiatowym. Gmina nie ma wpływu (Nie może ingerować) w rozkład jazdy prywatnych przewoźników i nie może im narzucić kursów, które z punktu widzenia przewoźnika (przedsiębiorcy) są nierentowne.
Ad2. Za aktualne rozkłady jazdy na przystankach odpowiadają przewoźnicy, którzy powinni aktualizować rozkłady po ich zmianie. Na przystanku przy ul. Wyrwy w Ryglicach, jedynym, którego zarządcą jest Gmina Ryglice, zostaną uaktualnione rozkłady po wystosowaniu do przewoźników wezwania o sprawdzenie poprawności ze stanem faktycznym.
 
 
047. Pytanie na temat projektu wodociągowego na ul. Podkarpackiej w Ryglicach
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Benedykt Bogdanowicz
 
Pytanie: BILET! – TRĄBKA!...Jaka TRĄBKA??? –Jaki BIIET???
Na zasadzie rozmowy cwanego pasażera z „kanarem”,  udzielono  odpowiedzi na moje pytania.
Nie życzę sobie takiego traktowania – to nie wy „pracujecie” na moją wypłatę, a raczej ja na waszą.
Myślę, że zadane przeze mnie pytania, sformułowane były w sposób konkretny i jednoznaczny.
Nie interesuje mnie, jakie dodatkowe fundusze przysługują wykonaniu tego zadania, oraz „CO NALEŻAŁO ZROBIĆ”.
Wiem jednak, że w Urzędzie są osoby odpowiedzialne i co istotne, pobierające wynagrodzenie, za prawidłową współpracę z podmiotami realizującymi zlecone inwestycje na terenie naszej gminy.
Imię, Nazwisko, funkcja, konsekwencje – to mnie interesuje.
Ponawiam więc pytania i proszę o skierowanie ich do osób potrafiących czytać ze zrozumieniem.
„W związku z prowadzonymi pracami polegającymi na wykonaniu sieci wodociągowej przy ul. Podkarpackiej w Ryglicach, proszę o wskazanie osób odpowiedzialnych za zaniedbania w poinformowaniu podmiotów realizujących zadanie,  o występowaniu na tym obszarze terenów uznanych przez PINB  jako osuwiskowe. Dlaczego niezbędne badania gruntu wykonane zostały dopiero po zdecydowanej interwencji zainteresowanych mieszkańców ??Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte co do osób które dopuściły się tak rażącego zaniedbania??”
 
Odpowiedz: Zwięzle i na temat - wg życzenia Autora pytania:
Nie ma osób odpowiedzialnych za zarzucany przez Autora pytania czyn "rażącego zaniedbania". Wprowadzona obecnie zmiana rozwiązania w dokumentacji projektowej wynika z normalnej procedury dostosowania rozwiązań projektowych do uwarunkowań wynikłych na etapie realizacji robót budowlanych w trakcie których dokonuje się stosownych zmian i aktualizuje projekt (lub go dostosowuje do aktualnych potrzeb) włączając w to zmianę pozwolenia na budowę. W przypadku projektów obejmujących roboty o charakterze liniowym jest to powszechne i często niezbędne działanie na etapie realizacji . Nie powinno się zatem działań tych rozpatrywać w kategorii rażących zaniedbań, tak negatywnie postrzeganej przez autora pytania, normalnej w gruncie rzeczy sytuacji. Badania gruntu jakie wykonano miały służyć wdrożeniu rozwiązań zamiennych w projekcie i były niezbędne do ich realizacji, dlatego je wykonano.
046. Ponowne pytanie o witacz w Kowalowej.
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Ponawiam pytanie o witacza w Kowalowej, gdyż na poprzednio zadane pytanie nie uzyskałem od Państwa żadnej odpowiedzi. Skoro na początku właściciel jednej działki zgodził się, aby  witacz postawić na jego nieruchomości, następnie do właściciela innej działki przyszedł list w tej samej sprawie i także się zgodził to dlaczego witacz został usytuowany na działce jeszcze innego mieszkańca ( związanego z gminą ... ), którego działka leży najdalej z tych trzech od granicy? Witacz informuje o końcu i początku gminy, więc sądzę, że powinien stać trochę dalej, ale widać, że "po znajomości" został ustawiony właśnie tam. Może warto by to przemyśleć i zmienić jego położenie, tak jak w innych miejscowościach gdzie jest on postawiony prawidłowo, tj. bliżej granic, czyli w miejscach gdzie witacz faktycznie stać powinien?

Odpowiedz: Odpowiedz na przysłane pytanie została już udzielona na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Ryglicach pod pytaniem nr. 002 "Dlaczego witaczu w Kowalowej nie stoi bliżej granicy?"
Obecne ponowione pytanie zawiera daleko posuniętą insynuację jego Autora, wobec której trudno się wypowiadać. Jak już wcześniej odpowiedziano, lokalizacja witacza była możliwa ze względu na klasę bonitacyjną gruntu i ewentualna zgoda właściciela na wykonanie inwestycji nic by w tym przypadku nie zmieniła.
Reasumując pytanie jest do poprzednich włodarzy gminy - po co nowe witacze w sytuacji, kiedy stare istniały - trzeba było je odremontować i stałyby w miejscach uzgodnionych 20 lat temu.
045. Czy jest planowane stworzenie planu zag. dla Bistuszowej?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko: grzegorz bałut
 
Pytanie: Czy jest planowane stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla Bistuszowej?

Odpowiedz: Będą podjęte działania związane z uchwaleniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gminy Ryglice. Jednakże o kolejności podejmowanych uchwał o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu dla poszczególnych miejscowości decydować będzie Rada Miejska w Ryglicach. Podkreślić jednak należy, że proces uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest procesem długotrwałym mogącym trwać nawet kilka lat.
 
044. Czy planowane jest uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Ryglice?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Czy planowane jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Ryglice?

Odpowiedz: W pierwszej kolejności podjęte będą prace związane z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Wola Lubecka. Dla miejscowości tej została podjęta przez Radę Miejską w Ryglicach Uchwała Nr XLIV/309/09 z dnia 29 grudnia 2009r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Ryglice dla wsi Wola Lubecka.
Na podstawie tej uchwały opracowano projekt planu oraz uzyskano wymagane ustawą uzgodnienia, jednakże po zmianie władz gminy dalsze prace zostały wstrzymane.
Jeżeli chodzi o plany dla pozostałych miejscowości, to Rada Miejska w Ryglicach będzie decydować o kolejności i słuszności podejmowania uchwał o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu.
043. Pytanie o środki z promes powodziowych.
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Czy są jeszcze do wykorzystania przez gminę środki, tzw. promesy po powodziowe ? Jak duże są to środki?

Odpowiedz: Gmina Ryglice otrzymała "promesę" na drogę w Woli Lubeckiej w wysokości 150 tys. złotych. Oczekujemy na dodatkową przydział promes.
Wojewoda w "tej promesie" udzielał tylko dofinansowania na usunięcie skutków klęsk żywiołowych powstałych w latach 2012-2014.
042. Czy jest planowany chodnik na ulicy Batalionu Barbara?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: m
 
Pytanie: Czy jest planowana budowa chodnika na ulicy Batalionu Barbara ???

Odpowiedz: Na ulicy Batalionu barbara jest zaprojektowany chodnik na długości cmentarza tj. około 130 mb, na który zostało wydane pozwolenie na budowę w maju 2014r. Jest to przedłużenie chodnika zaprojektowanego wzdłuż cmentarza, również przy ul. 11 Listopada. Budowa będzie realizowana w momencie pozyskania środków finanslwych.
041. Dlaczego Urząd nie publikuje informacji o działkach?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Jan
Adres email:
 
Pytanie: Dlaczego UG nie publikuje na swojej oficjalnej stronie informacji o polach i działkach, które gmina mogłaby sprzedać czy wydzierżawić?
 
Odpowiedz: Urząd Gminy zawsze publikuje informaję o działkach, które zamierza sprzedać lub wydzierżawić. Informacje są publikowane na stronie http://bip.malopolska.pl/umryglice ?
 
mgr Anna Gieracka
Zastępca Burmistrza
040. Czy jest w planie otwarcie rehabilitacji w Ryglicach?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Renata
 
Pytanie: CZY JEST W PLANIE OTWARCIE REHABILITACJI NA NFZ W RYGLICACH

Odpowiedz: Działalność lecznicza wykonywana jest na ogólnych zasadach rynkowych. Osoba zainteresowana otwarciem gabinetu rehabilitacji w Ryglicach powinna starać się o kontrakt w NFOZ
039. Pytanie o oświetlenie przy granicy z Jodłową
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Kiedy zostanie wykonane oświetlenie przy drodze powiatowej w Kowalowej do granicy z Jodłową? Od lat na zebraniach wiejskich jest ono obiecywane, więc może warto by w końcu przestać dawać puste obietnice, a zacząć coś działać w tym kierunku?

Odpowiedz: W celu wykonania oświetlenia ulicznego w Kowlowej przy drodze powiatowej do granicy z Jodłową należy:
- uzyskać zgody właścicieli działek przez które będzie przebiegała linia oświetlenia drogowego oraz Zarządu Dróg Powiatowych w Tarnowie,
- uzyskać warunki o przyłączenie do sieci wydawane przez Tauron - Dystrybucja - Tarnów,
- uzyskać aprobatę Rady Gminy przez wprowadzenie inwestycji do budżetu na dany rok,
- uzyskać wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
038. Pytanie o oświetlenie ulicy 11 listopada w Ryglicach
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Piotr Bojan
Adres email:
Pytanie: Kiedy będzie uzupełnione oświetlenie na ulicy 11 Listopada?

Odpowiedz: W roku 2015 ze względu na ograniczone środki budżetowe, nie jest przewidziane wykonanie dalszego oświetlenia ulicznego ul. 11-go listopada w Ryglicach.
037. Czy mieszkańcy mogą uczesniczyć w zebraniach?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: A
 
Pytanie: Czy mieszkancy moga uczstniczyc w zebraniach Rady Miejskiej?

Odpowiedz: Tak.
Działalność organów gminy jest jawna i każdy obywatel ma prawo wstępu na sesje Rady Miejskiej (art. 11 b ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 8 marca z 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. DzU. z 2013 r. poz 954 z pózn. zm.)
036. Czy będą nagrywane zebrania sołeckie?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Pytanie dotyczące punktu 014 "Nagrywanie Zebrań Sołeckich". Proszę konkretnie odpowiedzieć czy ów spotkania będą nagrywane i udostępniane?

Odpowiedz: Tak
035. Do kogo należy odśnieżanie chodników?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
Adres email:
Pytanie: Do kogo należy odśnieżanie chodników znajdujących się wzdłóż drogi powiatowej w miejscowości Kowalowa? Czy zostaną w tym kierunku podjęte jakiekolwiek działania?

Odpowiedz: Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 1996. nr 132 poz 622 z pózn. zmianami) w art. 5 ust.1 pkt 4 jest, że: Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez (pkt 4) Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.
034. Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie dróg?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Jan Klusek
 
Pytanie: Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie drog w okresie zimowym w miejscowosciach Lubcza i Wola Lubecka? Byl oglaszany przetarg, jednak wykonanca kiepsko wywiazuje sie z obiwiazkow gdyz drogi poboczne wogole nie sa odsniezane!!! To skandal, placimy wysokie podatki a wladza nie moze nam zapewnic minimum godnej egzystencji do jakiej zalucza sie odzniezanie drog! Nie czekam na odpwiedz, gdyz wladza odpowiada tylko na pytania "wygodne" poprostu kontrolujcie sytuacje gdyz to jest wasz obowiazek. A Pana Karasiewicza ludzie wybrali bo mu ufali,a nie zeby zamykal i negowal wszystko co poprzednia kadencja zrobila

Odpowiedz:
- odśnieżanie dróg gminnych w miejscowości Lubcza i Wola Lubecka wykonuje Przedsiębiorstwo Transportowo Handlowe jerzy Pawłowicz
- usuwanie oblodzeń na drogach gminnych w miejscowości Lubcza i Wola Lubecka wykonuje firma: Nieregularny Przewóz Towarów Sylwester Pawłowicz
033. Pytanie o asfaltowanie dróg?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Zbigniew
 
Pytanie: Witam, mam pytanie czy jest przewidziane na terenie sołectwa Ryglice asfaltowanie dróg ? tak jak było to robione w innych wsiach w roku ubiegłym czyli ofosowanie , nowy asfalt i pobocze?. Oraz mam pytanie czy będą konserwowane rowy przydrożne przez sprzęt który robił to w tamtym roku? np. na ul. Piastowskiej bardzo estetycznie i starannie wyczyszczono rowy między mostkami i woda ładnie spływa z całej góry. Pozdrawiam

Odpowiedz:
- w budżecie na rok 2015 nie ma przewidzianych remontów nawierzchni poprzez wykonanie nowych ("nakładek") warstw asfaltowych, a jedynie remonty cząstkowe ubytków
- w obecnym roku będą konserwowane rowy po wyłonieniu wykonawcy, jednak nie ma możliwości narzucenia tylko takiego sprzętu do tych prac jaki był używany w roku 2014
032. Pytanie kto odebrał plac targowy?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: W takim razie kto odebrał plac targowy skoro już go trzeba poprawiać?

Odpowiedz:
Odpowiedz na w/w pytanie zostało opublikowane na stronie internetowej UM Ryglice pod nr "020. Pytanie o plac targowy". Treść odpowiedzi poniżej:
"W odpowiedzi na pytania mieszkańców w związku z przeniesieniem handlu z targowiska k. remizy OSP w Ryglicach na płytę rynku Burmistrz Ryglic uprzejmie informuje, że spowodowane jest to koniecznością zmiany projektu budowlanego w zakresie systemu studni drenarskich skuteczniej odwadniających teren placu targowego. Wymóg ten został nałożony na Gminę Ryglice przez Urząd Marszałkowski w ramach weryfikacji wniosku o płatność końcową zadania: „Budowa targowiska stałego w Ryglicach” dofinansowanego z środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 694 875,00zł., przy wartości całkowitej inwestycji w wysokości 1 221 384,25zł. Po ponownym uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie handel wróci na miejsce stałego targowiska w Ryglicach. Planowany termin otwarcia szacuje się na II kwartał br."
031. Pytanie o parking przy szkole w Kowalowej?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Chciałem zapytac czy planowane jest wybudowanie parkingu przy Szkole Podstawowej w Kowalowej. Istniejący parking mieści zaledwie kilka samochodów, a rodzice  odwożący  i przyjeżdżający po dzieci nie rzadko w czasie nie sprzyjającej pogody grzęzną w błocie. Mamy piękną Szkołę i Orlik a parkingu wciąż brak.
 
Odpowiedz: Plany budżetowe w zakresie inwestycji do realizacji w bieżącym roku nie przewidują realizacji parkingu przy Szkole Podstawowej w Kowalowej.
030. Pytanie o chodnik w stronę kościoła.
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: A
 
Pytanie: Do wiadomosci burmistrza (celowo z malej litery) chodnik w strone kosciola juz jest, moze wypadalo by sprawdzic dzialalnosc Gminy w poprzednich latach? Może Pan burmistrz zamieni sie na tydzień miejscem zamieszkania i pojezdzi ta droga? Zapewniam uklad zawieszenia bedzie jak nowy! Tylko ze mieszkancy tej ulicy godza sie na takie traktowanie rok, moze mieszkancy, tak jak wladza tez zaniechaja wykonywania swoich obowiazkow (czyt. placenie podatkow)?
 
Odpowiedz: Nie jest wiadome jakiego chodnika w stronę kościoła i w jakiej miejscowości dotyczy to pytanie.
029. Pytanie o usprawnienie transportu publicznego.
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko: Karolina
 
Pytanie: Witam w imieniu pracujących w Tarnowie chciałam zapytać czy coś wiadomo w sprawie usprawnienia transportu publicznego na trasie Ryglice -Tarnów i z powrotem ?Na blogu lepsze jutro zadano kilka pytań podobnej treści ,ale nie podano konkretnej odpowiedzi .
 
Odpowiedz: Na odcinku Tarnów-Ryglice kursuje dwie linie autobusowe:
- Usługi Turystyczne i Regionalny Przewóz Osób jacek Mądel
- Firma Budowlano Transportowa Trans-Gór, Łukasz Górski
które zapewniają możliwości dojazdu do i z Tarnowa. W załączeniu rozkład jazdy.
028. Pytania dotyczące działania Przychodni Opieki Zdrowotnej w Ryglicach

Poniżej zamieszczamy wyjaśnienia Lekarskiej Spółki Partnerskiej, w związku z pytaniami kierowanymi na blogu do Burmistrza Ryglic, dotyczącymi działania Ośrodka Zdrowia w Ryglicach.

Zobacz treść dokumentu

027. Komu podlega Biblioteka Publiczna w Zalasowej?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Komu podlega biblioteka publiczna w Zalasowej?Biblioteka jest nieczynna 2 tydzień i będzie jeszcze dłużej z powodu choroby.Czy nie można zrobić zastępstwa na ten długi okres?

Odpowiedz: "Biblioteka Zalasowa" jest filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Ryglicach, której podlega. na dzień dzisiejszy wiadomo, że zaświadczenie lekarskie zostało złożone na okres od dnia 27 stycznia 2014 r. do 13 lutego 2014 r.
Ze względu na ograniczone środki w budżecie biblioteki nie przewiduje się zastępstwa do 13 lutego 2014 r., tym bardziej, że nie wiadomo czy będzie kolejne zwolnienie lekarskie.
Jeżeli jednak pracownik będzie chorował dłużej niż 33 dni, to zostanie zatrudniona osoba na zastępstwo, ponieważ wtedy nie będzie się dublowało wynagrodzenie pracownika i osoby go zastępującej ze środków budżetu Biblioteki.
026. Dlaczego Burmistrz i Radni odpowiadają tylko na wybrane pytania?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Witam.
Dlaczego Pan Burmistrz i Radni odpowiadają tylko na wybrane pytania?
 
Odpowiedz: Proszę jeszcze raz zadać pytanie na stronie UM.
Staramy się odpowiedzieć na wszystkie zadawane pytania, jeśli to możliwe, to proszę o precyzyjne podanie adresatów pytań.
025. Pytanie dotyczące sali OSP Ryglice
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko: Mariusz N
 
Pytanie: Witam, na jakiej podstawie odebrano salę strażakom OSP Ryglice?
Straż w Ryglicach, nie dość, że praktycznie zawsze jest najszybciej na miejscu zdarzenia, błyskawicznie się zbierają, to mają pojęcie o tym co robią... Więc nie bardzo rozumiem, dlaczego odebrano im salę...?
 
Odpowiedz: Strażacy z OSP w Ryglicach nadal będą korzystać z sali nieodpłatnie na własne cele statutowe. Dodatkowo sala wykorzystywana będzie na inne cele społeczno-kulturalne, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców.
A najważniejsze to, że sala będzie ogrzewana w całym sezonie zimowym i wypeniać będzie rolę świetlicy spotkań wielu środowisk.
024. Pytanie o oświetlenie w Kowalowej
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Kiedy zostanie wykonane oświetlenie przy drodze powiatowej w Kowalowej do granicy z Jodłową? Od lat na zebraniach wiejskich jest ono obiecywane, więc może warto by w końcu przestać dawać puste obietnice, a zacząć coś działać w tym kierunku?
 
Odpowiedz: W Budżecie na 2015 rok nie uwzględniono tej inwestycji. Potrzeba odbudowy sieci oświetleniowej na tym odcinku wymaga postępowania na uzyskanie pozwolenia na budowę.
023. Pytanie o przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Pytanie do:: Pydanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Grzegorz Wardzała
 
Pytanie: Witam, pytanie przekopiowałem z bloga A. Zielińskiego, ponieważ w części i mnie ono dotyczy, natomiast nie doczekaliśmy się odpowiedzi na blogu.
"Wybudowałem dom, niestety najbliższy punkt końcowy sieci kanalizacyjnej znajduje się w znacznym oddaleniu od niego. Ukształtowanie terenu też jest nienajlepsze, aby spływ ścieków odbywał się w sposób opadowy, ponadto musiałbym zrujnować ogrodzenie i ogród sąsiada by się móc przyłączyć. Zapytałem w gminie o ten konkretny odcinek kanalizacji i dostałem odpowiedź, że w tym przypadku nie będzie dalszej rozbudowy rzeczonego odcinka. Kosztorys, jaki sporządziła firma, która by mogła wykonać przyłącz mimo wszystko, jest ogromny ze względu na odległość i konieczność wykonania kilku studzienek, mając na uwadze złe ukształtowanie terenu. Dotacji na przyłącz nie jestem w stanie pozyskać, bo podobno takie nie przysługują. Postanowiłem więc, wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków. Wybór padł na najnowocześniejszy typ oczyszczalni na rynku, jakie są oczyszczalnie biologiczne z osadem czynnym. Oczyszczalnia taka łączy w sobie dwie cechy złoża biologicznego i osadu czynnego, eliminując przy tym wady oczyszczalni opartych wyłącznie na technologii osadu czynnego. Pozwala to na wysoki stopień oczyszczania ścieków, a woda pościekowa ze względu na bardzo niską zawartość substancji niepożądanych może być odprowadzona bezpośrednio do cieku wodnego bądź użyta w celach gospodarczych, np. podlewanie trawnika itp. Wielkim plusem tej oczyszczalni jest to, że nie wymaga dużej przestrzeni do jej zainstalowania, jest to zbiornik wielokomorowy, który zakopuje się w ziemi, co nie wpływa na estetykę otoczenia oraz wydzielanie przykrych zapachów w bezpośrednim sąsiedztwie. Udałem się ponownie do gminy z zapytaniem czy jest szansa na pozyskanie jakiegokolwiek dofinansowania do projektu, (tak zasugerował sam producent oczyszczalni, który informuje, że w innych gminach takie dofinansowanie otrzymuje się bez problemu na tak nowoczesny model). Niestety tu znowu rozczarowanie. Otóż gmina dofinansowuje jedynie oczyszczalnie typu basenowego, który to model został wybrany jako jedyny do wsparcia. Co do skuteczności oczyszczania ścieków przez taką oczyszczalnię nie wypowiem się, ponieważ nie jestem specjalistą. Niemniej jednak wybór tylko i wyłącznie jednego modelu do dofinansowania uważam za błąd. Otóż wielu jest w takiej sytuacji jak ja, gdzie nie mam miejsca na posadowienie sporych basenów. Ukształtowanie terenu też nie zawsze na to pozwala, co do zapachów w porze letniej też mam tu wielką niepewność. Swoją drogą ciekawe jak ta oczyszczalnia działa w zimie jak trawa wyschnie i złoże zamarznie. Konkludując, uważam wybór tego typu oczyszczalni za kontrowersyjny. Po nakreśleniu sytuacji pora zadać pytanie, czy Gmina jest skłonna zmienić uchwałę dotyczącą dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków i rozszerzyć ją o nowoczesne modele, które są na rynku, by mogło z nich skorzystać więcej osób i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska, w którym żyjemy."
 
Proszę o wyczerpującą odpowiedź, ponieważ wiele osób jest skłonnych inwestować, natomiast jest niepewność czy jakieś dofinansowanie dostaną czy zostawicie ich samych z tym problemem. Pozdrawiam....
 
Odpowiedz: W odpowiedzi na pytanie skierowane do Burmistrza i Radnych poprzez formularz zamieszczony na stronie gminy Ryglice informuję, iż Rada Miejska w Ryglicach nigdy nie podjęła uchwały dotyczącej dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków, o której wspomina Pan w swoim pytaniu. W lutym 2014r. zakończona została współpraca za firmą Biuro Opracowań Inżynierskich ECOVERDE z Zielonej Góry, która w ramach zawartej umowy licencyjnej z Gminą Ryglice opracowywała projekty naturalnych przydomowych oczyszczalni ścieków dla zainteresowanych mieszkańców gminy Ryglice. W chwili obecnej nie ma planów co do podjęcia współpracy z którymkolwiek podmiotem gospodarczym oferującym usługi w tym zakresie. Wszelkie działania gminy Ryglice w zakresie gospodarowania ściekami ukierunkowane są na rozbudowę istniejącej sieci kanalizacyjnej.
Poniżej przedstawiam procedurę dotyczącą uzyskania pozwolenia na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, jak również jej przeznaczenia do eksploatacji:
 
PROCEDURA UZYSKANIA ZEZWOLENIA NA BUDOWĘ PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, zgodnie z art. 29, ust. 1, pkt 3 Prawa budowlanego, nie wymaga pozwolenia na budowę, w przypadku gdy dobowa przepustowość nie przekracza 7,5 m3/d. Konieczne jest jednakże zgłoszenie w starostwie powiatowym zamiaru przeprowadzenia takich prac. Szczegółowe wymagania dotyczące potrzebnych dokumentów określa urząd powiatowy zależnie od warunków gruntowych i lokalizacji. Ponadto w myśl Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, inwestycja ta nie wymaga otrzymania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, w przypadku odprowadzenia oczyszczonych ścieków bytowych do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej 5 m3/d na gruncie stanowiącym naszą własność, nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Zastosowanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest możliwe:
- w razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej,
- jeżeli ilość ścieków nie przekracza 5 m3 na dobę; jeżeli ilość ścieków jest większa od 5 m3,
to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska.
Spełnienie ww. warunków nie jest wymagane w przypadku działek przeznaczonych pod budowę budynków rekreacji indywidualnej oraz budynków inwentarskich i gospodarczych na wsi, jeżeli właściwy organ w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie określił takich wymagań.
Katalog przesłanek dopuszczalności przyjęcia rozwiązania w postaci przydomowej oczyszczalni ścieków rozszerzany jest ponadto przez ustawę z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz.U. t.j. z 2012 poz. 145 z późn. zm.), która określa w art. 42 ust. 4, iż taki system indywidualny powinien być stosowany:
- w miejscach, gdzie budowa systemów kanalizacji zbiorczej nie przyniosłaby korzyści dla środowiska lub
- powodowałaby nadmierne koszty.
Wyposażenie nieruchomości w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych spełniającą wymagania określone przepisami prawa, stanowi zarazem sposób wykonania przez właścicieli nieruchomości obowiązku zapewnienia utrzymania czystości i porządku, zgodnie z wymaganiami ustawy z dnia 13 września 1996 r. (Dz.U. z 2012 poz. 391 ) o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona. Jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach, przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe.

LEGALIZACJA BUDOWY PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
Z uwagi na fakt, że przydomowe oczyszczalnie ścieków zaliczane są do urządzeń mogących negatywnie oddziaływać na środowisko, w związku z czym wymagają zgłoszenia właściwemu organowi ochrony środowiska. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jako stacjonarne urządzenie techniczne, którego eksploatacja może spowodować emisję, posiada również status „instalacji” w rozumieniu ustawy z dnia 23 października 2013 r. (Dz.U. t.j. z 2013 poz. 1232) – Prawo ochrony środowiska. Zgłoszenia należy dokonać przynajmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem użytkowania oczyszczalni. Termin ten ma oparcie w przepisach Prawa ochrony środowiska, a podyktowany jest tym, że tyle właśnie czasu ma właściwy organ na wniesienie sprzeciwu. Sprzeciw wnoszony jest, jeżeli eksploatacja instalacji powodowałaby przekroczenie standardów emisyjnych lub standardów jakości środowiska lub nie spełnia wymagań ochrony środowiska poprzez niewykonanie wymaganych przepisami lub określonych w decyzjach administracyjnych środków technicznych chroniących środowisko lub niezastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych, wynikających z ustaw lub decyzji. Przyjęcia zgłoszenia dla przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Ryglice dokonuje Burmistrz Ryglic.
Gminy prowadzą ewidencję przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej.

Sprzeciw, o którym mowa powyżej może zostać wniesiony jeżeli:
 1) eksploatacja instalacji objętej zgłoszeniem powodowałaby przekroczenie standardów emisyjnych lub standardów jakości środowiska;
2) instalacja nie spełnia wymagań ochrony środowiska, o których mowa w art. 76 ust. 2 pkt 1 i 2.
Zgodnie z artykułem 147 ustawy Prawo Ochrony Środowiska prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia (także osoba fizyczna) są obowiązani do okresowych pomiarów wielkości emisji i pomiarów ilości pobieranej wody.
Organ ochrony środowiska może, w drodze decyzji, nałożyć na prowadzącego instalację lub użytkownika urządzenia obowiązek prowadzenia w określonym czasie pomiarów wielkości emisji wykraczających poza obowiązki, o których mowa w powyższym artykule, jeżeli z przeprowadzonej kontroli wynika, że nastąpiło przekroczenie standardów emisyjnych.
Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani zapewnić wykonanie pomiarów (w zakresie badań, do których wykonywania są obowiązani) wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska przez:
– Akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy o systemie zgodności
– Laboratorium posiadające uprawnienia do badania właściwości fizyko- chemicznych, toksyczności i ekotoksyczności substancji i preparatów nadane w trybie ustawy o substancjach i preparatach chemicznych
    Ponadto wyraźnie zaznaczyć należy, iż eksploatacja osadnika wchodzącego w ciąg technologiczny przydomowej oczyszczalni ścieków,  wymaga jego opróżnienia z częstotliwością zależną od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, dla którego przydomowa oczyszczalnia została wykonana. Częstotliwość określona zostaje przez wykonawcę dokumentacji, na podstawie której wykonana została przydomowa oczyszczalnia.
    Ustabilizowany osad ściekowy traktowany jest jako odpad, którego utylizację należy powierzyć firmie posiadającej umowę na zrzut zanieczyszczeń o tak wysokich parametrach zanieczyszczeń.
022. Pytanie o terenu osuwiskowe na Podkarpackiej w Ryglicach
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Benedykt Bogdanowicz
 
Pytanie: W związku z prowadzonymi pracami polegającymi na wykonaniu sieci wodociągowej przy ul. Podkarpackiej w Ryglicach, proszę o wskazanie osób odpowiedzialnych za zaniedbania w poinformowaniu podmiotów realizujących zadanie,  o występowaniu na tym obszarze terenów uznanych przez PINB  jako osuwiskowe. Dlaczego niezbędne badania gruntu wykonane zostały dopiero po zdecydowanej interwencji zainteresowanych mieszkańców ??Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte co do osób które dopuściły się tak rażącego zaniedbania??
 
Odpowiedz: Projektowanie wodociągu na ulicy Podkarpackiej odbyło się w latach poprzedzających 2010r. Rok, w którym ujawniły się osuwiska. Rozliczenie środków finansowych jako dotacja do tego przedsięwzięcia  w WFOŚ przewiduje przyznanie dodatkowych środków finansowych wynikających z trudności prac na terenach osuwiskowych. W związku z tym należało już w trakcie prowadzenia prac wykonać odpowiednią dodatkową dokumentację geologiczną.
021. Kiedy powstanie zbiornik w Joninach?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Witam, mam pytanie odnośnie zbiornika w Joninach? Czy jest nadzieja ze on powstanie?

Odpowiedz: Wnioskodawcą a zarazem inwestorem zadania pn. Zbiornik w Joninach jest Małopolski Zarząd Melioraci i Urządzeń Wodnych (MZMiUW) w Krakowie.
W dniu 11.07.2014 r. MZMiUW w Krakowie zwrócił się do Burmistrza Ryglic z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Obecnie postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest zawieszone do czasu przedłożenia uzupełnienia raportu o oddziaływanie zbiornika w Joninach na środowisko.
informacj e o toczącym się postępowaniu w spr. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczone są na str. internetowej BIP Urzędu Miejskiego w Ryglicach. Ryglice 21.01.2015r.
020. Pytanie o plac targowy.
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
Adres email:
Pytanie: W takim razie kto odebrał plac targowy skoro już go trzeba poprawiać?

Odpowiedz: W odpowiedzi na pytania mieszkańców w związku z przeniesieniem handlu z targowiska k. remizy OSP w Ryglicach na płytę rynku Burmistrz Ryglic uprzejmie informuje, że spowodowane jest to koniecznością zmiany projektu budowlanego w zakresie systemu studni drenarskich skuteczniej odwadniających teren placu targowego. Wymóg ten został nałożony na Gminę Ryglice przez Urząd Marszałkowski w ramach weryfikacji wniosku o płatność końcową zadania: „Budowa targowiska stałego w Ryglicach” dofinansowanego z środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 694 875,00zł., przy wartości całkowitej inwestycji w wysokości 1 221 384,25zł. Po ponownym uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie handel wróci na miejsce stałego targowiska w Ryglicach. Planowany termin otwarcia szacuje się na II kwartał br.
019. Jaką funkcję będzie pełnił Pałac pod Dębami?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko: Paweł
 
Pytanie: Jaką funkcję będzie pełnił teraz Pałac Pod Dębami w Zalasowej oraz na czym będzie polegać reorganizacja OK?

Odpowiedz: Rozpatrywane są możliwości zmian w zakresie funkcjonowania kultury w Gminie Ryglice i dostępności do obiektów, w tym Pałacu pod Dębami dla przeciętnego mieszkańca. Wnioski stowarzyszeń i grup działających w Zalasowej są i będą rozpatrywane pod kątem zgłaszania potrzeb.
Wstrzymano zapisy na organizowanie przyjęć weselnych aby od nowa rozpisać role i udział użytkowników w tym obiekcie. Na przełomie I półrocza br te harmonogramy zostaną wdrożone.
 
018. Pytanie o transport zbiorowy Ryglice-Tarnów
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko: KASIA
 
Pytanie: witam jak wygląda sprawa z modernizacją transportu zbiorowego na trasie Ryglice-Tarnów i z powrotem ??

Odpowiedź: Obecnie spłynęły wszystkie rozkłady jazdy przewoźników świadczących usługi na terenie gminy. W oparciu o te dane, oraz przewodzy do szkół, zostanie opracowany plan działań gminy.
017. Naprawa drogi w Woli Lubeckiej
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko: Anna
 
Pytanie: Kiedy zostanie naprawiona droga biegnąca obok szkoły w Woli Lubeckiej, która za sprawą ciężkiego sprzętu dojeżdżającego na plac budowy Hali jest w tragicznym stanie?

Odpowiedz:
W budżecie na rok bieżący nie zostało uwzględnione wykonanie tego zadania. Są natomiast pieniądze na chodnik w stronę kościoła. Jeżeli RM zdecyduje o priorytecie remontu drogi nad budową chodnika, to można będzie przystąpić do tego zadania.
 
016. Pytanie o dane KRS klubu sportowego.
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Benedykt Bogdanowicz
 
Pytanie: WITAM.
Mając dużo czasu i chęci pragnąłem zapoznać się z danymi KRS klubu MKS Ryglice. W bazie KRS nie znalazłem jednak takowego podmiotu. Proszę o upublicznienie precyzyjnych danych tego klubu, zgłoszonego do przetargu i uznanego jako spełniający warunki oferty -"Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu - rekreacja ruchowa". Proszę o przedstawienie szczegółowych ofert klubów na wykonanie zadania.
 
Odpowiedź: W odpowiedzi na Pana pytanie dot. danych klubu MKS Ryglice uprzejmie informuję, że:
1. W Krajowym Rejestrze Sądowym klub nie jest zarejestrowany ponieważ zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010.127.857 z pózn. zm. ) ewidencje klubów sportowych prowadzi starostwo.
2. Decyzją Starostwa Powiatowego w Tarnowie z 5 października 2012 r. Nr. WE4220.2.1.2012.RM Miejski Klub Sportowy Ryglice został wpisany do ewidencji pod numerem 102.
3. W dniu 30 grudnia 2014 r. w/w klub złożył ofertę na ogłoszony konkurs pn. "Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu - rekreacja ruchowa".
Komisja konkursowa powołana zarządzeniem Burmistrza dokonała oceny punktowej przydzielając 55 punktów na max 60.
4. Osobami uprawnionymi do złożenia oferty byli: Prezez klubu Kupiec Piotr i sekretarz klubu Kupiec Karol.
5. Z ofertą można zapoznać się bezpośrednio w Klubie MKS lub w tut. Urzędzie.
015. Czy planowane jest poszerzenie drogi Mickiewicza w Zalasowej?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko: inka
 
Pytanie: Panie Burmistrzu.
Czy w Zalasowej  planuje Pan  w tej kadencji poszerzenie drogi Mickiewicza do tej szerokości co jest w Szynwałdzie? Na terenie Zalasowej jest znacznie większy ruch, bo mieszkańców  na Dolcach mnóstwo.Nie dośyć,  że trudno się wyminąć  dwom samochodom by nie spaść na pobocze to jest to również droga rowerowa.
 
Odpowiedz:
W obecnych planach inwestycyjnych związanych z drogami gminnymi nie ma przewidzianego poszerzenia ulicy Mickiewicza w Zalasowej. Jednak poszerzenie dróg gminnych musi nastąpić w najbliższych latach. Konieczność wykonania planów zagospodarowania przestrzennego musi uwzględnić ten słuszny postulat. Po czym dojdzie do objęcia we władanie gminy pasów drogowych na podstawie umów cywilno - prawnych.
 
014. Nagrywanie zebrań sołeckich
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Adam Zieliński
 
Pytanie: Do Burmistrza i/lub Przewodniczącego Rady
Zbliża się okres wiosennych zebrań sołeckich. Czy jest w planach (czy było rozważne) kontynuacja nagrywania przez Urząd tych bardzo ważnych spotkań z mieszkańcami? Byłby to kolejny krok na drodze demokratyzacji naszej społeczności.
 
Z poważaniem, az
 
Odpowiedz: Osobiście uważam, że jest to bardzo dobra forma kontaktu z ludzmi. Trzeba i warto kontynuować tę formę informacji zwłaszcza dla osób, które nie mogły uczestniczyć w tych spotkaniach.
013. Kiedy powstanie zbiornik w Joninach?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Agata
 
Pytanie: Kiedy będziemy mieć jakąkolwiek informację na temat budowy zbiornika w Joninach? Przecież gmina Skrzyszów rozpoczęła prace dużo później i już można cieszyć oko zbiornikiem, Czy można mieć nadzieję, że jednak zbiornik u nas powstanie?
 
Odpowiedz: Wnioskodawcą a zarazem inwestorem zadania pn. Zbiornik w Joninach jest Małopolski Zarząd Melioraci i Urządzeń Wodnych (MZMiUW) w Krakowie.
W dniu 11.07.2014r. MZMiUW w Krakowie zwrócił się do Burmistrza Ryglic z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
W trakcie postępowania Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie zwrócił się do MZMiUW o uzupełnienie raportu o oddziaływaniu Zbiornika w Joninach na środowisko.
W ślad za wezwaniem MZMiUW złożył wniosek do Burmistrza Ryglic o zawieszenie postępowania do czasu uzupełnienia raportu.
Informacje o toczącym się postępowaniu w spr. wyd. decyzji o środowiskowych uwarukowaniach zamieszczone sią na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Ryglicach.
W dniu 20 stycznia byłem u dyrektora MZMiUW w Krakowie szczegóły podane zostały w wywiadzie RDN Małopolska w dn. 21 stycznia br. (link do audycji)
012. Pytanie o zadaszenie przystanku w Szynwałdzie?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Czy istnieje szansa na porzadny przystanek z zadaszeniem juz w Szynwaldzie?(w strone zalasowej).....tak wiem to juz inna gmina ale to nasze dzieci mokna gdy pada deszcz czy snieg...dziekuje i pozdrawiam
 
Odpowiedz: Gmina nie może ingerować w zagospodarowanie terenu, który leży na terenie innej gminy. Zarządcą drogi jest Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie z siedzibą w Zgłobicach, który może wykonywać takie inwestycje na działkach drogowych, będących własnością starostwa. Burmistrz Ryglic wystąpi do Wójta Skrzyszowa o ewentualne zajęcie stanowiska w tej sprawie.
 
011. Dlaczego targ nie odbywa się w specjalnie przeznaczonym miejscu?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Dlaczego piątkowy targ nie odbywa się już w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu obok OSP Ryglice, a przeniesiony został znowu na płytę rynku?
 
Odpowiedź:
Oddany hucznie plac targowy jest do poprawy, nakazanym przez nadzorcze instytucje wojewódzkie. Pochłonie dalsze wydatki ponieważ potrzebne są nowe rozwiązania projektowe. Jestem osobą , która nie lubi pastwić się na poprzednikach , tak było w 1991 roku gdy pierwszy raz obejmowałem te stanowisko i tak jest dzisiaj. Nie mamy wpływu na to co się stało jest to już historia. Jedyna refleksja jaka mi się nasuwa to zbiorowa odpowiedzialność za poprzednią władzę bo została Ona demokratycznie wybrana i tego czynu nie da się osądzić w kategoriach finansowych, natomiast skutki Jej działań będą ponoszone przez wiele następnych lat. Zaraz po całkowitym i formalnym wykonaniu usterek handel wróci na ten plac zwany handlowym.
010. Pytanie o przydomowe oczyszczalnie ścieków
Pytanie do:: Pydanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Grzegorz Wardzała
 
Pytanie: Witam, pytanie przekopiowałem z bloga A. Zielińskiego, ponieważ w części i mnie ono dotyczy, natomiast nie doczekaliśmy się odpowiedzi na blogu.
 
"Wybudowałem dom, niestety najbliższy punkt końcowy sieci kanalizacyjnej znajduje się w znacznym oddaleniu od niego. Ukształtowanie terenu też jest nienajlepsze, aby spływ ścieków odbywał się w sposób opadowy, ponadto musiałbym zrujnować ogrodzenie i ogród sąsiada by się móc przyłączyć. Zapytałem w gminie o ten konkretny odcinek kanalizacji i dostałem odpowiedź, że w tym przypadku nie będzie dalszej rozbudowy rzeczonego odcinka. Kosztorys, jaki sporządziła firma, która by mogła wykonać przyłącz mimo wszystko, jest ogromny ze względu na odległość i konieczność wykonania kilku studzienek, mając na uwadze złe ukształtowanie terenu. Dotacji na przyłącz nie jestem w stanie pozyskać, bo podobno takie nie przysługują. Postanowiłem więc, wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków. Wybór padł na najnowocześniejszy typ oczyszczalni na rynku, jakie są oczyszczalnie biologiczne z osadem czynnym. Oczyszczalnia taka łączy w sobie dwie cechy złoża biologicznego i osadu czynnego, eliminując przy tym wady oczyszczalni opartych wyłącznie na technologii osadu czynnego. Pozwala to na wysoki stopień oczyszczania ścieków, a woda pościekowa ze względu na bardzo niską zawartość substancji niepożądanych może być odprowadzona bezpośrednio do cieku wodnego bądź użyta w celach gospodarczych, np. podlewanie trawnika itp. Wielkim plusem tej oczyszczalni jest to, że nie wymaga dużej przestrzeni do jej zainstalowania, jest to zbiornik wielokomorowy, który zakopuje się w ziemi, co nie wpływa na estetykę otoczenia oraz wydzielanie przykrych zapachów w bezpośrednim sąsiedztwie. Udałem się ponownie do gminy z zapytaniem czy jest szansa na pozyskanie jakiegokolwiek dofinansowania do projektu, (tak zasugerował sam producent oczyszczalni, który informuje, że w innych gminach takie dofinansowanie otrzymuje się bez problemu na tak nowoczesny model). Niestety tu znowu rozczarowanie. Otóż gmina dofinansowuje jedynie oczyszczalnie typu basenowego, który to model został wybrany jako jedyny do wsparcia. Co do skuteczności oczyszczania ścieków przez taką oczyszczalnię nie wypowiem się, ponieważ nie jestem specjalistą. Niemniej jednak wybór tylko i wyłącznie jednego modelu do dofinansowania uważam za błąd. Otóż wielu jest w takiej sytuacji jak ja, gdzie nie mam miejsca na posadowienie sporych basenów. Ukształtowanie terenu też nie zawsze na to pozwala, co do zapachów w porze letniej też mam tu wielką niepewność. Swoją drogą ciekawe jak ta oczyszczalnia działa w zimie jak trawa wyschnie i złoże zamarznie. Konkludując, uważam wybór tego typu oczyszczalni za kontrowersyjny. Po nakreśleniu sytuacji pora zadać pytanie, czy Gmina jest skłonna zmienić uchwałę dotyczącą dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków i rozszerzyć ją o nowoczesne modele, które są na rynku, by mogło z nich skorzystać więcej osób i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska, w którym żyjemy."
 
Proszę o wyczerpującą odpowiedź, ponieważ wiele osób jest skłonnych inwestować, natomiast jest niepewność czy jakieś dofinansowanie dostaną czy zostawicie ich samych z tym problemem. Pozdrawiam....
 
Odpowiedz:

W odpowiedzi na pytanie skierowane do Burmistrza i Radnych poprzez formularz zamieszczony na stronie gminy Ryglice informuję, iż Rada Miejska w Ryglicach nigdy nie podjęła uchwały dotyczącej dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków, o której wspomina Pan w swoim pytaniu. W lutym 2014r. zakończona została współpraca za firmą Biuro Opracowań Inżynierskich ECOVERDE z Zielonej Góry, która w ramach zawartej umowy licencyjnej z Gminą Ryglice opracowywała projekty naturalnych przydomowych oczyszczalni ścieków dla zainteresowanych mieszkańców gminy Ryglice. W chwili obecnej nie ma planów co do podjęcia współpracy z którymkolwiek podmiotem gospodarczym oferującym usługi w tym zakresie. Wszelkie działania gminy Ryglice w zakresie gospodarowania ściekami ukierunkowane są na rozbudowę istniejącej sieci kanalizacyjnej.

Poniżej przedstawiam procedurę dotyczącą uzyskania pozwolenia na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, jak również jej przeznaczenia do eksploatacji:

PROCEDURA UZYSKANIA ZEZWOLENIA NA BUDOWĘ PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, zgodnie z art. 29, ust. 1, pkt 3 Prawa budowlanego, nie wymaga pozwolenia na budowę, w przypadku gdy dobowa przepustowość nie przekracza 7,5 m3/d. Konieczne jest jednakże zgłoszenie w starostwie powiatowym zamiaru przeprowadzenia takich prac. Szczegółowe wymagania dotyczące potrzebnych dokumentów określa urząd powiatowy zależnie od warunków gruntowych i lokalizacji. Ponadto w myśl Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, inwestycja ta nie wymaga otrzymania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, w przypadku odprowadzenia oczyszczonych ścieków bytowych do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej 5 m3/d na gruncie stanowiącym naszą własność, nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Zastosowanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest możliwe:

- w razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej,

- jeżeli ilość ścieków nie przekracza 5 m3 na dobę; jeżeli ilość ścieków jest większa od 5 m3,

to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska.

Spełnienie ww. warunków nie jest wymagane w przypadku działek przeznaczonych pod budowę budynków rekreacji indywidualnej oraz budynków inwentarskich i gospodarczych na wsi, jeżeli właściwy organ w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie określił takich wymagań.

Katalog przesłanek dopuszczalności przyjęcia rozwiązania w postaci przydomowej oczyszczalni ścieków rozszerzany jest ponadto przez ustawę z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz.U. t.j. z 2012 poz. 145 z późn. zm.), która określa w art. 42 ust. 4, iż taki system indywidualny powinien być stosowany:

- w miejscach, gdzie budowa systemów kanalizacji zbiorczej nie przyniosłaby korzyści dla środowiska lub

- powodowałaby nadmierne koszty.

Wyposażenie nieruchomości w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych spełniającą wymagania określone przepisami prawa, stanowi zarazem sposób wykonania przez właścicieli nieruchomości obowiązku zapewnienia utrzymania czystości i porządku, zgodnie z wymaganiami ustawy z dnia 13 września 1996 r. (Dz.U. z 2012 poz. 391 ) o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona. Jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ściekówspełniającą wymagania określone w przepisach, przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe.

LEGALIZACJA BUDOWY PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

Z uwagi na fakt, że przydomowe oczyszczalnie ścieków zaliczane są do urządzeń mogących negatywnie oddziaływać na środowisko, w związku z czym wymagają zgłoszenia właściwemu organowi ochrony środowiska. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jako stacjonarne urządzenie techniczne, którego eksploatacja może spowodować emisję, posiada również status „instalacji” w rozumieniu ustawy z dnia 23 października 2013 r. (Dz.U. t.j. z 2013 poz. 1232) – Prawo ochrony środowiska. Zgłoszenia należy dokonać przynajmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem użytkowania oczyszczalni. Termin ten ma oparcie w przepisach Prawa ochrony środowiska, a podyktowany jest tym, że tyle właśnie czasu ma właściwy organ na wniesienie sprzeciwu. Sprzeciw wnoszony jest, jeżeli eksploatacja instalacji powodowałaby przekroczenie standardów emisyjnych lub standardów jakości środowiska lub nie spełnia wymagań ochrony środowiska poprzez niewykonanie wymaganych przepisami lub określonych w decyzjach administracyjnych środków technicznych chroniących środowisko lub niezastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych, wynikających z ustaw lub decyzji. Przyjęcia zgłoszenia dla przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Ryglice dokonuje Burmistrz Ryglic.

Gminy prowadzą ewidencję przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej.

 

Sprzeciw, o którym mowa powyżej może zostać wniesiony jeżeli:

1) eksploatacja instalacji objętej zgłoszeniem powodowałaby przekroczenie standardów emisyjnych lub standardów jakości środowiska;

2) instalacja nie spełnia wymagań ochrony środowiska, o których mowa w art. 76 ust. 2 pkt 1 i 2.

Zgodnie z artykułem 147 ustawy Prawo Ochrony Środowiska prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia (także osoba fizyczna) są obowiązani do okresowych pomiarów wielkości emisji i pomiarów ilości pobieranej wody.

Organ ochrony środowiska może, w drodze decyzji, nałożyć na prowadzącego instalację lub użytkownika urządzenia obowiązek prowadzenia w określonym czasie pomiarów wielkości emisji wykraczających poza obowiązki, o których mowa w powyższym artykule, jeżeli z przeprowadzonej kontroli wynika, że nastąpiło przekroczenie standardów emisyjnych.

Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani zapewnić wykonanie pomiarów (w zakresie badań, do których wykonywania są obowiązani) wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska przez:

– Akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy o systemie zgodności

– Laboratorium posiadające uprawnienia do badania właściwości fizyko- chemicznych, toksyczności i ekotoksyczności substancji i preparatów nadane w trybie ustawy o substancjach i preparatach chemicznych

    Ponadto wyraźnie zaznaczyć należy, iż eksploatacja osadnika wchodzącego w ciąg technologiczny przydomowej oczyszczalni ścieków,  wymaga jego opróżnienia z częstotliwością zależną od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, dla którego przydomowa oczyszczalnia została wykonana. Częstotliwość określona zostaje przez wykonawcę dokumentacji, na podstawie której wykonana została przydomowa oczyszczalnia.

    Ustabilizowany osad ściekowy traktowany jest jako odpad, którego utylizację należy powierzyć firmie posiadającej umowę na zrzut zanieczyszczeń o tak wysokich parametrach zanieczyszczeń.009. Czy w Ryglicach powstanie myjnia samochodowa i Biedronka?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Marcin M
 
Pytanie: Witam, czy to prawda że w Ryglicach ma powstać Biedronka oraz myjnia samochodowa? (to dobry pomysł)
 
Odpowiedz: Do chwili obecnej do Urzędu Miejskiego w Ryglicach nie wpłynął wniosek o wykonanie decyzji o warunkach zabudowy na budowę obiektu handlowego "Biedronki", natomiast jeżeli chodzi o myjnię samochodową, to w 2014 r. zostały wydane warunki zabudowy na budowę bezdotykowej myjni samochodowej z placem manewrowym, dojazdem i miejscami parkingowymi oraz niezbędnymi przyłączami mediów.
008. Kto kontroluje poczynania myśliwych na terenie naszej Gminy?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Czy ktoś (a jeśli tak to kto) kontroluje poczynania myśliwych na terenie naszej Gminy? Co zrobić w przypadku kiedy myśliwi polują (strzelają) w odległości kilkudziesięciu metrów od mojej posesji, nie zważając na uwagi z mojej strony i możliwość wyrządzenia krzywdy ludziom? Czy mogą bez mojego pozwolenia wjeżdżać na moją drogę prywatną i działkę, a także polować w lasach prywatnych? (Zalasowa)
 
Odpowiedz:
Ad. 1.  Działalność myśliwych na terenie gminy Ryglice kontroluje Straż łowiecka - art. 36 do 41 ustawy z dnia 13 pazdziernika 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2013 r. poz. 1226 z pózn. zm.).
Ad. 2.  W celu uzyskania szybkiej reakcji należy zawiadomić Policję. Dla efektów o charakterze długofalowym można składać skargi, czy też zawiadamiać o popełnionych naruszeniach do Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie ul. Urszulańska 16.
Ad. 3.  Zgodnie z art. 140 Kodeksu cywilnego "W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy". Prawo łowieckie nie zawiera norm, które by modyfikowały kodeksowo ukształtowany model wykonywania własności, stąd należy stwierdzić, że właściciel może sprzeciwiać się ingerencji myśliwych w sferę jego własności w takim samym stopniu jak w stosunku do innych osób.
007. Kiedy będzie plan zagospodarowania szyn w miejscowości Lubcza?
Pytanie do:: Pydanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Bogusław Kumięga
 
Pytanie: Witam kiedy będzie plan zagospodarowania szyn w miejscowości Lubcza-nadole na rzece "wolanka" i zbudowania przejścia dla pieszych przez rzekę które w tej chwili nie spełnia podstawowych standardów bezpieczeństwa wręcz jest zagrożeniem zdrowia i życia przechodzących przez szyny stalowe szczególnie w warunkach zimowych które jest licznie uczęszczane prze okolicznych mieszkańców i dzieci czekam na szybką odpowiedz i działania w tej sprawie
 
Odpowiedz: Kładka ta była wykonana przez mieszkańców w "czynie społecznym"? W celu budowy lub przebudowy kładki konieczne byłyby uzgodnienia z RZGW Rzeszów - będącym zarządcą cieku "Wolanka", operat wodnoprawny i projekt.
Ponieważ nie jest to kładka na naszym gruncie - nie jest nigdzie uzgodniona, nie ma możliwości finansowania z pieniędzy Gminnych. Należy przekazać na rzecz gminy pasy drogowe biegnące do kładki i wówczas gmina może wystąpić do RZGW o stosowne pozwolenie.
006. Czy będzie robiona dalsza część chodnika na ul. Tarnowskiej?
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Mateusz Nocek
 
Pytanie: Szanowny Panie Bernardzie,
Mam takie pytanie w związku z chodnikiem na ul. Tarnowskiej. W tym roku chodnik został zrobiony do połowy, a przypuszczalnie na jaką porę roku i czy w tym roku będzie zrobiona dalsza część chodnika ?  Z wyrazami szacunku, Mateusz
 
Odpowiedź: Chodnik na ul. Tarnowskiej nie jest wpisany w budżecie na rok 2015 i będzie realizowany w kolejnych latach lub w momencie pozyskania środków finansowych.
 
005. Czy istnieje możliwość wymiany znaków z nazwami ulic?

Pytanie do:: Pydanie do Burmistrza
Imie i nazwisko: Kamil Pawlik

Pytanie: Witam, czy istnieje możliwość wymiany znaków z nazwami ulic w Ryglicach? W niektórych miejscach są całkowicie pourywane a w wielu wielu innych bardzo poniszczone tak jak np na ulicy polnej, witosa, czy książęcej. Pozdrawiam!

Odpowiedz: Brakujące tabliczki będą sukcesywnie uzupełniane w okresie wiosennym.

004. Fundusz korkowy

Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko: Anonim

Pytanie: Fundusz korkowy lub zwany inaczej kapslowym jest sumą wpływów do budżetu gminy z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż alkoholu dla przedsiębiorców, działających na terenie danej gminy. Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi, wszystkie środki powinny być wydane na zadania związane z przeciwdziałaniem alkoholizmu i narkomanii, a jeśli część tych środków zostanie w budżecie gminy niewydana – należy ją przenieść na następny rok uchwałą o niewygasaniu środków.
Pytania:
Jakie są wpływy w naszej gminie z tytułu wydania zezwoleń na sprzedaż alkoholu?
Jak są i gdzie można zobaczyć rozliczanie tych środków w naszej gminie?

Odpowiedź:
Z tytułu wydawanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wpływy w roku 2014 wynosiły 91936,30 zł. Sprawozdanie z rozliczenia tych środków będzie wykonane do dnia 31 marca 2015 r. Niewykorzystane środki w 2014 r. zostaną wprowadzone do uchwały budżetowej i wykorzystane w 2015 r.

003. Dlaczego radni podnieśli burmistrzowi pensję?

Pytanie do:: Pydanie do Radnych
Imie i nazwisko:
Pytanie: dlaczego radni podnieśli burmistrzowi i tak za wysoka pensje?!!!!!!!!  po co nam tacy radni,ktorzy tylko się mu podlizuja
Odpowiedz: Najwyższe wynagrodzenie burmistrza wynosi 10920 zł. Nowy burmistrz otrzymał 9450 zł.

 

002. Dlaczego witacz w Kowalowej nie stoi bliżej granicy?....
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza i Radnych
Imie i nazwisko:
 
Pytanie: Dlaczego witacz w Kowalowej nie stoi bliżej granicy? Został postawiony daleko przed nią, tak jakby domy za nim nie należały już do gminy! Powinien stać na granicy, tak jak w innych miejscowościach jak widzę. Kto wymyślił żeby tam stał? Totalna porażka
 
Odpowiedz: Często własność, na której stoi witacz nie jest dookreślona lub właściciele nie wyrażają zgody. Właścicielem czterech wcześniejszych działek jest osoba zmarła, wobec której nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. W związku z tym nie było możliwe uzyskanie zgody właściciela działek. Ponadto lokalizacja witacza bliżej granicy nie byłaby możliwa ze względu na występowanie gruntów rolnych o wysokiej przydatności rolniczej zaliczonych do III klasy bonitacyjnej.
001. Kto jest nowym najemcą Pałacu Pod Dębami w Zalasowej?...
Pytanie do:: Pytanie do Burmistrza
Imie i nazwisko: Przemysław
 

Pytanie: Kto jest nowym najemcą Pałacu Pod Dębami w Zalasowej, skoro OK oglosiło 30 grudnia iż nie organizuje w wspomnianym Pałacu imprez okolicznościowych?


Odpowiedź:
Najemcy się nie zmienili, natomiast planowana jest reorganizacja OK.